Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ομαδική αγορά λογισμικού ΚΕΝΑΚ


gregmav

Recommended Posts

Εγώ, αλλά νομίζω οτι της 4μ είναι το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα.To ECOLINE πχ δεν παίρνει πρόβολο μικρότερο από όλο το μήκος της πλευράς.Της 4Μ που έχω δει θέλει λίγη δουλειά με τις βιβλιοθήκες αλλά περνάς στο σχεδιαστικό και δημιουργεί το xml αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

adra56

Ενδιαφέρομαι και εγω για το προγραμμα της 4Μ ενημέρωσε με για τρόπο επικοινωνίας μας

(Έχεις και p.m)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα της 4Μ ποια γνώμη έχετε?

 

Καθόλου βολικό όσο αφορά τις θερμογέφυρες. Τις περνάς στις ιδιότητες των δομικών στοιχείων, οπότε για να τις επεξεργαστείς πρέπει να επεξεργαστείς το στοιχείο. Επίσης αυτό το "αριστερά" και "δεξιά" τελείως μπακάλικο προς το παρών. Πρέπει να είσαι τυχερός για να διορθώσεις τη θερμογέφυρα με την πρώτη. Όποιος το δουλεύει καταλαβαίνει τι εννοώ. Ευελπιστώ να διορωθεί.

 

Η ενσωμάτωση των θερμογεφυρών στις ιδιότητες των στοιχείων φέρνει και άλλα προβλήματα. Αν πχ υπάρχει τοιχείο που από τη μέση του (κατά πλάτος) ξεκινάει εξώστης, πρέπει να το σπάσεις στα δύο, για να βάλεις διαφορετικές θερμογέφυρες στο κάτω μέρος κάθε τοιχείου (άλλη θερμογέφυρα υπάρχει στον εξώστη και άλλη εκεί που διατηρείται η συνέχεις της θερμομόνωσης). [edit]: Το παραπάνω δεν ισχύει μόνο για τα τοιχεία, αλλά και για τους τοίχους. Πρέπει να δημιουργηθεί το κέλυφος σε μικρά μικρά κομματάκια, πράγμα που θα κάνει μακροσκελείς και δύσκολους να ελεγχθούν, τους υπολογισμούς στις υπόλοιπες εφαρμογές, όπως η θέρμανση. Το τελευταίο αφορά κυρίως τους μηχ μηχ που δεν κάνουν μόνο την ΜΕΑ, αλλά και τις υπόλοιπες μελέτες[/edit]

 

Θα προτιμούσα ο ορισμός των θερμογεφυρών να γινόταν πάνω στην όψη.

 

Αυτά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό. Είμαι και λίγο βιαστικός αυτή τη στιγμή...

 

Γενικά προσοχή: Σε απλές περιπτώσεις, πχ τα κουτάκια των 50m2 που δείχνουνε οι εταιρίες στις παρουσιάσεις, δεν αποκαλύπτονται τα προβλήματα των λογισμικών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προσφορά στο site της Civil Tech για ομαδική προσφορά από 8 άτομα και πάνω για καλύτερη τιμή < 750€ (χωρίς ΦΠΑ).

Υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο προγραμμα να κάνουμε μια δοκιμή με την εταιρεία?

Περιμένω προτάσεις.

 

φιλαράκι πιθανόν 99% ειμαι εγώ μέσα , όμως σίγουρα θα ξέρω σε 10ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς από Αθήνα έτοιμος για αγορά 4Μ; Είμαστε 3, θα το παραγγείλουμε την Πέμπτη. Η τρέχουσα τιμή είναι 1000, θα πέσει προφανώς αν γίνουμε περισσότεορι.

Link to comment
Share on other sites

[edit]: Το παραπάνω δεν ισχύει μόνο για τα τοιχεία, αλλά και για τους τοίχους. Πρέπει να δημιουργηθεί το κέλυφος σε μικρά μικρά κομματάκια, πράγμα που θα κάνει μακροσκελείς και δύσκολους να ελεγχθούν, τους υπολογισμούς στις υπόλοιπες εφαρμογές, όπως η θέρμανση. Το τελευταίο αφορά κυρίως τους μηχ μηχ που δεν κάνουν μόνο την ΜΕΑ, αλλά και τις υπόλοιπες μελέτες[/edit]

 

Υποτίθεται ότι για τους μηχανολόγους κλπ αυτό ήταν το μεγάλο πλεονέκτημα.

Ότι κάνοντας την ενεργειακή - θερμομονωτική επάρκεια, μετά μεταφέρεις τα αποτελέσματα στην θέρμανση / ψύξη και κάνεις λιγότερους υπολογισμούς. Τουλάχιστον κέλυφος έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά τι κάνατε με την ομαδική αγορά? Ενδιαφέρομαι και εγώ από Θεσσαλονίκη. Αν υπάρχει και κάποιος που ενδιαφέρεται για το Fine ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω το πακέτο της 4Μ - ΚΕΝΑΚ, η αρχική του τιμή είναι 1200+ΦΠΑ αν μαζευτούμε αρκετοί η τιμή θα είναι καλύτερη (μην φανταστείτε τίποτα φοβερό) οπότε όσοι ενδιαφέρονται ας δηλώσουν στο παρόν θέμα να δούμε τι τιμή μπορούμε να πετύχουμε.

 

1) deathlok

 

(απλά συμπληρώστε το nickname σας όσοι θέλετε να συμμετάσχετε)

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα της Civiltech. Είμαι στην Θεσσαλονίκη. Όποιος έχει κοινό ενδιαφέρον, ας αφήσει μήνυμα για επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.