Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ταχεία επίστρωση τσιμεντοκονίας δαπέδου & κόστος


harristheo

Recommended Posts

Δεν το καταλαβαίνω... Υπάρχουν συγκεκριμένες λύσεις με πλαστικούς σωλήνες που είναι πολύ αξιόπιστες. Ίσως πιο αξιόπιστες από τον χαλκό. Ο φόβος σε τι συνίσταται;

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνες πολυαιθυλενίου χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα για δίκτυα θέρμανσης τουλάχιστον 25 χρόνια τώρα. Γενικά η αξιοπιστία τους έχει αποδειχθεί και πρακτικά μοναδικό ενδεχόμενο αστοχίας είναι η κακή εφαρμογή. Μιλάμε πάντα για οικιακές εγκαταστάσεις με συνθήκες λειτουργίας 2bar/90°C.

Στην περιοχή μου οι σωλήνες αυτές προτιμώνται συντριπτικά κάθε άλλης λύσης. Ένας λόγος είναι η δυνατότητα επισκευής χωρίς ξήλωμα δαπέδων (αν και, εφόσον η εφαρμογή είναι πλημμελής, αυτό δεν είναι εγγυημένο)...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap αναφέρεις...

 

Ένας λόγος είναι η δυνατότητα επισκευής χωρίς ξήλωμα δαπέδων (αν και, εφόσον η εφαρμογή είναι πλημμελής, αυτό δεν είναι εγγυημένο)...

 

μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ?

 

ευχαριστώ πολύ

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Koκκινες δεν εχω ξαναδει...

 

Αλεξη εχεις δοκιμασει ποτε να τραβηξεις σωληνα μεσα απο σπιραλ???

Θεωρητικα γινεται...Αλλα πρακτικα αν εχει πολλα σπασιματα και μεγαλο μηκος, το βλεπω αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες είναι κόκκινες γιατί έχουν φράγμα οξυγόνου (υποδαπέδιας). Ως υλικό είναι το γνωστό λευκό δικτυωμένο PE.

Τραβιούνται μέχρι δύο σπασίματα, εφόσον στα σπασίματα (τουλάχιστον στο ένα) έχουν τηρηθεί οι ελάχιστες καμπυλώτητες. Φυσικά θέλει το ειδικό ρακοράκι για την σύνδεση παλιάς νέας σωλήνας, δύο άτομα (ένας να σπρώχνει κι ένας να τραβάει) και λίγη σαπουνάδα...

Έχω αλλάξει αρκετές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.