Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

20 hours ago, Grechelangelo said:

Σε κράτη που έχουν σοβαρή οικονομία, ανταγωνιστική αγορά εργασίας κ.λπ. τέτοιου είδους «δοκιμασίες» αποφεύγονται από τις εταιρείες καθώς κανένας υποψήφιος (όσο απελπισμένος κι αν είναι για εργασία) δεν πρόκειται ν' ασχοληθεί σοβαρά με κάτι τέτοιο γιατί απλούστατα οι επιλογές του είναι πολλές και ποιοτικές

15 hours ago, Grechelangelo said:

Αν τους ενδιέφερε να βρουν τον «ιδανικό υποψήφιο» (ή τελοσπάντων ό,τι πιο κοντά στο «ιδανικό» γι' αυτούς ανά περίπτωση) θ' ακολουθούσαν την πεπατημένη (σοβαρή αξιολόγηση και shortlisting βιογραφικών, συνέντευξη από εξειδικευμένο προσωπικό κ.λπ.)

Τα τεστ δεξιοτήτων είναι standard procedure σε όλες τις μεγάλες εταιρείες παγκοσμίως και εννοείται σε αντίστοιχες πετρελαϊκές του εξωτερικού (Βέβαια από το σπίτι και όχι δια ζώσης)

 

15 hours ago, Grechelangelo said:

Αυτό που ξέρω είναι ότι παίρνουν αβέρτα κόσμο εκτός προκηρύξεων κι αυτά τα κάνουν κατά κύριο λόγο για δική τους ευκολία, για τα μάτια του κόσμου και για να έχουν και «καβάτζα» κάναν υποψήφιο σε περίπτωση που προκύψει έκτακτη ανάγκη κάλυψης θέσης και δεν έχουν κάναν δικό τους με τ' απαιτούμενα προσόντα να βολέψουν

Και που είναι αυτοί οι εκτός προκηρύξεων; Όπως έχω αναφέρει απασχολούμαι στον συγκεκριμένο χώρο και στην επαφή μου διυλιστήρια δεν έχω γνωρίσει εργαζόμενο ΕΛΠΕ που να έχει μπει "εκτός πρκήρυξης".

Εσύ έχεις συμμετάσχει σε διαγωνισμό ΕΛΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Grechelangelo said:

Αν τους ενδιέφερε να βρουν τον «ιδανικό υποψήφιο» (ή τελοσπάντων ό,τι πιο κοντά στο «ιδανικό» γι' αυτούς ανά περίπτωση) θ' ακολουθούσαν την πεπατημένη (σοβαρή αξιολόγηση και shortlisting βιογραφικών, συνέντευξη από εξειδικευμένο προσωπικό κ.λπ.)...ο κυριότερος λόγος που κάνουν αυτά τα τεστ προφανώς και είναι για να ξεφορτωθούν χωρίς κόπο (γι' αυτό και το 'χουν κάνει outsourcing στην Evalion) τα εκατοντάδες/χιλιάδες βιογραφικά που λαμβάνουν σε κάθε προκήρυξη και να μείνουν με μόλις 10-20 υποψήφιους για τα επόμενα στάδια (συνέντευξη κ.λπ. δεν τα γνωρίζω ακριβώς)...από εκεί και πέρα το πως αλλιώς «χρησιμοποιούν» αυτή τη διαδικασία δεν είμαι σε θέση να το ξέρω!
Ως «δικαιολογία» για ν' απορρίψουν υποψήφιους (π.χ. το βιογραφικό σας είναι εξαιρετικό κ.λπ. αλλά τι να κάνουμε που απαντήσατε λάθος στην ερώτηση «τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιον είχαν πατέρα»);
Ως «εργαλείο» για να προσλάβουν ημέτερους (π.χ. να μάθουν εκ των έσω τα θέματα, να γράψουν καλά κι από εκεί και πέρα να «καθαρίσουν» στη συνέντευξη);
Αυτό που ξέρω είναι ότι παίρνουν αβέρτα κόσμο εκτός προκηρύξεων κι αυτά τα κάνουν κατά κύριο λόγο για δική τους ευκολία, για τα μάτια του κόσμου και για να έχουν και «καβάτζα» κάναν υποψήφιο σε περίπτωση που προκύψει έκτακτη ανάγκη κάλυψης θέσης και δεν έχουν κάναν δικό τους με τ' απαιτούμενα προσόντα να βολέψουν (σίγουρα θα έχετε ακούσει περιπτώσεις που τους έκαναν προσφορά εργασίας 2-3+ χρόνια μετά από συμμετοχή τους σε προκήρυξη)...όχι ότι είναι και κάνα κυβερνητικό μυστικό δηλαδή π.χ. προκήρυξη για «Τεχνολόγους» εγώ προσωπικά είχα να δω καμιά δεκαετία από τα ΕΛ.ΠΕ., κάντε μια βόλτα στο LinkedIn και δείτε πόσοι πτυχιούχοι μηχανικοί Τ.Ε. μπήκαν εκεί τα τελευταία 10 χρόνια και θα καταλάβετε πολλά!😉

Όταν λες «παθών»;
Γιατί αν απλά έδωσες και δε σε πήραν οκ, τι είχες τι έχασες...

