Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά - Διαδικασία ενοικίασης κοινόχρηστου χώρου οικοδομής


TopGun

Recommended Posts

Σε οικοδομή υπάρχει κοινοχρηστος χώρος περίπου 80m2 που χαρακτηρίζεται σαν χώρος εκδηλώσεων.Είναι ίσογεια κατασκευή δίπλα από την οικοδομή.Οταν φτιάχτηκε η οικοδομή ο δρόμος δεν ήταν εμπορικός και δεν νοικιαζόταν.

Τα τελευταία χρόνια ο δρόμος έχει πολύ μεγαλύτερη κίνηση και αποφάσισαν να το νοικίασουν αλλά επειδή δεν γνώριζαν την διαδικασία το νοικιασαν "μαυρα" χωρίς δηλώσεις συμφωνητικά,εφορίες κτλ. και σε πολύ χαμηλη τιμή για την περιοχή.Και φυσικά ο ενοικιαστής ουδεποτε πλην τα αρχικά χρήματα δεν πλήρωσε.Και εφυγε μετά από 3 χρόνια χωρίς να πληρώσει αλλά και χωρίς να μπορούν να του κάνουν έξωση

Το ερώτημα είναι ότι ήρθαν και μου είπαν πως μπορεί να γίνει αυτό νόμιμο και να το νοικιασουν νόμιμα ώστε και εξασφαλισμένοι να είναι και να επιτυχουν καλυτερη τιμη...

Το κτίριο είναι νομιμα υφιστάμενο και απεικονίζεται και στα σχέδια.

Το θέμα είναι πως μπορεί μια οικοδομή να εμφανίζει έσοδα και να φορολογήτε για αυτά και να μπορεί να συναπτει συμφωνιτικά...

Κάποιος αν μπορέι να βοηθήσει, έστω προς τα που να κοιτάξω ωστε να μην χάσω και την δουλεία....

Ισώς να μπορεί να με βοηθησει ένας λογιστής , αλλά δεν τους εχω εμπιστοσύνη....

Link to comment
Share on other sites

Ισώς να μπορεί να με βοηθησει ένας λογιστής , αλλά δεν τους εχω εμπιστοσύνη....

 

 

.... κατά συνέπεια δεν μπορώ να σας βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Σωτήρη, μην το παίρνεις προσωπικά δεν ήξερε ότι ήσουν εδώ, χαχαχαχα, φιλαράκι κάηκες,,,,,πεσ του μωρέ, πέσ του. Συνάδελφος μηχανικός είναι και κατά πως λέει δεν έχει και το περιθώριο να χάσει την δουλειά. χαχαχαχα.

Προσωπικά μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά ο χώρος όπως μου ακούγεται πιστευω πρόκειται για την αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων οικοδομής, όταν η τελευταία υπερβαίνει τα 600 τμ επιτρέπεται να κατασκευαστεί μια τέτοια αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον τρόπο που μπορεί να ενοικιαστεί, κάτι τέτοιο πάντως αν ήταν δυνατόν θα ήθελε την συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών..........

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, τρία χρόνια τον κοίταγαν στο τζάμπα και δεν κάναν τίποτε;;;

Γιατί δεν φέραν την αστυνομία έστω με άλλη πρόφαση; κάτι να κάνουν...

Πάντως σίγουρα θα χρειαστεί απόφ. γεν συνέλευσης με συναίνεση ιδιοκτητών αλλά το ζήτημα που προκύπτει, είναι το τί κάνουν τα λεφτά...

Δηλαδή, εγώ ως ιδιοκτήτης λέω το ΟΚ, αλλά το μερίδιο που μου αντιστοιχεί το θέλω να το εισπράττω, άλλος/οι μπορεί να λένε να μπαίνει σε ταμείο για τα κοινόχρηστα, δηλαδή για δαπάνες συντήρησης που πιθανώς προκύψουν στο μέλλον (π.χ. βάψιμο, μόνωση δώματος κλπ)... αυτά πως κανονίζονται... τα μερίδια προκύπτουν από τα χιλιοστά του οικοπέδου;;;

 

Εεελα βρε Σωτήρη...! :)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Σωτήρη, μην το παίρνεις προσωπικά δεν ήξερε ότι ήσουν εδώ, χαχαχαχα, φιλαράκι κάηκες,,,,,πεσ του μωρέ, πέσ του. Συνάδελφος μηχανικός είναι και κατά πως λέει δεν έχει και το περιθώριο να χάσει την δουλειά. χαχαχαχα.

Προσωπικά μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά ο χώρος όπως μου ακούγεται πιστευω πρόκειται για την αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων οικοδομής, όταν η τελευταία υπερβαίνει τα 600 τμ επιτρέπεται να κατασκευαστεί μια τέτοια αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον τρόπο που μπορεί να ενοικιαστεί, κάτι τέτοιο πάντως αν ήταν δυνατόν θα ήθελε την συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών..........

 

 

Δεν το παίρνω προσωπικά. Ωστόσο δεν βλάπτει να είμαστε λίγο περισσότερο προσεκτικοί.

Δύο περιπτώσεις :

1) Δεν υπάρχει επιτροπή πολυκατοικίας, οπότε μισθωτήριο συμβόλαιο με συμβαλλόμενους όλους τους συνιδιοκτήτες κατά το ποσοστό συμμετοχής εκάστου.

2) Υπάρχει επιτροπή πολυκατοικίας, διαχειριστής , κανονισμός διαχείρισης.

Αν με βάση τα προηγούμενα επιτρέπεται η μίσθωση , μπορεί να αποκτήσουν ΑΦΜ (ως ενωση προσώπων) και να μισθώσουν με συμβόλαιο το χώρο.

