Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εισφορές ωρομισθίων σε ΤΕΙ


nik kats

Recommended Posts

Καλημέρα,

είμαι πολιτικός μηχνικός και εργάζομαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου σαν ωρομίσθιος εκπαιδευτικός σε ΤΕΙ.

Από το ΤΣΜΕΔΕ ενημερώθηκα ότι για τους μήνες που το σύνολο των μικτών αποδοχών μου είναι πάνω από 693,35 ευρώ θεωρούμαι μισθωτός και ως εκ τούτου δεν πληρώνω εγώ το ΤΣΜΕΔΕ που αντιστοιχεί σε αυτούς τους μήνες αλλά το πληρώνει το ΤΕΙ.

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει, το ΤΕΙ πληρώνει μόνο τις εργοδοτικές εισφορές και εγώ πληρώνω τις κρατήσεις ασφαλισμένου ή τα πληρώνει όλα το ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

 

Αν είσαι ελεύθερος επαγελματίας και εργάζεσαι στο ΤΕΙ ως ωρομίσθιος (ΟΧΙ ΕΜΜΙΣΘΟΣ), τότε το ΤΕΙ πρέπει να πληρώνει μόνο τις εργοδοτικές εισφορές και όχι του εργαζομένου.

 

ΜΟΝΟ όταν είσαι έμμισθος (με μισθό δηλαδή και ΟΧΙ όπως εσύ που είσαι ωρομίσθιος, αν δηλαδή είχες master ή/και διδακτορικό οπότε πας με πλήρη προσόντα εργαστηριακού ή επιστημονικού συνεργάτη που πληρώνονται με μισθό....), τότε το ΤΕΙ πρέπει να σου παρακρατεί και να αποδίδει στο ΤΣΜΕΔΕ, τις εισφορές του εργαζομένου.

 

Αν λοιπόν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, έχεις μπλοκάκι δηλαδή, τότε πληρώνοντας το εξαμηνιαίο ποσό που έρχεται .. είσαι οκ.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν έχεις 10 έμμισθες θέσεις (με μισθό πάντα), διαλέγεις πια είναι η κύρια εργασία σου, και για αυτήν ο εργοδότης πληρώνει τις εισφορές τις δικές του, και από το μισθό σου παρακρατεί και αποδίδει τις εισφορές του εργαζομένου. Από όλες τις άλλες έμμισθες θέσεις, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τις εργοδοτικές εισφορές ΜΟΝΟ.

 

Αν είσαι τώρα και ελεύθερος επαγγελματίας και είσαι και στο ΤΕΙ με μικτές αποδοχές πάνω από το όριο που έχει θέσει το ΤΣΜΕΔΕ, αν το ΤΕΙ σου παρακρατεί (και αποδίδει στο ΤΣΜΕΔΕ) και τις εισφορές του εργαζομένου, τότε ΜΗΝ πληρώνεις το εξαμηνιαίο.

 

Για την ενημέρωση της καρτέλλας σου στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να τους προσκομίσεις κατάσταση αποδοχών και εισφορών που πλήρωσε το ΤΕΙ, για σένα, προς το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω master, οπότε έχω κάποιες ώρες με πλήρη προσόντα (σαν εργαστηριακός) και κάποιες με ελλιπή (δεν έχει συνάφεια το master).

Από το ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι εφόσον είμαι πάνω από το όριο στο σύνολο των αποδοχών, δεν πληρώνω τπτ εγώ.

Από το ΤΕΙ μου είπαν το εξής κουφό, ότι δεν μπορούν να προσθέσουν τις αποδοχές με πλήρη με τις αποδοχές με ελλιπή, γιατί είναι ξεχωριστές μισθοδοσίες, και έτσι αφού δεν είμαι πάνω από το όριο δεν μου κρατάνε ΤΣΜΕΔΕ.

