Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

εάν έχεις το σωστό πακέτο τότε προσλαμβάνεσαι αυτό κανονικά θα έπρεπε να ισχύει, αν και εδώ που τα λέμε φαινόμενα ''γνωριμιών'' υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Πρός spgirl: ανακαλώ τις προσωπικές κατηγορίες. Απο εκεί και πέρα η κατάσταση στην αγορά, και ιδιαίτερα στις ΔΕΚΟ, δεν διαφέρει από αυτό που εξήγησα. Συμφωνώ ότι παλιά όλοι οι γονείς μας χωρίς πολλές πολιτικές γνωριμίες, τακτοποιούνταν γρήγορα στον τομέα απασχόλησης τους. Αλλά κακά τα ψέματα τα τελευταία χρόνια, η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, και υπάρχει μία ανώμαλη οικογενειοκρατία η οποία πάει πολλά χρόνια πίσω την χώρα. Και δεν αναφέρομαι στους εργαζομένους των εργολάβων, που τους εκμεταλλεύονται για ένα κομμάτι ψωμί, αλλά για τον πυρήνα των μόνιμων που πάρα πολλοί απο αυτούς έχουν ξεπεράσει τον ρόλο τους ως εργαζόμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Περσυ το Σεπτεμβρη εγινε μια προκυρηξη θεσεων για Μηχανολογους, ηλεκτρολογους και χημικους μηχανικους απο τα ΕΛΠΕ για τα Διυλιστηρια της Θεσσαλονικης.

 

Πριν 10 μερες περιπου με καλεσαν να τους αποστειλω καποια δικαιολογητικα...

 

 

Κι εμένα με ειδοποίησαν να πάω για τις εξετάσεις που λές με τη διαφορά οτι δε μου ζήτησαν να τους αποστείλλω κανένα δικαιολογητικό. Μου είπαν να έχω μαζί μου μόνο στυλό, γόμα, αριθμομηχανή γενικά αυτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις.

Ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω και αν είναι ν ανέβω θα πρέπει να ξεκινήσω αύριο απόγευμα , να μείνω σε ξενοδοχείο για να πάω την άλλη μέρα το πρωί.

Ένα κατοστάρι ευρώ είναι πολλά αν είσαι άνεργος και βασικά σκέφτομαι κι εγώ οτι θα πέσει βύσμα, και μια που δε το διαθέτω λέω να μην κάνω τον κόπο.

Στην περίπτωση που αποφασίσω να πάω, και αν δεις αυτό το μύνημα έγκαιρα, πες μου τι δικαιολογητικά ζήτησαν μπας και προλάβω να τα φέρω μαζί μου..

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί και πέρα η κατάσταση στην αγορά, και ιδιαίτερα στις ΔΕΚΟ, δεν διαφέρει από αυτό που εξήγησα.

 

Δηλαδή ο πατέρας μου και ο πατέρας σου προσλήφθηκαν στα ΕΛΠΕ λόγω γνωριμιών, πολιτικών ή μη? Δεν ήθελα να αναφέρθω σε αυτό το θέμα, αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε... Πάντως ο πατέρας μου δε έχει σχέση με συνδικαλιστές, δε πήρε μέρος σε καμμιά απεργία για δικούς του λόγους, δε είχε παρέ-δώσε με πολιτικούς κτλ...

 

Αλλά κακά τα ψέματα τα τελευταία χρόνια, η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο, και υπάρχει μία ανώμαλη οικογενειοκρατία η οποία πάει πολλά χρόνια πίσω την χώρα.

 

Ναι, αλλά πες την αλήθεια: αυτήν την οικογενειοκρατία θα εκμεταλλευτείς και συ, αύριο μεθαύριο, όταν θα ζητάνε κόσμο στα ΕΛΠΕ Ελευσίνας και Ασπροπύργου... Και μη μου πεις όχι, γιατί καλό είναι να μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας... Σε ξέρω και με ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ειδοποίησαν να πάω για τις εξετάσεις που λές με τη διαφορά οτι δε μου ζήτησαν να τους αποστείλλω κανένα δικαιολογητικό. Μου είπαν να έχω μαζί μου μόνο στυλό, γόμα, αριθμομηχανή γενικά αυτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις.

Ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θα πάω και αν είναι ν ανέβω θα πρέπει να ξεκινήσω αύριο απόγευμα , να μείνω σε ξενοδοχείο για να πάω την άλλη μέρα το πρωί.

Ένα κατοστάρι ευρώ είναι πολλά αν είσαι άνεργος και βασικά σκέφτομαι κι εγώ οτι θα πέσει βύσμα, και μια που δε το διαθέτω λέω να μην κάνω τον κόπο.

Στην περίπτωση που αποφασίσω να πάω, και αν δεις αυτό το μύνημα έγκαιρα, πες μου τι δικαιολογητικά ζήτησαν μπας και προλάβω να τα φέρω μαζί μου..

 

Εμενα μια μερα πριν μου πουν για τις εξετασεις μου ζητησαν να τους στειλω με φαξ την βεβαιωση εγγραφης του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι σε κάποιον πρόσφατο (ή στον τελευταίο) διαγωνισμό, υπήρχε ειδική μοριοδότηση σε όσους υποψήφιους ήταν τέκνα εργαζομένων στα ΕΛΠΕ;

 

Δεν είναι εύκολο να βρω το περιεχόμενο των πρόσφατων (μετά το 2005 ας πούμε) διαγωνισμών για να τις διαβάσω. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το γράψει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι σε κάποιον πρόσφατο (ή στον τελευταίο) διαγωνισμό, υπήρχε ειδική μοριοδότηση σε όσους υποψήφιους ήταν τέκνα εργαζομένων στα ΕΛΠΕ;

 

Δεν είναι εύκολο να βρω το περιεχόμενο των πρόσφατων (μετά το 2005 ας πούμε) διαγωνισμών για να τις διαβάσω. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το γράψει εδώ.

 

Ναι, έχει επιλογή να τικ-άρει κάποιος αν είναι τέκνο εργαζόμενου στα ΕΛΠΕ και το όνομα του εργαζόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.