Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο όπου δεν χάνεται η δόμηση αν ο ένας ιδιοκ/της υπερβεί τα τμ


Highlander

Recommended Posts

Σε μία δική μου αντίστοιχη περίπτωση, το κακό ήταν ότι δεν επρόκειτο για αυθαιρεσίες. Είχαν εκδοθεί κανονικά οικοδομικές άδειες για τους συνιδιοκτήτες που εξαντλούσαν και μάλιστα υπερέβαιναν το ποσοστό κάλυψης .....

Link to comment
Share on other sites

Έγγραφο 55870/2427/92

Οικοδομικές άδειες σε συνιδιόκτητα οικόπεδα.

Σε απάντηση του υπ'αρ. 9790/4695/13-1-91 εγγράφου σας σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών σε συνιδιόκτητα οικόπεδα σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τη ΣτΕ 1740/91 έχει υποχρέωση η πολεοδομική υπηρεσία να λαμβάνει υπόψη της, στις περιπτώσεις συνιδιοκτήτων οικοπέδων, την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη, σε σχέση προς την ανοικοδόμηση της αυτοτελούς οικοδομής. Επίσης η υπηρεσία δεν έχει το δικαίωμα να καταλογίσει αυθαιρεσία του ενός συνιδιοκτήτη στον άλλον με την έννοια να αρνηθεί χορήγηση αδείας λόγω υπερβάσεων "σε οικοδομές επί άλλων ή επί της αιτούντος κάθετων ιδιοκτησιών, συνεπεία της μη εισέτι εκτελέσεως των περί χαρακτηρισμού των κατασκευών τούτων ως αυθαιρέτων και κατεδαφιστέων, διοικητικών πράξεων" (ΣτΕ 1484/91 ).

Συνεπώς προκειμένου να χορηγηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω άδεια οικοδομής, σε συνιδιόκτητο οικόπεδο ανακύπτει υποχρέωση της διοίκησης να τηρήσει και να εκτελέσει τις περί αυθαιρέτων διατάξεις για τυχόν αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ πάνω που ετοιμαζόμουν να ανεβάσω το ίδιο (ΣΤΕ 1484/91) με πρόλαβες! :)

Συμπληρώνοντας στον Ρωμαλιάδη αναφέρεται επίσης:

" Σε περίπτωση λοιπόν που η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία αρνηθεί χορήγηση αδείας οικοδομής σε συνιδιοκτήτη, λόγω του ως άνω γεγονότος (οικοδόμηση περισσότερων τ.μ. απ' όσα μπορούσε να αναγείρει βάση της συμβάσεως της κάθετης) , αυτός θα πρέπει να ζητήσει την έγγραφη αρνητική απάντηση της πολεοδομικής υπηρεσίας περί μη χορηγήσεως της αδείας για να την προσβάλλει με αίτηση ακυρώσεως στο ΣΤΕ, ήδη Τριμελές Διοικητικό Εφετείο."

Βέβαια η συγκεκριμένη απόφαση αφορά σύσταση κάθετης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως συναδελφοι, εγω δεν υποστηριξα οτι ΔΕΝ θα βγει αδεια, αν ο άλλος εχει "καταπατησει" το 10% της εκτασης του συνιδιοκτητη του.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω και ‘γω παρόμοια περίπτωση, χωρίς να περνώ σαφή απάντηση από την πολεοδομία. Αν μπορούσε κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει.

Σε οικοπεδο1.350 τ.μ. είχαν δημιουργηθεί το 1978 (εντος οικισμού του ’23 τότε, εντος οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων σήμερα) τρεις κάθετες ιδιοκτησίες.

Το 1979 ο ένας συνιδιοκτήτης κτίζει στο τμήμα του διώροφο κτίριο 330,00 τ.μ. με τον Γ.Ο.Κ. 73 νομιμότατα, δεν υπήρχε περιορισμός δόμησης.

Ερχόμαστε σήμερα: μέγιστη δόμηση για το οικόπεδο 400,00 τ.μ.

Τι γίνεται με τους άλλους 2 συνιδιοκτήτες? Έχει ο καθένας 35,00 τ.μ. υπόλοιπο δόμησης ή έχει ισχύ το άρθρο 23 παράγραφος 5 του Γ.Ο.Κ. και στους οικισμούς?

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στις αποφάσεις του ΣΤΕ

 

Η διοίκηση (στην περίπτωση μας η πολεοδομία) δεν εχει καμια υποχρέωση να τις εφαρμόσει καθώς η απόφαση αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση (αν ετσι εχει φτασει στο ΣΤΕ)

Αν δηλαδή ο Χ πηγε στα δικαστηρια και τελικα στο ΣΤΕ και δικαιωθηκε η πολεοδομία θα εφαρμόσει την αποφαση για τον ιδιο, αλλα δεν εχει υποχρεωση να την εφαρμόσει και στον Ψ . Βεβαια λογικό είναι να επιρρεαστει αλλα ΔΕΝ εχει υποχρεωση.

Οποτε μπορει ο επόμενος αν πεσει στην περιπτωση να θελει αλλα 5-10 χρόνια για να αποφανθεί ξανα το δικαστηριο...

 

Μην εφησυχαζόμαστε λοιπον απο αποφάσεις

Εκτός και αν η αποφαση το λεει ξεκαθαρα οτι πιάνει ολες τις αναλογες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση όπου με τις "ευλογίες" της πολεοδομίας εκδόθηκε κανονικότατα άδεια που επιτρέπει στους συνιδιοκτήτες να εξαντλήσουν το ποσοστό κάλυψης, ή και δόμησης; Χωρίς να υπάρχει δηλαδή αυθαίρετο? Μάλλον θα πρέπει να πάμε σε ανάκληση των προηγούμενων αδειών, οι οποίες (σε δική μου τουλάχιστον περίπτωση ήταν από τη δεκαετία του 1970)..... Σκέτη απογοήτευση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχει κάποιος την ΣτΕ 1740/91 απόφαση διαθέσιμη; Αν μπορείτε ποστάρετε κάποιο αρχείο ή στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

 

Την βρήκα. Όποιος την χρειαστει ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα παρακαλούσα όποιο μηχανικό έχει την ΣτΕ 1740/91 να δώσει καποιο λινκ

θα του ήμουν ευγνώμων. Έχω πεί και στon kefalosgr αλλα δεν ξερω αν μπαίνει ο ανθρωπος για να το δει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.