Αν δεν επιτρέπεται η μίσθωση χρειάζεται σύγκλιση συνελεύσεως των συνιδιοκτήτων, και σχετική απόφαση που θα ληφθεί με αυξημένη πλειοψηφία, προκειμένου να μισθωθεί νόμιμα ο χώρος αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινήσεις.

Καταρχάς μην χτυπάτε είμαι συνάδελφος μηχανικός νέος....

 

Πρόκειται για συγκρότημα δύο οικοδομών, τριώροφων με 16 διαμερίσματα η κάθε μια κατασκευής 1995.

Υπάρχουν έτσι δύο διαχειριστές, οι οποίοι συνεργάζονται μεταξύ τους λόγω κοινού κήπου κτλ...

Υπάρχει ομόφωνη απόφαση όλων των ιδιοκτητών που συμφωνούν προς αυτό....ποιος άλλωστε δεν θέλει να του επιστρέφουν λεφτά.Πλέον θέλουν να το κάνουν νόμιμο για να παίρνουν τα λεφτά τους και να τα επενδύσουν εγκαθιστώντας και φωτοβολταϊκά στην στέγη όπως μου είπαν για να κερδίζουν και από εκεί.

Και αν δεν προχωρούσαν σε αυτήν την επένδυση θα χρησιμοποιούσαν τα χρήματα για εργασίες επισκευών κτλ κτλ και επιστροφή χρημάτων στα κοινόχρηστα σύμφωνα με τα χιλιοστά οικοπέδου.

Επειδή γνωρίζω και αυτόν που το νοίκιαζε ναι είχε προβλήματα μαζί τους.Στην αρχή τους πλήρωσε προκαταβολές σαν να νοίκιαζε κανονικά και έκανε απαραίτητες εργασίες μόνωσης στην ταράτσα και βαψίματα γιατί από την εγκατάλειψη είχε αρχίσει να χαλάει το κτίριο, ύψους 2.000€ (τόσο το κοστολόγησε προσωπικά πιστεύω ότι δεν κόστιζε ούτε 1000€)

Από εκεί και πέρα δεν πλήρωσε τίποτα και μιλάμε ότι τα ενοίκια σε εκείνον το δρόμο φτάνουν κατ εκτίμηση μου για αντίστοιχο ακίνητο 300-500€.Και σημειωτέο τον συγκεκριμένο τον κυνηγάνε πολλά άτομα για απλήρωτα κτλ....Σύστημα το είχε

 

Μια ιδέα όντως είναι Σωτήρη....(συγγνώμη για αυτό που είπα για τους λογιστές απλά έχω καεί πρόσφατα από λογιστή) να πάρουν ΑΦΜ σαν ένωση προσώπων αφού συμφωνούν...

Δηλαδή σαν Ένωση ιδιοκτητών της τάδε οικοδομής ...

Και θα πρέπει να έχουν και βιβλία λογιστικά?

Θα βοηθήσει μια επίσκεψη στην εφορία ή θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο εκεί....?Μιλάμε για εφορία επαρχίας και όχι Αττικής.

 

 

(Το κέρδος μου εμένα έχει ήδη έρθει από ημιυπαίθριους και κλειστά γκαραζ στις εν λόγω πολυκατοικίες συν ότι πάρω για αυτή την δουλειά...λογικά να τους συντάξω την συμφωνία για το που θα πηγαίνουν τα χρηματα κτλ και οτι άλλο χρειαστούν από σχέδια....αληθεια πως θα πληρωθω νόμιμα για αυτή την δουλεια?τι θα γράψω στην απόδειξη?παροχή συμβουλών στην τάδε οικοδομή(:smile: ) ή στον τάδε διαχειριστή?)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό που αλλού θα βρείς "ειδικό" να κάνεις λαμογιά....

:):):):) χωρίς παρεξήγηση Σωτήρη, σέβομαι τον κλάδο σας όπως και αυτόν των δικηγόρων, απλώς ένας παπούς μου έλεγε "αν δεν έχεις άδικο μην πας στο δικαστήριο" και ενοούσε ότι αυτός ο πονηρίδης - ας τον πω έτσι με την λιγότερο υβριστική λέξη που μπορώ να βρω :):):)- θα φροντίσει και θα σε βγάλει λάδι........

Και σοβαρότερα τώρα.

Το ξέρετε ότι αυτό που συζητάμε είναι λαμογιά?!

Χτίζουν αίθουσα χωρίς ΣΔ με σκοπό την ψυχαγωγία, άθληση και κοινωνικές εκδηλώσεις των ιδιοκτητών και μετά βρίσκεται ο/οι επιτήδιοι και την νοικιάζουν (αφού δεν μπορούν να την πουλήσουν φυσικά) και την εκμεταλευονται με σκοπό το κέρδος (αν μπορέσουν φυσικά να το κάνουν διότι δεν είναι νόμιμη αυτή η χρήση) τσκ τσκ τσκ τσκ Ντροπέςςςςςςς!

Link to comment
Share on other sites

Χτίζουν αίθουσα χωρίς ΣΔ με σκοπό την ψυχαγωγία, άθληση και κοινωνικές εκδηλώσεις των ιδιοκτητών και μετά βρίσκεται ο/οι επιτήδιοι και την νοικιάζουν (αφού δεν μπορούν να την πουλήσουν φυσικά) και την εκμεταλευονται με σκοπό το κέρδος (αν μπορέσουν φυσικά να το κάνουν διότι δεν είναι νόμιμη αυτή η χρήση)

παρεμπιπτόντως η εν λόγω αίθουσα τακτοποιείται με 3843;συνήθως είναι τεχνικό γραφείο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.