Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση από αγροτική οδό σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

On 12/3/2020 at 2:19 ΜΜ, dimitris GM said:

ν 4061 αρθρο 22

8. α) Οι δρόμοι που απεικονίζονται στα κυρωμένα στοιχεία των διανομών αγροκτημάτων και συνοικισμών, καθώς και κυρωμένων αναδασμών, περιέρχονται κατά κυριότητα στους οικείους Δήμους, εφόσον σήμερα υφίστανται. Αν έχουν αλλάξει χρήση ή κατέχονται αυθαίρετα, η Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της οικείας Περιφέρειας, μετά από αυτοψία, αποφαίνεται για τη σκοπιμότητα επαναφοράς των πραγμάτων .......

 

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

Αυτά που καταλαβαίνω από τα παραπάνω είναι οτι
1)οι δρόμοι από διανομές χαρακτηρίζονται  Αγροτικοί  (και  "περιέρχονται κατά κυριότητα στους οικείους Δήμους, εφόσον σήμερα υφίστανται."  ν 4061 αρθρο 22)

2)Αφού στο ΠΔ 209/98 δε γίνεται αναφορά σε απόσταση κτιρίου από Αγροτικό δρόμο, τότε για βιομηχανικό τηρούμε τον γενικό κανόνα της απόσταση 10μ από όρια. 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σου παρεθεσα τον   ν. 4061, γιατι δειχνεις μια λωριδα  γης,

-πρωην δρομος διανομης που εχει μετακινηθει...δξ-

ωστε να λυσεις το ιδιοκτησιακο σε αυτη  με αιτηση εξαγορας.

ως αμεσα παροδιος ενδιαφερομενος.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ok, δε το σκέφτηκα καν αυτό το ενδεχόμενο γιατί έχει μια τάφρο για νερά κατα μήκος αυτής της λωρίδας και επειδή το γήπεδό είναι 12 στρεμ. δε νομίζω να τίθεται θέμα εξαγοράς. Θα το έχω υπόψιν πάντως και θα ενημερώσω και τον πελάτη. ευχαριστώ
Το γήπεδο έχει πρόσωπο στην άλλη πλευρά (δε φαίνεται στη φωτό) σε Δευτερεύον εθνικό δίκτυο,  όπου τηρούμε απόσταση 45 μ. από τον άξονα της οδού, για κάθε κτίριο, βάση ΠΔ209/98, άσχετα με το λέει το 270 Δ 85. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Έχω γήπεδο προ 1977 εντός ζώνης οικισμού. Από την μία πλευρά έχω Κοινοτική οδό με απόφαση νομάρχη και αφήνω απόσταση 15μ από τον άξονα. 2 πλάγια όρια που αφήνω 5 μέτρα και από πίσω έχω μια αγροτική οδό (οχι προ 23 με απόφαση) που αφήνω 15 μ από το όριο του γηπέδου σωστά;;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Η αγροτική οδός λειτουργεί σαν κανονικό όριο και αφήνεις 5 μέτρα.

Edited by netmin909
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Architect90 said:

Καλησπέρα. Έχω γήπεδο προ 1977 εντός ζώνης οικισμού. Από την μία πλευρά έχω Κοινοτική οδό με απόφαση νομάρχη και αφήνω απόσταση 15μ από τον άξονα. 2 πλάγια όρια που αφήνω 5 μέτρα και από πίσω έχω μια αγροτική οδό (οχι προ 23 με απόφαση) που αφήνω 15 μ από το όριο του γηπέδου σωστά;;

Ποια η επιφάνεια του γηπέδου, το μήκος προσώπου του επί της δημοτικής (τέως κοινοτικής) οδού και το βάθος του;

Παρεμπιπτόντως, θα αιτηθείς προέγκριση Ο.Α διότι  οι παρεκκλίσεις αρτιότητας (εντός ζώνης και παρόδιων γηπέδων με Ε< 4000 τμ) στην εκτός σχεδίου δόμηση μετά το Ν. 4759/20 έπαυσαν να ισχύουν.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, netmin909 said:

Η αγροτική οδός λειτουργεί σαν κανονικό όριο και αφήνεις 5 μέτρα.

υπό προϋποθέσεις

γιαυτό και ο Παύλος ζητάει διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tetris said:

υπό προϋποθέσεις

γιαυτό και ο Παύλος ζητάει διαστάσεις

Σωστά Tetris, θεώρησα δεδομένο ότι εχει τις διαστάσεις για να ενταχθει στην παρέκκλιση ανάλογα με το βάθος του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ποια η επιφάνεια του γηπέδου, το μήκος προσώπου του επί της δημοτικής (τέως κοινοτικής) οδού και το βάθος του;

Παρεμπιπτόντως, θα αιτηθείς προέγκριση Ο.Α διότι  οι παρεκκλίσεις αρτιότητας (εντός ζώνης και παρόδιων γηπέδων με Ε< 4000 τμ) στην εκτός σχεδίου δόμηση μετά το Ν. 4759/20 έπαυσαν να ισχύουν.

Καλημέρα. Το εμβαδόν είναι 2500τμ. Έχει σχήμα τραπεζίου με βάθος 56 και 7 μέτρα στα άκρα του. Δηλάδη σχεδόν τρίγωνο. Το μήκος επί την δημοτική οδό είναι 70 μέτρα. 

 

Είτε πάρω την ζώνη για αρτιότητα, είτε την οδό τα όρια είναι τα ίδια;;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου όπου μπροστά περνάει αγροτικος δρόμος ο οποίος δεν υφισταται προ του 23  , η αποσταση των 15 μέτρων είναι από το όριο του οικοπέδου Ή από τον άξονα του δρόμου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.