Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο όπου δεν χάνεται η δόμηση αν ο ένας ιδιοκ/της υπερβεί τα τμ


Highlander

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας σε μια περίπτωση που αντιμετώπισα. Σε εκτός σχεδίου γήπεδο με συσταση οριζοντιου με αποκλειστικές χρήσεις κάποιοι εκ των συνιδιοκτητών έκτισαν καθυπερβαση της άδειας τους η εντελώς αυθαίρετα. Ενας συνιδιοκτητης δεν εχει κτίσει και δεν κατάφερε να εκδόσει οικοδομική άδεια (αρκετά χρόνια πριν) ισχυριζόμενος ότι η πολεοδομία δεν του το επέτρεψε λόγω της αυθαιρεσίας των άλλων.. Έχω μελετήσει αρκετά τα έγγραφα του ΥΠΕΧΩΔΕ 2427/92 και του στε και θεωρώ ότι αν ο μηχανικός του προσπαθούσε περισσότερο μάλλον θα τα κατάφερνε.. Ποια είναι η γνώμη σας? να σημειωθεί ότι με τις αυθαίρετες κατασκευές που υπήρχαν στο γήπεδο είχε εξαντληθεί η δομ´ηση και των ιδανικών μεριδίων και του συνολικού γηπ´εδου...

Link to comment
Share on other sites

αν οι ΟΑ που εξεδοσαν οι υπολοιποι ηταν "αναλογες" με τα ποσοστα τους  στο οικοπεδο

 

οποιαδηποτε υπερβαση ή αυθαιρεσια

τακτοποιειται απο τον ιδιοκτητη της καθε καθετης χωρις συναινεση κανενος

 

και δεν "μετραει" στο δικαιωμα του "αχτιστου"

[24 παρ. 2δ και ΔΟΚΚ 37018/30-10-12]

 

 

Αν οι ΟΑ ηταν "μεγαλυτερες" απο το αντιστοιχο δικαιωμα..

 

να δεις τον μηχανικο σου και τον δικηγορο σου.

Link to comment
Share on other sites

μηχανικος ειμαι, απλα ρωταω τη γνωμη των συναδελφων...  προφανως τωρα μετα την εγκ 1/2012 γινεται να κτισει διοτι δεν καταλογιζονται οι αυθερεσιες των αλλων συνιδιοκτητων σε αυτον. Το θεμα μου ειναι εαν μπορουσε παλαιοτερα βασιζομενος στις προαναφερομενες αποφασεις του στε και στα εγγραφα του υπεχωδε

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορουσε

 

Διοτι τα τμ ολων των υπολοιπων...υπερκαλυπταν τον συνολικο σδ του γηπεδου.

 

Επρεπε να ακολουθησει καποιες διαδικασιες...ακυρωση ΟΑ ή καταγγελια για αυθαιρετα ή αποζημιωση...

 

υπαρχει σχετικη νομολογια

 

θα δω αν μπορω να στην στειλω

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ... καταγγελια για τα αυθερετα ας πουμε οτι ειχε γινει και πληρωθηκαν καποια προστιμα. εγω θεωρω οτι βασει του εγγραφου 55870/2427/92 θα μπορουσε και παλαιοτερα να εκδοσει αδεια ο συνιδιοκτητης ο οποιος δεν ειχε κτισει

Link to comment
Share on other sites

Για ΟΑ σε κοινό οικόπεδο θέλει πάντα συναίνεση όλων και φυσικά να νομιμοποιούνται τυχόν αυθαιρεσίες συνολικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

σε οικοπεδο σε οικισμο <2000 κατ υπαρχουν   καθετες  συνιδιοκτησιες 


Ο <<δικος >> μου πελατης εχει το 40% βασει του σχετικου συμβολαιου κ  οι λοιποι τα υπολοιπα 


Δηλαδη 400 χ 40% =160 τμ  και  θελει να προχωρησει σε εκδοση αδειας 


Οι λοιποι εχουν χτισει βασει Ο.Αδειων 350 τμ  χωρια τα εκτος αδειας (υπερβασεις παραβασεις)


Καμμια γνωμη για το πως θα μπορουσε να προχωρησει η περιπτωση??(ειμαστε 2014 και στον αστερισμο του 4178..νοκ..κτλ)

Link to comment
Share on other sites

αν το 40% χτιζει 160 τμ

υποθετω οτι το αλλο 60% χτιζει ...240 τμ.

 

Αρα επρεπε να εχουν εκδόσει  ΟΑ για 240 τμ..

 

Κι "οφειλε" η Υπηρεσια,λόγω της καθετου,  να ελεγξει το  ποσοστο τους  οταν ζητησαν ΟΑ

 

Αρα ας αρχισεις ελεγχοντας τις ΟΑ του 60%

 

Μετάαα..

...εχει δρομο... :sad:

Link to comment
Share on other sites

κοιταζω  τις αδειες των αλλων κ δεν βγαινουν τα κουκια 

αποτι καταλαβα απο την υδομ θα βεβαιωθουν τα προστιμα στους λοιπους  η θα τακτοποιησουν κατα 4178 

Με τα των αδειων να δω  τι  θα γινει 

θα κανω μια κρουση αυριο 

 

αυτος ο δρομος ..με ανησυχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.