Εγώ αν πάω τις καταστάσεις μισθοδοσίας στο ΤΣΜΕΔΕ και αποδείξω ότι έχω αποδοχές πάνω από το όριο, τότε αυτοί θα ζητήσουν τις εισφορές (που δεν τουε απέδωσε το ΤΕΙ) από το ΤΕΙ ή από εμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θεωρητικά, με καταγγελία σου στο ΤΣΜΕΔΕ του εργοδότη-ΤΕΙ και παράλληλη υποβολή των μισθολογικών κατάστάσεών σου, είσαι καλυμμένος και θα πάρεις ασφαλιστική ενημέροτητα (σύμφωνα με προφορικές συζητήσεις με >2 υπαλλήλους του ΤΣΜΕΔΕ).

 

Πρακτικά, θα επανέλθω σε ~1 μήνα με το αποτέλεσμα της δικής μου περίπτωσης... (Ναι, τα ΤΕΙ το κάνουν κατά κόρον αυτό και δεν τα ελέγχει κανείς - εμένα, σε αντίστοιχη περίπτωση, με το "έτσι θέλω", καταβάλλουν μόνο εργοδοτικές εισφορές!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι επιστημονικος συνεργατης σε ΤΕΙ και ενώ είμαι με πλήρη προσόντα και η αμοιβή μου είναι μεγαλύτερη των 693 ευρώ, γίνονται οι απαραίτητες εργοδοτικές εισφορές από το ΤΕΙ χωρίς όμως να πληρώνονται οι προσωπικές μου εισφορές από το ΤΕΙ. Ενώ στο ΤΣΜΕΔΕ φαίνομαι ως ωρομίσθιος του ΤΕΙ πρέπει να πληρώσω τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία.

Όταν έκανα την ίδια ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ μου απάντησαν ότι πρέπει το ΤΕΙ να πληρώσει τις προσωπικές μου εισφορές αλλιώς πρέπει εγώ να πληρώσω τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία. Μου είπαν ότι πρέπει να λύσω το θέμα αυτό με το ΤΕΙ.

Από την άλλη στο ΤΕΙ μου απάντησαν ότι δεν με θεωρούν ως μισθωτό και αρνούνται να πληρώσουν τις προσωπικές μου εισφορές παρακρατόντας αυτές από την αμοιβή μου.

Δεν βρίσκω άκρη. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο και έχει βρει λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι επιστημονικος συνεργατης σε ΤΕΙ και ενώ είμαι με πλήρη προσόντα και η αμοιβή μου είναι μεγαλύτερη των 693 ευρώ, γίνονται οι απαραίτητες εργοδοτικές εισφορές από το ΤΕΙ χωρίς όμως να πληρώνονται οι προσωπικές μου εισφορές από το ΤΕΙ. Ενώ στο ΤΣΜΕΔΕ φαίνομαι ως ωρομίσθιος του ΤΕΙ πρέπει να πληρώσω τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία.

Όταν έκανα την ίδια ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ μου απάντησαν ότι πρέπει το ΤΕΙ να πληρώσει τις προσωπικές μου εισφορές αλλιώς πρέπει εγώ να πληρώσω τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία. Μου είπαν ότι πρέπει να λύσω το θέμα αυτό με το ΤΕΙ.

Από την άλλη στο ΤΕΙ μου απάντησαν ότι δεν με θεωρούν ως μισθωτό και αρνούνται να πληρώσουν τις προσωπικές μου εισφορές παρακρατόντας αυτές από την αμοιβή μου.

Δεν βρίσκω άκρη. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο και έχει βρει λύση?

 

 

["Κλασική περίπτωση βλάβης" πλέον με τη συντριπτική πλειοψηφία των ΤΕΙ)

 

Θα ζητήσεις από το ΤΕΙ απλά αντίγραφα των μισθολογικών καταστάσεων σου για τους μήνες της σύμβασής σου. Αφού τα πάρεις θα πας με αυτά και αντίγραφο της σύμβασης Ι.Δ.Ο.Χ. που έχεις συνάψει με το ΤΕΙ στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ. Θα σε παραπέμψουν στον 1ο σε μία εξυπηρετική κυρία και θα κάνεις καταγγελία του εργοδότη σου (το ΤΕΙ), συμπληρώνοντας ένα έντυπο που θα σου δώσει η εν λόγω κυρία. Αφού υποβάλεις την καταγγελία και τα επισυναπτόμενα έντυπα, θα περάσει τα στοιχεία στο computer της και από τη στιγμή εκείνη για το ΤΣΜΕΔΕ παύεις να χρωστάς(*). Το ΤΣΜΕΔΕ σε 2-3 χρόνια θα "κυνηγήσει" το ΤΕΙ να πληρώσει τις εισφορές που εκ του νόμου όφειλε να είχε πληρώσει για σένα και αυτοί έζησαν καλά και εμείς καλύτερα...

