Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

11 hours ago, Anastasia said:

Γνωρίζετε αν η διαδικασία των τεστ των ΕΛΠΕ είναι παρόμοια και στην MOTOR OIL?? Ζητούσαν μηχανικούς πρόσφατα - διαφόρων ειδικοτήτων αλλά χωρίς προκαθορισμένο αριθμό προσλήψεων. Υπάρχει κάποιος που δήλωσε συμμετοχη???

Στην περίπτωση των ΕΛΠΕ, τη διαδικασία των τεστ την είχε διοργανώσει άλλη εταιρία που ειδικεύεται σε αυτό τον τομέα. Χωρίς να ξέρω τίποτα για τη Motor Oil, θεωρώ ότι πιθανώς θα είναι παρόμοια τα τεστ. Μπορεί να είναι και η ίδια εταιρεία που θα τα κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2019 at 4:52 ΜΜ, Mitsos Ribopaido said:

Οπως έχει ειπωθεί πριν καιρό , αν ΔΕΝ εχεις βύσμα στο σωματείο ή κανενα θείο στη κορώνη μη περιμένετε τίποτα

Το πώς λειτουργεί το πράγμα στα ελπε είναι γνωστό. Εννοείται χαίρομαι για όποιον έλυσε το πρόβλημα της ζωής του, παρόλα αυτά να μείνει και αυτός στη χαρά του και να μην προκαλεί του στύλ "έβγαλα 19500 μόρια χωρίς να διαβάσω και διάβαζα με πρόγραμμα". Υπάρχουν 2 τρόποι : 1)το σωματείο, 2)πολιτικοί. Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι κάποιες χρονιές το σωματείο έπεφτε στην απέξω(ιδίως τα τελευταία 4 χρόνια) και προχωρούσαν οι πολιτικές προτάσεις, προκαλώντας νεύρα κτλ κτλ. Παραδοσιακά πάντως είναι χωρισμένα με προτεραιότητα στα τέκνα εργαζομένων που συνταξιοδοτούνται(υποκατηγορία του σωματείου - άλλωστε στις αιτήσεις υπάρχει κουτάκι που αναγράφεις μέχρι και μητρώο εργαζομένου...) ώστε να συνεχιστεί η οικογενειοκρατεία, και μετά με καλή αναλογία σωματείο-πολιτικοί. Όσοι δεν έχουν ιδία άποψη, όταν με το καλό μπούν ας ξαναμπούν στο thread ας γράψουν 2-3 πραγματάκια και ας μήν εξαφανιστούν και ας αναλογιστούν πώς μπήκα; 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doxaios said:

Το πώς λειτουργεί το πράγμα στα ελπε είναι γνωστό. Εννοείται χαίρομαι για όποιον έλυσε το πρόβλημα της ζωής του, παρόλα αυτά να μείνει και αυτός στη χαρά του και να μην προκαλεί του στύλ "έβγαλα 19500 μόρια χωρίς να διαβάσω και διάβαζα με πρόγραμμα". Υπάρχουν 2 τρόποι : 1)το σωματείο, 2)πολιτικοί. Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι κάποιες χρονιές το σωματείο έπεφτε στην απέξω(ιδίως τα τελευταία 4 χρόνια) και προχωρούσαν οι πολιτικές προτάσεις, προκαλώντας νεύρα κτλ κτλ. Παραδοσιακά πάντως είναι χωρισμένα με προτεραιότητα στα τέκνα εργαζομένων που συνταξιοδοτούνται(υποκατηγορία του σωματείου - άλλωστε στις αιτήσεις υπάρχει κουτάκι που αναγράφεις μέχρι και μητρώο εργαζομένου...) ώστε να συνεχιστεί η οικογενειοκρατεία, και μετά με καλή αναλογία σωματείο-πολιτικοί. Όσοι δεν έχουν ιδία άποψη, όταν με το καλό μπούν ας ξαναμπούν στο thread ας γράψουν 2-3 πραγματάκια και ας μήν εξαφανιστούν και ας αναλογιστούν πώς μπήκα; 

Ετσι ακριβώς dox. Πάντως μπράβο στα παιδια εννοείται και καλη δύναμη- δουλειά.  Ελπίζω να μη μείνουν σε αυτό, και να προχωρήσουν και ακαδημαικά γιατι ειναι πραγματικά η ολοκλήρωση ενός επιστήμονα-επαγγελματία .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doxaios said:

