Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχεία επίστρωση τσιμεντοκονίας δαπέδου & κόστος


harristheo

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο της κλοπής των σωληνώσεων της θέρμανσης του κτιρίου πριν προλάβει να τοποθετηθεί η τσιμεντοκονία των δαπέδων.

Οι κλέφτες δεν καταλαβαίνουν από τσιμενταρίσματα σωληνώσεων. Τα ξηλώνουν όλα σε χρόνο dt.

 

Η ερώτηση μου είναι διπλού χαρακτήρα.

1. Ποιος είναι ο γρηγορότερος τρόπος να ρίξουμε τσιμεντοκονία σε δάπεδα? (έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσουμε την έκθεση των σωληνώσεων?)

Δεδομένου ότι με τα χέρια, αναβατόρια κλπ είναι χρονοβόρα διαδικασία, έχει κανείς δοκιμάσει έτοιμα κονιάματα με σιλό στο έργο

2. Από θέμα κόστους είναι τελικά φθηνότερα ή ακριβότερα?

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ο γρηγορότερος τρόπος είναι με την μηχανή του πατωματά (μίξερ + πρέσσα πεπιεσμένου αέρα). Ένα συνεργείο 5 ατόμων βγάζει περίπου 150m² την ημέρα.

Έτοιμα υλικά δεν έχω δουλέψει εκτενώς, αυτό που βλέπω ωστόσο είναι ότι η ταχύτητα διάστρωσης μειώνεται (ίσως, απλώς λόγω έλλειψης εξοικείωσης) μολονότι η δυνατότητα άντλησης είναι -συνήθως- μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα AlexisPap,

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

όταν γράφεις "με την μηχανή του πατωματά (μίξερ + πρέσσα πεπιεσμένου αέρα)."

ποια ακριβώς μηχανή ειναι αυτή?

προφανως δεν έχει καμία σχέση με αυτήν του αφρο-betton σωστα ( και αυτή ειναι μίξερ + πρέσσα πεπιεσμένου αέρα) ?

 

χαζή ερώτηση: υπαρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί η πρέσσα του σοβατζή για αυτήν την εργασία?

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

όχι ότι δεν υπάρχουν, (συμπληρώνω)

απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός (όπως και οι περισότεροι πελάτες) με τους οποίους το έχω συζητήσει

 

 

Xάρης

 

η ερώτηση μου είχε σκοπό την συνέχιση της συζητήσεως....:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.