Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

dzois1985, διονυση γτ εξηγιεσαι ετσι? μαζι καναμε συμφοιτητές ΔΠΘ και μου μιλας ετσι? Τι σου εκανα? (στειλε Pm γτ δε μου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι σου εναντιον μου...). Αλλά και πάλι, αν θες να πάντα να βλέπεις δράκους και κακιές μάγισσες, κανένα πρόβλημα, δε θα σου χαλάσω το όνειρο...

 

edit: και εξηγιεμαι για να μην παρεξηγιεμαι... ανεργη ειμαι και δε ανηκω στο συστημα της μαφιας των ΕΛΠΕ... ο πατέρας μου δούλευε σα ηλεκτρολόγος στα ΕΛΠΕ... Τα ΕΛΠΕ έχουν συνολικά 5000 εργαζόμενους, δλδ ο πατέρας μου είναι ένα τιποτα μπροστα στο σύνολο των εργαζομένων... Ούτε σε αυτή ούτε στην πριν 2 χρόνων προκήρυξη δε έκανα τα χαρτιά μου γτ δε έχω σκοπό μεγάλο να δουλέψω σε μια τόσο δύσκολη βιομηχανια όπως αυτήν των πετρελαιοειδων (αν και τα ΕΛΠΕ ασχολούνται και με την ηλεκτροπαραγωγή αλλά και με άλλα αντικείμενα).

Οπότε Διονύση θα ήθελα να αποσύρεις τις εκφράσεις σου προς εμέ και να προσέχεις τι λες...

Link to comment
Share on other sites

[...]

το μονο ομως που ακουω και διαβαζω στο ιντερνετ για τις προσληψεις στα ΕΛΠΕ ειναι "βυσμα".

 

υπαρχει καποιος που θα δωσει εξετασεις?

 

υπαρχει καποιος που εχει εμπειρια απο παλαιοτερη προκυρηξη?

 

αξιζει τον κοπο γενικοτερα?[...]

 

Εννοειται ότι πρέπει να πας για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου πρώτα και μετά για να εξαντλήσεις τις πιθανότητες που υπάρχουν να μπεις.

 

Τα ελπε πέρνουν πολύ κόσμο χωρίς ανοιχτή προκύρηξη, οπότε αφού τώρα μιλάμε για ανοιχτό διαγωνισμό σίγουρα θα πάρουν και κόσμο χωρίς βήσμα. Σίγουρα θα ωφεληθούν όσοι έχουν βύσματα σε περίπτωση ισοβαθμίας πχ στις εξετάσεις και στα μόρια, παρόλα αυτά αν δε προσπαθήσεις οι πιθανότητες είναι 0. Καλή επιτυχία!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

[...]το μονο ομως που ακουω και διαβαζω στο ιντερνετ για τις προσληψεις στα ΕΛΠΕ ειναι "βυσμα".

 

υπαρχει καποιος που θα δωσει εξετασεις?[...]

 

Μάστορά μου, βύσμα - ξεβύσμα, αυτός είναι ο στοίβος και εδώ θα παλέψεις. Πήγαινε, δώσε τις εξετάσεις σου και ότι είναι να γίνει ας γίνει. Αν δεν πας, πίστεψέ με, μιά ολόκληρη ζωή θα "καταριέσαι" τον εαυτό σου που δεν του έδωσες αυτή την ευκαιρία να διαγωνιστεί επειδή κάποια παπαγαλάκια σου πιπιλίσαν τα μυαλά ότι οπουδήποτε κι αν πας θες βύσμα. Πήγαινε, δώσε τις εξετάσεις σου νηφάλιος και καλή επιτυχία!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γενικοτερα βλεπω πως το μεγαλυτερο ποσοστο με παροτρυνει, κατι που ουτως η αλλως εξαρχης το ειχα αποφασισει.

 

Τωρα να σας πω την αληθεια, και το καλοκαιρι που εκανα τα χαρτια μου στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ, παντου το ιδιο διαβαζα/ακουγα, "βυσμα και επιλογη του εκαστοτε Διευθυντη ΕΠΑΣ" κτλ... όταν όμως τον Οκτωβριο με καλεσαν τοτε καταλαβα οτι οντως υπηρχε αξιοκρατια, και ήδη εδω και 5 μήνες είμαι ωρομισθιος με πληρες ωραριο.

 

Καταλαβαινω και δεν ειμαι ουτε ρομαντικος ουτε αθωος, απλα είπα να μοιραστω τις σκεψεις μου και να ακουσω αποψεις.

