Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yπερβολικό ποσό για πετρέλαιο


alipkok

Recommended Posts

Βασίλη πολύ ωραία το σκέφτεσαι και το αναλύεις.

Μόνο μία παρατήρηση.

Το 85% απόδοσης που λες στο λέβητα....δηλαδή της 15% απώλειες...τις έχεις υπολογίσει στο τελικό άθροισμα?

Αν και θα έλεγα να υπολογίσεις με συνολικό βαθμό απόδοσης του συστήματος γύρω στο 75% να δούμε τι θα βγεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μίλησα με την εταιρια που βγάζει τα κοινόχρηστα και μου έδωσαν τον τυπο υπολογισμού ο οποίος είναι: Πi= (Fi*Fi+ωρες/συνολικες ωρες*(1-Σεi *Fi))*1000

 

Καπου μάλλον έχω λάθος , αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει

Επίσης μου είπε οτι το 30% του πετρελαίου μοιράζεται σε όλους τους ενοίκους και το υπόλοιπο 70% κατανέμεται με βάση τις ώρες χρήσης.

 

Αύριο θα έχω την μελέτη του μηχανολόγου για τα διαμερίσματα

Link to comment
Share on other sites

- Το πρώτο γινόμενο στην εξίσωση δεν είναι Fi*Fi αλλά Fi*εi. Αυτό είναι το πάγιο.

- Στο τέλος πρέπει να είναι *100 και όχι *1000

- To 30% μου φαίνεται λίγο αυθαίρετο. Το "πάγιο" είναι το Fi*εi, όπου

fi = ω -(x+y+z) (οι τιμές τους ορίζονται στην νομοθεσία)

ει = Qi/ΣQi

-...κτλ. (δεν το αναλύω άλλο εδώ. Πάει μακριά η βαλίτσα γιατί οι και τα Qi και ΣQi αναλύονται περαιτέρω)

 

Αν το Fi*εi για το διαμέρισμά σου είναι 30% τότε σωστά στο είπαν, διαφορετικά ισχύει το Fi*εi.

Είναι προφανές άλλωστε από την εξίσωση ότι αν γράψει ο μετρητής μηδέν ώρες/θερμίδες τον μήνα τότε το δεύτερο μέρος στην παρένθεση (Mi/ΣMi) γίνεται μηδέν και οι δαπάνες που αντιστοιχούν στην ιδιοκτησία είναι

πi = Fi*εi.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πολύ ωραία το σκέφτεσαι και το αναλύεις.

Μόνο μία παρατήρηση.

Το 85% απόδοσης που λες στο λέβητα....δηλαδή της 15% απώλειες...τις έχεις υπολογίσει στο τελικό άθροισμα?

Αν και θα έλεγα να υπολογίσεις με συνολικό βαθμό απόδοσης του συστήματος γύρω στο 75% να δούμε τι θα βγεί.

 

Τις απώλειες τις υπολόγισα και για την ακρίβεια είναι 83,3% ( = 8.500 kcal/h / 10.200 kcal/kg ). 10.200 kcal/kg : θερμογόνος δύναμη πετρελαίου.

 

Για 75% συνολικό βαθμό απόδοσης του συστήματος, βγαίνει ότι τα σώματα θα πρέπει να δώσουν :

1.760 lt × 0,84 kg/lt × 0,29691 × 10.200 kcal/kg × 75% / 144 h = 23.319 kcal/h

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.