Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη οπής σε πλάκα για τζάκι


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λύνουμε την κρίσιμη πλακολωρίδα ξανά

 

αλεξη με επιφανειακα πεπερασμενα εννοεις?

 

τι έγινε ρε sundance? λάλησες από overdose michanikos?

 

εξηγησε μου τι εννοεις και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ευλογημένε, με το χέρι, Μ=q*l²/2... Απλά θα δεις σε τι πλάτος μπορούν να κάνουν κατανομή οι διανομές και θα θεωρήσεις ότι ο πρόβολος έχει αυτό το πλάτος. Ας πούμε ότι έχει 1,5m. Θα έπρεπε να έχει 11,8cm² οπλισμού. Βάσει ξυλοτύπου έχει 13cm². Άρα σε παίρνει να βγάλεις 1,2cm² (υποθετικά όσα νούμερα λέω). Για να είσαι σωστός, κάνε και έναν έλεγχο επιτόπου ότι τα σίδερα είναι αυτά και ότι οι επικαλύψεις είναι σωστές...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Σε δυόροφη οικοδομή η πλάκα οροφής (ταράτσα) εχει έναν πρόβολο

2.5 * 2.10.Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη κατ' επέκταση θέλει να κόψουμε ένα κομμάτι του προβόλου στην άκρη διαστάσεων 2.10 * 1.4 το οποίο δεν προβλεπόταν στην άδεια. Αυτό γίνεται και με ποιο τρόπο; Ενέχει κινδύνους για το υπόλοιπο κτίσμα (κτίριο του '70), είτε στατικούς (ρωγμές π.χ.), είτε στο εσωτερικό του κτιρίου; Κάνοντας αυτό για οτιδήποτε συμβεί από κει και πέρα στο κτίριο (με ένα σεισμό) θεωρείται οτι έχω βλάψει τη στατικότητα του κτιρίου και έχω ευθύνες γι αυτό; Με λίγα λόγια αξίζει να μπώ σε αυτή τη διαδικασία για να βγάλω στη συνέχεια μια άδεια προσθήκης;Τέλος, αν γίνεται, απαιτείται ειδικό συνεργείο και πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ, πως ακριβώς θα εμπλακείς στην διαδικασία;

Αν ο ιδιοκτήτης θέλει με παράνομο τρόπο να καθαιρέσει ένα παράνομο τμήμα της κατασκευής του, η δική σου συμμετοχή ποιά μπορεί να είναι;

 

Θα μου πεις φυσικά του "άτυπου" συμβούλου... Αν αυτή είναι η συμμετοχή σου, φρόντισε να μην περάσεις αυτό το στάδιο. Εννοείται ότι, αφού "ατύπως" γίνονται όλα, ουδεμία ευθύνη αναλαμβάνεις...

 

Αν πάλι θέλεις να έχεις τυπική και υπεύθυνη συμμετοχή, ακολουθείς την νόμιμη διαδικασία, αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου, και ο εργοδότης τις δυσβάσταχτες συνέπειες της αυθαιρεσίας του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πρόκειται για συγγενικό μου πρόσωπο και πρέπει να παίξω το ρόλο του άτυπου συμβούλου. Όσο αναφορά το στατικό κομμάτι τι γίνεται; Ακόμα και σε περίπτωση που δεν το αναλάβω τελικά θα πρέπει να ξέρω τα πιθανά προβλήματα απο την καθαίρεση του προβόλου και για το δικό μου καλό, αλλά και για να ενημερώσω τους συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.