 

και στην τελική, μια μονοημερη στην συμπρωτευουσα δε με χαλαει, απλά απο το να σκεφτομαι μετα απο καποιο καιρο οτι δεν δοκιμασα, καλυτερα να λεω "δε βαριεσαι, χαλαλισα και 200 ευρω και εκανα την βολτα μου".

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα ήταν καλό να αναρωτηθούμε ποιοί είναι εκείνοι που διαλαλούν ότι χωρίς βύσμα δεν κάνεις τίποτα στην ζωή...

- Είναι μόνο ειλικρινείς συνάνθρωποι μας που κόπτονται για το καλό μας;

- Είναι κάποιοι θέλουν απλώς να μας αποθαρρύνουν για να μην μπλέξουμε στα πόδια τους;

- Είναι άλλοι που με το παραμύθι αυτό παρηγορούνται για την δική τους αποτυχία;

 

Όταν η αποτυχία σε έναν διαγωνισμό δεν κοστίζει τίποτα, είναι ανόητο να μην λάβεις μέρος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γινόταν αυτή η κουβέντα το 1999 ή το 2000 ή 2001, τι εννοώ;

 

Εκείνη την εποχή ίσως δεν ήταν αναγκαία η παρέμβαση τρίτων εάν λάβουμε υπόψη ότι υπήρχε πληθώρα εταιριών οι οποίες προσλάβαναν κόσμο. Δυστηχώς η σημερινή κατάσταση μπορεί να οδηγήσει σε πλάγιες μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πληρωθείς ...θέλεις βύσμα. Μέχρι πρότινος ήταν κιμπάρηδες αλλά σιγά σιγά κολλάνε την ασθένεια του δημοσίου "δεν πληρώνω-δεν πληρώνω". :rolleyes:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- Είναι μόνο ειλικρινείς συνάνθρωποι μας που κόπτονται για το καλό μας;

- Είναι κάποιοι θέλουν απλώς να μας αποθαρρύνουν για να μην μπλέξουμε στα πόδια τους;

- Είναι άλλοι που με το παραμύθι αυτό παρηγορούνται για την δική τους αποτυχία;

 

Για μένα ισχύει περισσότερο το τρίτο... Να δεχτώ την πίκρα κάποιου που του έχουν έρθει δύσκολα, να δεχτώ το ότι πολλοί από μας επηρεαζόμαστε από διάφορες ιστορίες και αστικούς μύθους, αλλά δε μπορώ να δεχτώ επουδενί άτομα σπουδαγμένα και άνω των 25 να ισοπεδώνουν τα πάντα και να βρίσκουν πάντα κάτι τέτοιες δικαιολογίες για να πουν τα δικά τους...

 

Τα ΕΛΠΕ είναι ο μεγαλύτερος βιομηχανικός όμιλος της Ελλάδας, μη σας πω των Βαλκανίων... Για πείτε μου: για ποιον λόγο ένας τέτοιος όμιλος να δεχτεί να βάζει βύσματα, με κίνδυνο να χαλάσει την φήμη του, την αξιοπιστία του και στην τελική την ίδια την δουλειά του? Λέτε τόσα χρόνια όλοι οι 5000 εργαζόμενοι να μπαίναν με βύσμα? Προσωπικό παράδειγμα ο πατέρας μου, εν έτει 1987: απλά έστειλε ένα βιογραφικό, πήγε σε συνέντευξη, είδαν ότι είχε τα προσόντα, τον πήραν... Απλά τα πράγματα... Και τώρα αυτό γίνεται...

 

Απλά τώρα, επειδή η ανεργία είναι μεγάλη και τέτοιες θέσεις είναι δυσεύρετες (γτ τα ΕΛΠΕ έχουν καλή μισθοδοσία, καλές συνθήκες εργασίες σε αναλογία με το αντικείμενο δουλειάς, επιπλέον κοινωνικές και οικονομικές παροχές σε εργαζομένους κτλ), όλοι όσοι τελικά δε θα πάρουν μια θέση εργασίας στα ΕΛΠΕ θα πουν την γνωστή καραμέλα:"Βύσμα"

 

Φίλε μου, να πας και αν είσαι καλός, θα σε πάρουν... Τόσο απλα είναι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

ε, καλά τώρα... και το ανηψάκι μου που τελείωσε με χίλια ζόρια το γυμνάσιο προσλήφθηκε στην Mercedes-Benz και έχει ένα μισθό που εγώ ούτε στον ύπνο μου θα δω.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι είναι εγκέφαλος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.