Θα διαφωνήσω. 

Ο άνδρας μου είναι Τεχνολόγος! Μπορώ να πω με σιγουριά πως παρά πολλοί απ τους συμφοιτητές του απορροφήθηκαν στα ΕΛΠΕ. 

Όπως επίσης με σιγουριά μπορώ να πω, πως μπήκαν μέσω των προκηρύξεων. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mecheng_ said:

α)Τα τεστ δεξιοτήτων είναι standard procedure σε όλες τις μεγάλες εταιρείες παγκοσμίως και εννοείται σε αντίστοιχες πετρελαϊκές του εξωτερικού (Βέβαια από το σπίτι και όχι δια ζώσης)

 

β)Και που είναι αυτοί οι εκτός προκηρύξεων; Όπως έχω αναφέρει απασχολούμαι στον συγκεκριμένο χώρο και στην επαφή μου διυλιστήρια δεν έχω γνωρίσει εργαζόμενο ΕΛΠΕ που να έχει μπει "εκτός πρκήρυξης".

α)Δεν υπάρχουν «standard procedures» όταν μιλάμε για ιδιωτικούς οργανισμούς και σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λες για ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού (χωρίς μάλιστα να προδιαγράφεις το «μεγάλες»)...αυτό που μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα πως είναι «standard» σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πως μόλις μια εταιρεία τη δει «γαμιάς» στην αγορά της (π.χ. ΕΛ.ΠΕ. και Motor Oil στην Ελλάδα) αρχίζει τα «περίεργα»: γραπτά τεστ, συνεντεύξεις επί συνεντεύξεων, hiring processes που διαρκούν 6+ μήνες κ.λπ. γιατί «απλά μπορούν» (ή έτσι νομίζουν)...

β)Ωραία λοιπόν, για να μην αρχίσουμε τώρα τα «ο λόγος σου VS ο λόγος μου»...με ποιες προκηρύξεις «Τεχνολόγων», «μηχανικών Τ.Ε.» κ.ο.κ. μπήκαν όλοι οι Τ.Ε. που βλέπουμε να ευδοκιμούν στα ΕΛ.ΠΕ. από το 2012 μέχρι σήμερα;

Edited by Grechelangelo
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2022 at 2:12 PM, Grechelangelo said:

α)Δεν υπάρχουν «standard procedures» όταν μιλάμε για ιδιωτικούς οργανισμούς και σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λες για ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού

όλες οι μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού κινούνται πάντα με βάση τα δικά τους εσωτεριά procedures.

Εδώ με ένε γρήγορο γκουκγλάρισμα θα δεις κάποιες από τις μεγάλες που χρησιμοποιούν παρόμοιες διαδικασίες

https://www.aptitude-test.com/blog/articles/10-major-companies-that-use-aptitude-testing/

Αν έχεις στείλει έστω ένα βιογραφικό σε αυτές, πολλές φορές σου δίνει και κατευθείαν και λινκ για να κάνεις ένα αντιστοίχο τεστάκι

 

On 11/25/2022 at 2:12 PM, Grechelangelo said:

αυτό που μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα πως είναι «standard» σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πως μόλις μια εταιρεία τη δει «γαμιάς» στην αγορά της (π.χ. ΕΛ.ΠΕ. και Motor Oil στην Ελλάδα) αρχίζει τα «περίεργα»: γραπτά τεστ, συνεντεύξεις επί συνεντεύξεων, hiring processes που διαρκούν 6+ μήνες κ.λπ. γιατί «απλά μπορούν» (ή έτσι νομίζουν)...

Ταχύτητα ελληνικού δημοσίου έχουν σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρείες και στο εξωτερικό.

