Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

Αληθεύει ότι σε κάποιον πρόσφατο (ή στον τελευταίο) διαγωνισμό, υπήρχε ειδική μοριοδότηση σε όσους υποψήφιους ήταν τέκνα εργαζομένων στα ΕΛΠΕ;

 

Σαφέστατα ισχύει... Και αν δεν το γράφει πάνω στην αίτηση για να το γράψεις, σε ρωτάνε στις συνεντεύξεις... Και αυτό γιατί από πολύ παλιά (πριν το 1990) ήταν πάγια τακτική των ΕΛΠΕ να παίρνουν παιδιά εργαζομένων... Και όχι για να γίνουν τα ΕΛΠΕ μια ωραία, οικογενειακή επιχείρηση, αλλά γιατί θεωρούσαν ότι μπορούν να εμπιστευτούν περισσότερο ένα παιδί ήδη εργαζομένου (που τον ξέρουν και τον εμπιστεύονται ήδη) παρά καποιον άσχετο...

 

Και επειδή ξέρω ότι πάλι θα πέσετε να με φάτε, συμφωνώ μαζί σας ότι αυτό είναι ένα αρκετά άδικο μέτρο... Φυσικά και όμως, θέλοντας να διαφυλάξουν την σωστή αξιολόγηση των υποψηφίων, η επιχείρηση είναι αρκετά συντηρητική: Γι αυτό και βάλαν την ασφαλιστική δικλείδα: για τους πρώτους 7 μήνες κάθε νέος εργαζόμενος προσλαβάνεται με το 70% του δικαιούμενου μισθού, και αν είναι ΟΚ και καλός στην δουλειά, τότε γίνεται η πρόσληψη με σύμβαση αορίστου χρόνου...

 

(Μπορείτε τώρα να με βρίσετε όσο θέλετε, κανένα πρόβλημα...)

Link to comment
Share on other sites

ανήκει στις εταιρίες λίγο δημόσιο, λίγο ιδιωτικό μετά μπορεί να γίνει περισσότερο δημόσιο και λιγότερο ιδιωτικό ή περισσότερο ιδιωτικό και λιγότερο δημόσιο

 

συμπέρασμα ε ρε επενδύσεις που χρειάζονται δηλαδή ή πλήρης ιδιωτικοποίηση ή απόλυτος έλεγχος του δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

(Μπορείτε τώρα να με βρίσετε όσο θέλετε, κανένα πρόβλημα...)

Γιατι βρε κοριτσι μου να σε βρισουμε, δεν ειμαστε ολοι καφροι.:smile: Καποιοι εκφραζονται καπως "ακομψα" κ βιαστικα χωρις να γνωριζουν τον αλλο παραφράζοντας τα γραφόμενά του, προφανώς λογω του νεαρου της ηλικείας τους.;)

 

υ.γ. δεν πιστευω να εισαι μελος της cosa nostra τελικα...ε? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. δεν πιστευω να εισαι μελος της cosa nostra τελικα...ε? :lol::lol::lol:

 

Μακάρι να άνηκα σε αυτήν την μαφία... Δε θα σας έπρηζα με την ανεργία μου, δε θα κλαιγόμουν που δε έχω να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ, θα έπαιρνα 2000 ευρώ, θα σας πούλαγα μούρη για το πόσο μηχανικάρα είμαι, και θα καθόμαστε μαζί με τους άλλους μαφιόζους να σπάμε πλάκα με άλλους άνργους μηχανικούς... Χαχαχαχαχα... (να κάνουμε και λίγο πλακίτσα γτ δε αντέχω, μου έχει βγει το κακό το όνομα εδώ μέσα...)

Link to comment
Share on other sites

σωστά η ανεργία φέρνει γκρίνια σε πολλά επίπεδα, να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, η μαγική λέξη είναι επενδύσεις

Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος, για τους Μηχανολόγους δηλαδή που ήμουν εγώ, με το μάτι τους έκοψα πάνω από 200, δεν παίρνω κι όρκο. Για τις άλλες ειδικότητες δεν ξέρω. Για αριθμό θέσεων δεν ξέρω και είναι αρχή μου να μην προσπαθώ να παίρνω πληροφορίες από τα διάφορα "ράδιο-αρβύλα". Μίνι reunion παλιών συμφοιτητών η φάση καθώς είδα αρκετούς γνωστούς.

Link to comment
Share on other sites

Για τοπογράφους η αλήθεια είναι δεν έχω δει κάτι. Τώρα που πήγαμε εμείς, ζητούσαν χημικούς, ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους μηχανικούς.

 

http://www.express.gr/news/ellada/353979oz_20100922353979.php3

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Daron

Σίγουρα αυτές οι ειδικότητες είναι άμεσα σχετιζόμενες.Τοπογράφοι έχουν ζητηθεί ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.