Το πώς λειτουργεί το πράγμα στα ελπε είναι γνωστό. Εννοείται χαίρομαι για όποιον έλυσε το πρόβλημα της ζωής του, παρόλα αυτά να μείνει και αυτός στη χαρά του και να μην προκαλεί του στύλ "έβγαλα 19500 μόρια χωρίς να διαβάσω και διάβαζα με πρόγραμμα". Υπάρχουν 2 τρόποι : 1)το σωματείο, 2)πολιτικοί. Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι κάποιες χρονιές το σωματείο έπεφτε στην απέξω(ιδίως τα τελευταία 4 χρόνια) και προχωρούσαν οι πολιτικές προτάσεις, προκαλώντας νεύρα κτλ κτλ. Παραδοσιακά πάντως είναι χωρισμένα με προτεραιότητα στα τέκνα εργαζομένων που συνταξιοδοτούνται(υποκατηγορία του σωματείου - άλλωστε στις αιτήσεις υπάρχει κουτάκι που αναγράφεις μέχρι και μητρώο εργαζομένου...) ώστε να συνεχιστεί η οικογενειοκρατεία, και μετά με καλή αναλογία σωματείο-πολιτικοί. Όσοι δεν έχουν ιδία άποψη, όταν με το καλό μπούν ας ξαναμπούν στο thread ας γράψουν 2-3 πραγματάκια και ας μήν εξαφανιστούν και ας αναλογιστούν πώς μπήκα; 

Όπως τα λες είναι !!

Για τα αποτελέσματα στην συγκεκριμένη εταιρία δεν πιστεύω τίποτα !

Τα αποτελέσματα έπεσαν και πάνω σε προεκλογική περίοδο...!!  Δεν μπορώ καν να φανταστώ το τι θα έγινε...

Edited by ALdaperan
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εναι ακριβως έτσι τα πράγματα. τουλαχιστον σε αυτούσ που μπήκαν με προυπηρεσία. Για τουσ νέους μηχανικούς δεν ξέρω. αλλα αυτοί που μπήκαν με προυπηρεσία δεν ειναι με γνωστό.... σας το λέω το ξερω από πρωτο χερι... 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται κανείς δε θα πείσει τον άλλον για κάτι που πιστεύει και όπως καταλαβαίνεις αρκετοί μιλάνε από πρώτο χέρι. Όλες οι απόψεις δεκτές και αυτό είναι το νόημα ενός φόρουμ. Κυρίως εγώ σκέφτομαι νέους μηχανικούς που επειδή μπαίνουν σε μία διαδικασία(σικέ κατ'εμένα) τους δημιουργούνται ελπίδες/όνειρα που όμως δεν είναι υπό νορμάλ συνθήκες(πχ του φίλου από Ολλανδία ή παιδιά που είχα γνωρίσει να δουλεύουν σε υπεράκτιες πλατφόρμες πετρελαίου κτλ). Δυστυχώς όμως όταν βλέπεις άτομα (μηχανικοί) να έχουν διοριστεί σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες(...) και μετά να διορίζονται στα πετρέλαια(δημόσια υπηρεσία από τη στιγμή που εμπλέκονται σωματεία και πολιτικοί) είναι ότι και να λέμε ακραίο και προκαλεί το κοινό αίσθημα. Επίσης ανέκδοτη ιστορία σε κουβέντα μέσα στα πετρέλαια να λέει ο ένας και ο άλλος εγώ μπήκα χωρίς βύσμα κτλ κτλ και τελικά ένας να λέει καλά τελικά μόνο εγώ μπήκα με βύσμα και όλοι να λιώνουν στα γέλια, ήταν αξία ανεκτίμητη. Φαντάζομαι το παραπάνω ανέκδοτο γίνεται σε όλες τις μονάδες ανα την Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στον Hondos center γνωστό θέλεις... Πήγε γνωστή μου προχθές να κάνει αίτηση για ταμείο και της λένε αν δεν ξέρεις κάποιον δεν έχει νόημα... Τι να λέμε τώρα 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, doxaios said:

Εννοείται κανείς δε θα πείσει τον άλλον για κάτι που πιστεύει και όπως καταλαβαίνεις αρκετοί μιλάνε από πρώτο χέρι. Όλες οι απόψεις δεκτές και αυτό είναι το νόημα ενός φόρουμ. Κυρίως εγώ σκέφτομαι νέους μηχανικούς που επειδή μπαίνουν σε μία διαδικασία(σικέ κατ'εμένα) τους δημιουργούνται ελπίδες/όνειρα που όμως δεν είναι υπό νορμάλ συνθήκες(πχ του φίλου από Ολλανδία ή παιδιά που είχα γνωρίσει να δουλεύουν σε υπεράκτιες πλατφόρμες πετρελαίου κτλ). Δυστυχώς όμως όταν βλέπεις άτομα (μηχανικοί) να έχουν διοριστεί σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες(...) και μετά να διορίζονται στα πετρέλαια(δημόσια υπηρεσία από τη στιγμή που εμπλέκονται σωματεία και πολιτικοί) είναι ότι και να λέμε ακραίο και προκαλεί το κοινό αίσθημα. Επίσης ανέκδοτη ιστορία σε κουβέντα μέσα στα πετρέλαια να λέει ο ένας και ο άλλος εγώ μπήκα χωρίς βύσμα κτλ κτλ και τελικά ένας να λέει καλά τελικά μόνο εγώ μπήκα με βύσμα και όλοι να λιώνουν στα γέλια, ήταν αξία ανεκτίμητη. Φαντάζομαι το παραπάνω ανέκδοτο γίνεται σε όλες τις μονάδες ανα την Ελλάδα.