 

(*) Το ευτράπελο της υπόθεσης είναι ότι για το ΤΣΜΕΔΕ χρωστάς εσύ και όχι ο εργοδότης σου ("εμφανίζεται ανενημέρωτη η μερίδα σου"), ακόμα και αν μιλάμε για εργοδοτικές/προσωπικές εισφορές μισθωτής εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δούλευα (πρόπερσυ) στο ΤΕΙ ως ωρομίσθιος βέβαια με λίγες ώρες με αποτέλεσμα να μην μου πληρώνει το ΤΕΙ εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά να τις πληρώνω εγώ από την τσέπη μου! Πρόσφατα χρειάστηκε να πάρω βεβαίωση προυπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ και είδα ότι δεν μου είχαν περάσει ότι δούλευα στο ΤΕΙ! Ο λόγος; Το ΤΕΙ έδινε τις εργοδοτικές εισφορές στο ΙΚΑ!!

Μπορεί να γίνει μεταφορά των εργοδοτικών εισφορών από το ΙΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ;;;

Edited by spklive
Link to comment
Share on other sites

μετά απο πρόσφατη ενημέρωση που είχα από το τ.ε.ι στο οποίο εργάζομαι ως ωρομίσθιος, το τ.ε.ι πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές στο τσμεδε για οσο διαρκεί η σύμβαση σε αυτό , καθώς και ένα μικρο ποσοστό στο ΙΚΑ. στο χρονικό διάστημα εκτός σύμβασης .. πληρώνει τις εισφορές στο τσμεδε ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα το ΤΕΙ μου κάνει κρατήσεις και εργοδότη και εργαζομένου ανεξαρτήτως ποσού, αφού ο νόμος 3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις» εφαρμόζεται από 1/8/2011. Ειδικότερα, στο άρθρο 61 του ανωτέρω νόμου περιλαμβάνονται ρυθμίσεις που αφορούν στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του ΕΤΑΑ.

Μάλιστα λέει ότι οι αποδοχές των εμμίσθων ασφαλισμένων δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, όπως αυτή διαμορφώνεται κάθε φορά. Για το 2011 το ποσό της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας διαμορφώνεται στα € 693,35. Σε περίπτωση που οι μηνιαίες αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν, τόσο από την εισφορά ασφαλισμένου όσο και από την εργοδοτική εισφορά, καλύπτονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο εντός του πρώτου τριμήνου του επομένου έτους.

 

Πήγα στα κεντρικά και ρώτησα και είπαν περιμένετε πρώτα να γίνει η μηχανογράφιση και θα σας ειδοποιήσουμε. Ναι αλλά εγώ έχω πληρώσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας όλο το Β' εξάμηνο του 2011, οπότε πρέπει να πάρω πίσω χρήματα. Τί γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται με το θεμα αυτο?

Με ειδοποιησαν απο το ΤΕΙ οτι αλλαξε ο νομος και θα μου βαζουν αυτοι τις εισφορες.

Εγω ειμαι εργαστηριακος συνεργατης με ελλειπη προσοντα, οποτε ωρομισθιος (οχι με αντιμισθια). 1 μερα, 2 ωρες την εβδομαδα κανω, οποτε μιλαμε για περιπου 100 ευρω το μηνα.

Πώς ακριβως παει η ασφαλιση? Αν εχω συμβαση απο 1-11-2011 εως 31-3-2012, τοτε θα μου βαλουν αυτοι τις εισφορες για το διαστημα αυτο?

Επισης, θελουνε λεει να τους παω και χαρτι με τις εισφορες που πληρωνω! Που να το βρω? Εσας το εχουνε στειλει για το 2012Α εξαμηνο?

 

Το ΤΣΜΕΔΕ κοιμαται...

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD/tabid/301/language/el-GR/Default.aspx

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.