 

On 11/25/2022 at 2:12 PM, Grechelangelo said:

β)Ωραία λοιπόν, για να μην αρχίσουμε τώρα τα «ο λόγος σου VS ο λόγος μου»...με ποιες προκηρύξεις «Τεχνολόγων», «μηχανικών Τ.Ε.» κ.ο.κ. μπήκαν όλοι οι Τ.Ε. που βλέπουμε να ευδοκιμούν στα ΕΛ.ΠΕ. από το 2012 μέχρι σήμερα;

Τα ΕΛΠΕ έχουν την ιδιαιτερότητα να προτιμούν μηχανικούς ΤΕ σε θέσεις τεχνιτών (αν βρεις κάποια παλιά αγγελία για θέσεις τεχνιτών θα το δεις).

Από αυτούς τους τεχνίτες οι περισσότεροι που προσλαμβάνονται είναι απόφοιτοι ΤΕΙ και κάποιοι εξ'αυτών των τεχνιτών βρίσκονται μετά την πρόσληψη τους σε θέσεις μηχανικών. Νομίζω όποιος έχει επαφή με διυλιστήρια ΕΛΠΕ μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2022 at 9:03 PM, RUB said:

Για όποιον ενδιαφέρεται ανακοινώθηκαν αποτελέσματα μεταλλειολόγων!Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες 

 

Edited by Mixkos
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mecheng_ said:

α)όλες οι μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού κινούνται πάντα με βάση τα δικά τους εσωτεριά procedures.

Εδώ με ένε γρήγορο γκουκγλάρισμα θα δεις κάποιες από τις μεγάλες που χρησιμοποιούν παρόμοιες διαδικασίες

https://www.aptitude-test.com/blog/articles/10-major-companies-that-use-aptitude-testing/

Αν έχεις στείλει έστω ένα βιογραφικό σε αυτές, πολλές φορές σου δίνει και κατευθείαν και λινκ για να κάνεις ένα αντιστοίχο τεστάκι

 

Ταχύτητα ελληνικού δημοσίου έχουν σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρείες και στο εξωτερικό.

 

β)Τα ΕΛΠΕ έχουν την ιδιαιτερότητα να προτιμούν μηχανικούς ΤΕ σε θέσεις τεχνιτών (αν βρεις κάποια παλιά αγγελία για θέσεις τεχνιτών θα το δεις).

Από αυτούς τους τεχνίτες οι περισσότεροι που προσλαμβάνονται είναι απόφοιτοι ΤΕΙ και κάποιοι εξ'αυτών των τεχνιτών βρίσκονται μετά την πρόσληψη τους σε θέσεις μηχανικών. Νομίζω όποιος έχει επαφή με διυλιστήρια ΕΛΠΕ μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Ακριβώς η περίπτωση που ανέφερα: εταιρείες «νταβατζήδες» που εκμεταλλεύονται το τεράστιο brand name τους, τη θέση τους στην αγορά κ.λπ. μεταξύ άλλων ΚΑΙ για να περνούν τους υποψήφιους από χίλιες δοκιμασίες (πολλές εκ των οποίων δεν έχουν καν νόημα στην πραγματικότητα, αλλά αυτή είναι άλλη μεγάλη συζήτηση)...

Δεν είναι θέμα «ταχύτητας Ελληνικού Δημοσίου», είναι ότι απλά δεν τους ενδιαφέρει να καλύψουν τις θέσεις γρήγορα (σε άλλα θέματα μια χαρά οργανώνονται και τα κάνουν γρήγορα κι αποδοτικά) γιατί ξέρουν ότι και σε 6-12+ μήνες πάλι εκεί θα είναι υποψήφιος να τους περιμένει, με το ενδιαφέρον του «ζεστό» και δεν πρόκειται να τους πει «άει @@μηθείτε» αν π.χ. τον περάσουν από 100 συνεντεύξεις ή αν κάνουν τόσους μήνες να του στείλουν προσφορά...ε κι αν βρεθούν και κάποιοι να τους διαολοστείλουν θα υπάρχουν άλλοι τόσοι και περισσότεροι που δε θα το κάνουν και θα πουν κι ευχαριστώ!😏

β)Ποιες θέσεις τεχνιτών;
Εγώ έχω υπόψη μου τουλάχιστον 3 περιπτώσεις μηχανικών Τ.Ε. που μπήκαν εκεί και μετά από 1-2 μήνες έκοβαν κι έραβαν ως μηχανικοί στα τμήματά τους...και οκ προφανώς είχαν την εμπειρία, τις ικανότητες κ.λπ. να το κάνουν και καλά έκαναν και τους πήραν, αλλά με ποια προκήρυξη ή άλλη διαδικασία κρίθηκαν για τις θέσεις αυτές;
Δε μιλάμε προφανώς για περιπτώσεις μηχανικών Τ.Ε. που μπήκαν ως χειριστές κ.λπ. και μετά το γύρισαν το μπιφτέκι...

Edited by Grechelangelo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.