Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

Περσυ το Σεπτεμβρη εγινε μια προκυρηξη θεσεων για Μηχανολογους, ηλεκτρολογους και χημικους μηχανικους απο τα ΕΛΠΕ για τα Διυλιστηρια της Θεσσαλονικης.

 

Πριν 10 μερες περιπου με καλεσαν να τους αποστειλω καποια δικαιολογητικα και την επομενη μερα με καλεσαν ωστε να με ενημερωσουν πως στις 16/3 στην Θεσσαλονικη στο ξενοδοχειο Porto Palace θα διεξαχθουν εξετασεις γραπτες, γνωστικου περιεχομενου και αγγλικων που θα διαρκεσουν 3 ωρες.

 

Αποφασισα να δοκιμασω και παρα το γεγονος οτι ειμαι απο επαρχια να ανηφορισω.

 

το μονο ομως που ακουω και διαβαζω στο ιντερνετ για τις προσληψεις στα ΕΛΠΕ ειναι "βυσμα".

 

υπαρχει καποιος που θα δωσει εξετασεις?

 

υπαρχει καποιος που εχει εμπειρια απο παλαιοτερη προκυρηξη?

 

αξιζει τον κοπο γενικοτερα?

 

Το παραδοξο της υποθεσης ειναι πως η προκυρηξη δεν αναφερει πουθενα για το ποσες θεσεις μηχανικων ειναι διαθεσιμες και οταν ρωτησα την κυρια που με καλεσε μου απαντησε "ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην ενημερωνουμε για το ποσες θεσεις ειναι διαθεσιμες"

 

Οποιος εχει καποια εμπειρια απο ΕΛΠΕ είτε ο ίδιος είτε απο γνωστο του, ας ποσταρει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το ότι έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο είναι καλό και στη θέση σου αν μπορούσε η τσέπη μου να σηκώσει τα έξοδα μετακίνησης θα πήγαινα για εξετάσεις.

 

Τώρα ΠΑΝΤΟΥ στην Ελλάδα μπαίνεις με βύσμα. Στις μεγαλύτερες κατασκευαστικές (ιδιωτικές) ΟΛΟΙ οι αρχιμηχανικοί κοιτάνε νε βολέψουν τα παιδιά τους τα ανήψια τους και θάβουν άλλους για να το πετύχουν.

 

Ναι και στα ΕΛΠΕ θέλει βύσμα. Ακόμα και για φύλακας.

 

Αυτό δεν σημαίνει πως όποιος μπαίνει εκεί μπαίνει με βύσμα.

 

Επίσης επειδή δεν ξέρεις τι ποιος που πότε και γιατί , δοκίμασε και το μόνο που θα χάσεις είναι 100-200 ευρώ ανα αναίβεις από Πελλοπόνησο Θεσσαλονίκη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι το σκεφτηκα κι εγω, εχω ηδη κλεισει αεροπορικα για Θεσ/νικη, αν δεν πετυχω πολυ απλα θα ξερω τουλαχιστον οτι δοκιμασα.

 

οποιος αλλος εχει εμπειρια ή γνωριζει κατι ας ποσταρει, ειδικα και για τις εξετασεις, αν υπαρχει καποιος που εχει δωσει. Αν και πιστευω πως θα ειναι τυπου πολλαπλης επιλογης και για τα ματια του κοσμου γιατι μετα απο τις εξετασεις σε συντομο χρονικο διαστημα θα γινει και προσωπικη συνεντευξη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα ΕΛΠΕ ειναι μονο βυσμα.Ειδικα τωρα που ειναι ελαχιστες οι θεσεις. Αν ηταν 200 να το καταλαβαινα να μπαιναν 150 βυσματα και 50 αξιοι. Τωρα τι να σου πω. Κια μενα με καλεσαν αλλα δεν προκειται να ανηφορισω. Καλη σου τυχη παντως..

Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα λόγια σας για τα τεράστια, πανμέγιστα, συγκλονιστικά ΕΛΠΕ...(πλακίτσα αλλά ο πατέρας μου δούλευε εκεί και όσο να ναι, δένομαι συναισθηματικά με τα ΕΛΠΕ...)

 

Σοβαρά τώρα, ωραία είναι να λέμε ότι παντού θέλει βύσμα, αλλά φίλε μου, αν δεν είσαι καλός, δε θα σε πάρει η μεγαλύτερη επιχείρηση στην Ελλάδα... Νομίζεις ότι θέλει να ξοδεψει τα λεφτά της έτσι απλά σε ένα άσχετο?

Τα πράγματα είναι απλά: αν τους κάνεις, θα σε πάρουν, αν όχι, δε θα σε πάρουν...Όπως και σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση...

Τα ΕΛΠΕ εδώ και 3 χρόνια κάνουν προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ γτ το δημόσιο κατέχει πλέον μόνο το 30% των μετοχών...

Link to comment
Share on other sites

Λίγα τα λόγια σας για τα τεράστια, πανμέγιστα, συγκλονιστικά ΕΛΠΕ...(πλακίτσα αλλά ο πατέρας μου δούλευε εκεί και όσο να ναι, δένομαι συναισθηματικά με τα ΕΛΠΕ...)

