Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δωρεάν λογισμικό, απόδειξη νόμιμης κατοχής;


Loader

Recommended Posts

Ρε παιδιά τί παραστατικά να ζητήσουν; Για τον Mozilla Firefox για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί παραστατικό;

Τους λες ότι είναι ανοιχτό ελεύθερο λογισμικό και τέλος.

 

Από την στιγμή που το Licence επιτρέπει το κατέβασμα και εγκατάσταση, δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα! Άσε που και το ίδιο το ΣΔΟΕ και το Taxisnet χρησιμοποιούν ΕΛ/ΛΑΚ άρα θα πρέπει να ξέρουν τί ***** είναι αυτό το πράμα!

 

Έννοια σας και οι τύποι ξέρουνε πολύ καλά τι ψάχνουνε και δεν θα πούνε σε κανέναν γιατί χρησιμοποιεί ελεύθερο λογισμικό!

 

Από την άλλη, μην επιτρέψετε σε καμία απατεωνίστικη-τρομοκρατική εταιρεία δικηγορίσκων βλ. BSA, να σας ασκήσει έλεγχο, δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα όσο και να ισχυρίζεται το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα open source δεν ζητάνε τιμολόγιο, για τα shareware όμως ζητάνε.

Π.χ. αν έχεις το winzip ή το winrar unregistered μπορεί να σου κόψει πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι βλακείες...πχ, αγοράζω ένα DVD-Recorder και μου έχει μέσα πακέτο το Nero Freeware, το PowerDVD Free και το Photoshop Elements.

Για κανένα δεν έχω τιμολόγιο, αν και τα έχω νόμιμα...θα κοπεί πρόστιμο; Βέβαια του δείχνεις τα CD, αλλά δεν νομίζω να ασχολούνται τόσο...

Μάλλον πάνε για τα μεγάλα ψάρια βλ. AutoCAD, Office, Photoshop κλπ όπου χάνονται και μεγάλα έσοδα για το κράτος από διαφυγόν ΦΠΑ και φόρους...

 

Επίσης, εκτός από τα free που ανέφερε ο sdim που έχουν περιορισμούς στο licence για μη-εμπορική χρήση, υπάρχουν και τα free όπως το DraftSight που επιτρέπει την εμπορική χρήση. Εκεί, τί παραστατικό να έχεις;

 

Τέλος πιστεύω ότι για οποιονδήποτε επαγγελματία είναι 100% αδύνατον να είναι εντελώς νομότυπος: παράδειγμα, όλο και κάποιο winzip θα υπάρχει εγκατεστημένο σε κάποιο μηχάνημα, ενώ ένα άλλο παράδειγμα που μπορεί να έχετε χρησιμοποιήσει είναι το Team Viewer που επιτρέπει εύκολη απομακρυσμένη διαχείριση, και μπορεί να τρέξει με πλήρεις δυνατότητες δωρεάν (απλά το κατεβάζεις) αλλά για μή-εμπορική χρήση, όπου κοστίζει περίπου 800 ευρώ. Πείτε μου τώρα εσείς ποιος επαγγελματίας, ο οποίος θέλει απλά να μπει ο λογιστής του ή ο IT του να του φτιάξει μια ρύθμιση στο ERP, ή σε κάποιο υποσύστημα ενός προγράμματος που χρησιμοποιεί, απομακρυσμένα, θα δαπανήσει αυτό το ποσό για να χρησιμοποιήσει το εν λόγω πρόγραμμα μια φορά στο τόσο!

 

Χαμός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

-οταν ερθουν για έλεγχο ψάχνουν οτι υπολογιστή βρουν (πχ και αυτον που έχω απο οταν ήμουν φοιτητης) ή οτι υπολογιστή έχουμε αγοράσει με τιμολόγιο;

 

-εαν σε έλεγχο δεν εχω εκείνη την στιγμή τον φορητό στο γραφείο αλλά κάπου αλλού;θα μου ζητήσουν να τον εμφανίσω;

 

-στην επαρχία γίνονται συχνα τέτοιοι έλεγχοι;

 

-εκτος απο λογισμικό ψάχνουν και αρχεία πολυμέσων;επιτρέπεται να έχουμε mp3,ταινίες σε υπολογιστή που έχει αγοραστεί με τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι έχετε ακούσει ή διαβάσει στο internet για προγράμματα τα οποία τα κατεβάζεις από ένα site, τα πληρώνεις με πιστωτική κάρτα σε τιμή μέχρι και 20% της κανονικής τιμής;

Ένα τέτοιο site είναι και το http://soft-customers.net ή το http://winmacsoft.net/.

Για ψάξτε το λίγο. Κάποιος φίλος μου είπε ότι είναι 100% νόμιμα. Σου έρχεται το τιμολόγιο αγοράς μα έναν κωδικό πάνω του τον οποίο μπορεί να ελέγχει η εφορία.

Δειτε το και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο sites που προτείνεις ανήκουν στα χιλιάδες "ΟΕΜ software scam" sites που πουλούν λογισμικό ΟΕΜ στην καλύτερη, warez στην χειρότερη περίπτωση. Οπότε το ποσοστό νομιμότητας δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.