Δεν είναι θέμα να πείσει ο ένας τον άλλο αλλά κάποια πράγματα είναι γεγονότα. δουλευω στο Oil & Gas 5 χρόνια σαν μηχανικός και δεν είχα κανένα για βοήθεια. στους νέουσ μηχανικούς δεν ξέρω όπως σου είπα. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγω το πίστευα και όμως έγινε και πήραν και μένα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, doxaios said:

Το πώς λειτουργεί το πράγμα στα ελπε είναι γνωστό. Εννοείται χαίρομαι για όποιον έλυσε το πρόβλημα της ζωής του, παρόλα αυτά να μείνει και αυτός στη χαρά του και να μην προκαλεί του στύλ "έβγαλα 19500 μόρια χωρίς να διαβάσω και διάβαζα με πρόγραμμα". Υπάρχουν 2 τρόποι : 1)το σωματείο, 2)πολιτικοί. Αυτό που είχα παρατηρήσει ήταν ότι κάποιες χρονιές το σωματείο έπεφτε στην απέξω(ιδίως τα τελευταία 4 χρόνια) και προχωρούσαν οι πολιτικές προτάσεις, προκαλώντας νεύρα κτλ κτλ. Παραδοσιακά πάντως είναι χωρισμένα με προτεραιότητα στα τέκνα εργαζομένων που συνταξιοδοτούνται(υποκατηγορία του σωματείου - άλλωστε στις αιτήσεις υπάρχει κουτάκι που αναγράφεις μέχρι και μητρώο εργαζομένου...) ώστε να συνεχιστεί η οικογενειοκρατεία, και μετά με καλή αναλογία σωματείο-πολιτικοί. Όσοι δεν έχουν ιδία άποψη, όταν με το καλό μπούν ας ξαναμπούν στο thread ας γράψουν 2-3 πραγματάκια και ας μήν εξαφανιστούν και ας αναλογιστούν πώς μπήκα; 

Συμμετείχες στην διαδικασία πρόσληψης; Εγώ προσωπικά δεν έβαλα κανένα βύσμα και τελικά δεν πήγα καν στις ιατρικές εξετάσεις.

Στις γραπτές εξετάσεις αλλά και στην συνέντευξη όπου συνομίλησα με πολλούς συνυποψήφιους μηχανικούς γνώρισα πολλούς οι οποίοι εργάζονταν είτε ήδη στα ΕΛΠΕ μεσώ graduate προγράμματος είτε στις ελάχιστες μεγάλες κατασκευαστικές και βιοημηχανίες που έχουν μείνει στην Ελλάδα.

Προσωπικά θεωρώ πιο πιθανό να υπήρχαν παρεμβάσεις στις προσλήψεις των τεχνιτών παρά σε αυτές των μηχανικών.

Και αν πιστεύεις οτι κάποιος λύνει το πρόβλημα ζωής του με μια θέση στα ΕΛΠΕ μάλλον δεν είσαι και πολύ φιλόδοξος.

 

9 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Ετσι ακριβώς dox. Πάντως μπράβο στα παιδια εννοείται και καλη δύναμη- δουλειά.  Ελπίζω να μη μείνουν σε αυτό, και να προχωρήσουν και ακαδημαικά γιατι ειναι πραγματικά η ολοκλήρωση ενός επιστήμονα-επαγγελματία .

Ακαδημαικά; για ποιο λόγο;

 

8 ώρες πριν, ALdaperan said:

Όπως τα λες είναι !!

Για τα αποτελέσματα στην συγκεκριμένη εταιρία δεν πιστεύω τίποτα !

Τα αποτελέσματα έπεσαν και πάνω σε προεκλογική περίοδο...!!  Δεν μπορώ καν να φανταστώ το τι θα έγινε...

ό,τι ανέφερα και πιο πάνω

 

5 ώρες πριν, ikaros13 said:

Και στον Hondos center γνωστό θέλεις... Πήγε γνωστή μου προχθές να κάνει αίτηση για ταμείο και της λένε αν δεν ξέρεις κάποιον δεν έχει νόημα... Τι να λέμε τώρα 

Φυσικά και θα θέλεις, εσύ αν ήθελες έναν υπάλληλο, που μπορείς να βρεις 1000 με ίδια προσόντα ποιόν θα πάρεις; φυσικά και αυτόν τον οποίον θα σου συστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Πραγματικα δεν εχω σκοπο να πεισω κανεναν, αλλα απο αυτα που ξερω, τουλαχιστον για τους μηχανικους, αυτοι που ειχαν καλο βυσμα μπηκαν ως υπεραριθμοι. Δεν μιλαω για τεκνα εργαζομενων, αυτο ειναι κομματι της αιτησης. Πχ για μηχανικους απο 28 ατομα αρχικα πηγαν στα 40+. Μπηκαν λοιπον ατομα που δεν αξιζαν, αλλα παιδια που ηταν ψηλα στην τελικη καταταξη δεν πεταχτηκαν εξω. Αυτο εχω καταλαβει. 

Ερωτηση: Μπορει καποιος που πηγε στις εξετασεις στις 19/3 να μας πει τι εγινε, ποιο ειναι το επομενο σταδιο και ποτε περιπου ειναι?? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.