Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση από αγροτική οδό σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

To γηπεδο ειναι 2000 τ.μ ειμαι στην παρεκκλιση, απλα επειδη εχω αυθαιρετο στα 5 μετρα απο την αγροτική οδο δεν ξερω αν θα πρεπει να λαβω τα 15μ.

Απο τα παραπάνω μηνύματα διαπιστωσα οτι εαν ο δρομος δεν ειναι προ του 1923 μπορουμε να τον θεωρησουμε σαν οριο.

Ειναι ασφαλτοστρομενος εκτος σχεδιου και εκτος οικισμου μια απο τις πολλες περιπτωσεις που δεν εχει χαρακτηρισμό απο την οικεία πολεοδομία. Το ΠΔ 209/98 αναφερεται σε κυριους δημοτικους εθνικους κ επαρχιακους οποτε θεωρω οτι ο αγροτικος δεν εμπιπτει σε καμια απο αυτες τις περιπτώσεις. Συμφωνειται?

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να κρατήσει τα 15 μ από την αγροτική οδό. Εδώ έχεις παραβίαση Δ μόνο και όχι ζώνης ασφαλείας της οδού, αφού δεν υφίσταται ζώνη ασφαλείας για τις αγροτικές οδούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 5 μέτρα είναι παρέκκλιση για πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις από το όριο, όχι για την πρόσοψη ή τις προσόψεις.

 

 

ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα, της περιπτώσης β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β
Link to comment
Share on other sites

To γηπεδο ειναι 2000 τ.μ ειμαι στην παρεκκλιση, απλα επειδη εχω αυθαιρετο στα 5 μετρα απο την αγροτική οδο δεν ξερω αν θα πρεπει να λαβω τα 15μ.

Απο τα παραπάνω μηνύματα διαπιστωσα οτι εαν ο δρομος δεν ειναι προ του 1923 μπορουμε να τον θεωρησουμε σαν οριο.

Ειναι ασφαλτοστρομενος εκτος σχεδιου και εκτος οικισμου μια απο τις πολλες περιπτωσεις που δεν εχει χαρακτηρισμό απο την οικεία πολεοδομία. Το ΠΔ 209/98 αναφερεται σε κυριους δημοτικους εθνικους κ επαρχιακους οποτε θεωρω οτι ο αγροτικος δεν εμπιπτει σε καμια απο αυτες τις περιπτώσεις. Συμφωνείτε?

οι ελάχιστες υποχρεωτικές αποστάσεις για την περίπτωση άρτιου κατά παρέκκλιση γηπέδου εντός ζώνης 500 μ. είναι 5 μ. από πλάγια, οπίσθια όρια και από το πρόσωπο στην αγροτική οδό. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το ΠΔ 24.5.85, αναφέρεται μόνο σε πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις, για τα συγκεκριμένα γήπεδα και δεν αναφέρει γενικά τα όρια, στη συγκεκριμένη παράγραφο.

 

Από πού προκύπτουν τα 5 μ από το πρόσωπο; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

2. Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα: α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133 Δ') ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2. 

ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β και σε πέντε (5) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της περίπτωσης α και των υποπεριπτώσεων ββ και γγ της περίπτωσης β. (...)

 

Ο χαρακτήρας της οδού θα έδινε μια διαφορετική απόσταση από τα 5 μ. 

Αν π.χ ήταν δημοτική οδός  θα υπήρχε η απαίτηση των 15 μ. από τον άξονα του δρόμου. Στο θέμα που συζητάμε, αναφέρθηκε αγροτική οδός, για την οποία δεν υπάρχει υποχρέωση τήρησης μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας. Συνεπώς διατηρείται η απόσταση των 5 μ. που ισχύει και για τα υπόλοιπα όρια. 

Σαν προσωπική μου αναφορά,  θα πω ότι έχω εκδώσει άδεια με την προαναφερθείσα απόσταση των 5 μ.

Από όσο γνωρίζω εγκύκλιος για το συγκεκριμένο θέμα δεν πρέπει να έχει εκδοθεί. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρων να βρεθεί το έγγραφο. Μόνο αν δεν είχε καθόλου πρόσοψη σε δρόμο, πιστεύω ότι θα μπορούσε παντού να πάρει παρέκκλιση 5 μέτρων.

 

Μάλλον έχει να κάνει με τον τρόπο που διαβάζουμε το κείμενο.

Απ' ότι κατάλαβα θεωρείς ότι το αναγραφόμενο "Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος" αναφέρεται μόνο στο "ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β" ενώ μετά το "και" αναφέρεται σε όλα τα όρια της περίπτωσης α του άρθρου 2.

 

Νομίζω όμως ότι όλη η παράγραφος αφορά τα πλάγια και οπίσθια όρια και όχι μόνο την υποπερίπτωση αα της περιπτώσεως β, αλλά όλες τις περιπτώσεις της παραγράφου.

 

Δηλαδή εγώ το διαβάζω

 

Παρέκκλιση στις πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις:

 

1) 2,50 μ για την υποπερίπτωση αα της περιπτώσεως β

2) 5,00 μ  για την περίπτωση α και τις υποπεριπτώσεις ββ και γγ της περίπτωσης β.

 

 

Ο χαρακτήρας της οδού έτσι κι αλλιώς θα έδινε διαφορετικές αποστάσεις, ανεξάρτητα αν το γήπεδο είναι κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση άρτιο. Μη ξεχνάς ότι υπάρχουν και κατά κανόνα άρτια γήπεδα, με πρόσοψη σε εθνική οδό, που δε μπορούν να οικοδομηθούν λόγο ανεπαρκούς βάθους.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

γιατί να λάβει 15 μ από τον αγροτικό δρόμο; Η κατά παρέκκλιση αρτιότητα του δίνει το δικαίωμα να έχει 5 μ. απόσταση. Μέτρα ασφαλείας συγκοινωνίας δεν έχει υποχρέωση να τηρήσει (αγροτική οδός). Άρα, τα 5 μ. ισχύουν και στο μπροστά τμήμα του γηπέδου.

Η απόσταση των 5 μ. από τα πλάγια ή οπίσθια όρια δεν θα τηρούνταν, αν υπήρχε δίπλα ένα δάσος. οπότε θα έπρεπε να τηρήσει απόσταση 10 μ η μελλοντική οικοδομή και όχι 5 μ. 

Αυτό με την πρόσοψη που αναφέρεις έχει να κάνει ότι ακόμη και τυφλό να ήταν πάλι θα ήταν κατά παρέκκλιση άρτιο. 

Έγγραφο ειδικά για την παρέκκλιση αυτή δεν υπάρχει (από όσο έχω ψάξει). Ρώτησε και στην πολεοδομία που δραστηριοποιείσαι. Θα δεις ότι και οι ΥΔΟΜ το ίδιο θεωρούν για την απόσταση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.