 

Σοβαρά τώρα, ωραία είναι να λέμε ότι παντού θέλει βύσμα, αλλά φίλε μου, αν δεν είσαι καλός, δε θα σε πάρει η μεγαλύτερη επιχείρηση στην Ελλάδα... Νομίζεις ότι θέλει να ξοδεψει τα λεφτά της έτσι απλά σε ένα άσχετο?

Τα πράγματα είναι απλά: αν τους κάνεις, θα σε πάρουν, αν όχι, δε θα σε πάρουν...Όπως και σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση...

Τα ΕΛΠΕ εδώ και 3 χρόνια κάνουν προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ γτ το δημόσιο κατέχει πλέον μόνο το 30% των μετοχών...

 

Για τον/την φίλο/η που ενδιαφέρεται να ανέβει αρκεί να τον ενημερώσω ότι πρόπερσι που έγινε διαγωνισμός στην Αθήνα, οι πρώτοι των εξετάσεων ούτε που καλέστηκαν στις συνεντεύξεις.. Αρκεί να τους πω, οτι στην θυγατρική της Ασπροφος, το 70% του τηλεφωνικού καταλόγου της επιχείρησης, έχει 70% διπλωνυμίες (Βλαχοχωριάτης, Βλαχοχωριάτου, Βλαχοχωριατόπουλο κοκ) και οι υπόλοιποι απο ότι μάθαινα είχαν κουμπαριλίκια.

 

Κάτι παρόμοιο γίνεται και στα ΕΛΠΕ. Η ποιότητα... :D των μηχανικών είναι από άλλο πλανήτη. Θα δείς από ΤΕΙτζήδες που γίναν βουλγαροποιημένοι μηχανικοί, από χωριάτες που ονομάστηκαν πληροφορικάριοι και κάθε καρυδιάς καρύδι.

 

Είναι πλήρως στημένη η υπόθεση γιατί μιλάμε για τρομερά κεφάλαια που παίζονται μέσα. Η παραπάνω κοπέλα που τα υπερασπίστηκε θα είναι απλά μέλος της μαφίας που εκμεταλλεύεται τον κρατικά χρηματοδοτούμενο, άρα και εν μέρει αλλά δημόσιο όμιλο των ΕΛΠΕ.

 

Εδώ μπήκε μηχανικός (ειδικότητας του 13 για να καταλάβετε στα ελληνικά δεδομένα) της Ρουμανίας από τα 23 της, και ειρωνεύεται τους υπόλοιπους αριστούχους που είναι στην απ'έξω. Και φαντάζεστε όλοι πως μπήκε: με την αξία της, τον παγκαλοποιημένο πατέρα της Δντη στην Ασπροφος. Αυτή είναι η Ελλάδα: κτηνοτροφείο χοίρων.

 

Τα θέματα είναι τύπου GMAT αν αν ενδιαφέρεται κανείς, αλλά να ξέρει ότι είναι τσάμπα κόπος.

 

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

- Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!

- Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας, ώστε να είναι σαφείς και κατανοητές.

- Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αν είσαι καλός τους κάνεις, ή αν είσαι άσχετος ότι βύσμα και αν έχεις..δεν. Θα εκτεθείς και θα εκθέσεις και αυτούς που σε στέλνουν. Βέβαια, ανάμεσα σε έναν καλό χωρίς βύσμα και σε έναν με, ξέρεις ποιον θα πάρουν. Από εκεί και πέρα, πριν 2 περίπου χρόνια είχε γίνει πάλι μία προκύρυξη (μηχανολόγους, χημικούς) για τον Ασπρόπυργο αν θυμάμαι καλά. Τότε έπαιζε πολύ, πάρα πολύ το βύσμα. Στο λέω εκ πείρας γιατί τότε δραστηριοποιούμουν κομματικά και το βιογραφικό μου έφτασε εκεί, μέσω...ξέρεις (γνωρίζω εκτίθομαι, αλλά είναι παρελθόν). Να μην στα πολυλογώ, δεν έγινε τίοτα παρόλα αυτά γιατί δεν είχα κάποια βασικά προσόντα τότε, και ο "έτσι" μου είπε μην το ζωρίσουμε γιατί θα εκτεθούμε. Η πολιτική της εταιρίας και τότε ήταν να μήν λέει πόσες θέσεις και τι πόστο. Αργότερα έμαθα (δεν το έχω επιβεβαιώσει) ότι ηθελαν μηχανικούς project manager με όχι και τόσο καλές συνθήκες, και πολύ πίεση.

Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις τίποτα να χάσεις εκτός από κάποια χρήματα. Και αν σου κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

sakatis, πάρε το τρενάκι κι ανέβα Θεσσαλονίκη. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, θα πας κι έναν περίπατο στην παραλία, μια εκδρομή είναι...

Κι επιτέλους, δεν γίνεται να φας μία ζωή αναλογιζόμενος αν η κάθε ευκαιρία που σου παρουσιάζεται είναι μόνο για τα βύσματα.

 

Ή είσαι καλός, ή δεν είσαι, θα το μάθεις μόνο αν δοκιμαστείς.

Αν και, εφόσον ήμουν εργοδότης, δεν θα ήθελα εργαζόμενους με τέτοια νοοτροπία... φαντάζομαι κι εσύ το ίδιο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.