Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

@spgirl κατ' αρχήν καλή επιτυχία (είδα το άλλο post ;))

 

Όχι δεν τους κατηγορώ για αυτό. Αυτά τα λέω για να τονίσω το ότι λειτουργούν σαν ΔΕΚΟ και κυρίως το ότι αν μπεις σε μία τέτοια εταιρία με βύσμα όσο το δημόσιο έχει το 35% δύσκολα σε διώχνουν. Απλά είδα σχόλια που να θεωρούν λογικό το να βάλει κάποιος βύσμα ή το να μετράει το ότι έχει κάποιον δικό του που δουλεύει.

 

Επίσης δεν μπορώ να πω πως από την στιγμή που κάποιος θα μπει με βύσμα σημαίνει πως αξίζει. Ακόμα κι αν αξίζει δεν πρέπει να μπει. Το 35% των χρημάτων που θα παίρνει θα είναι από τη δικιά μου τσέπη και δεν του δίνω το δικαίωμα να τα κλέψει όταν στην ουσία τα κλέβει ακόμα κι από κάποιον απλά και μόνο επειδή έχει βύσμα.Ακόμα και το 1% να έχει το δημόσιο δεν δέχομαι να μπαίνει κάποιος με βύσμα εκεί μέσα.

 

Επίσης μην μου πει κάποιος “ έλα μωρέ τα ΕΛΠΕ σε πείραξαν; ” γιατί θα του απαντήσω πως όλοι όσοι μπαίνουν με βύσμα στο δημόσιο με πειράζουν κι όταν μετά δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά και πάλι με πειράζουν. Έχω μανία με τους αργόσχολους και με τα βύσματα και όπου βρεθώ κι όπου σταθώ τους κράζω. Είμαι ο κακός της παρέας και έχω παρεξηγηθεί πολλές φορές ακόμα και με γνωστούς μου που βολεύτηκαν καθαρά με βύσμα και μετά διαμαρτύρονται για μειώσεις μισθών κόψιμο επιδομάτων κλπ.

 

Τέλος πάντων ας μην βγω και τόσο of topic από η δικιά μου πλευρά όσα είχα να πω τα είπα μόνο για διευκρίνιση ή επανατοποθέτηση σε περίπτωση παρερμηνείας των όσων έγραψα στα ποστάρω στο παρών τόπικ (σιγά μην κρατηθώ:P:p).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kkostorp, η τοποθέτηση σου είναι σωστή, δεν αντιλέγω με την βασική ουσία των λεγομένων σου... Αυτό που θέλω να σου ξεκαθαρίσω είναι ότι φυσικά και είναι μεμπτό να μπαίνουν αργόσχολοι σε τέτοια πόστα... Και φυσικά πρέπει να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα...

 

Γι αυτό και τα ΕΛΠΕ, όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, έχουν κάνει μια ασφαλιστική δικλείδα: Για τους 7 πρώτους μηνες της πρόσληψης, πλήρωνεται ο "νέος" με το 70% των δικαιούμενων λεφτών, και μετά από αξιολόγηση προσλαβάνεται με σύμβαση αορίστου χρόνου... Είδα σε προηγουμενό σου ποστ ότι (δικαιολογημένα) αμφισβήτησες αυτό το γεγονός... Και καλά έκανες...

 

Επιτρεψέ μου να σου πω ότι γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που μετά από 7 μήνες δεν ανανέωσαν σύμβαση... Η αξιολόγηση γίνεται με διαφανείς όρους (φυσικά και στην επιτροπή αξιολόγησης δεν μπαίνει ο συγγενής/φίλος του υπαλλήλου, κρατάνε και κάποια προσχήματα, δεν είναι τόσο χύμα). Και η σύμβαση αορίστου χρόνου στα ΕΛΠΕ δεν ισούται με μονιμότητα, όπως στο δημόσιο: Στα ΕΛΠΕ αν κάνεις *******, απολύεσαι, δε σε περνάνε από μία και-καλά ΕΔΕ και κλείνουν τα μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Ημουν και εγώ στους περιπου 150 των εξετάσεων...Αυτό που εχω να πω, και αυτό που είδα σε συμφοιτητές και μη, ειναι αντι να τρωγόμαστε μεταξύ μας για την μια και μοναδική θέση, για τον τρόπο που γίνεται η επιλογή, ας αναλογιστούμε καλύτερα πως σταδιακά ήρθε η στιγμή να ψάχνουμε θέσεις σαν τον ψύλλο στα άχυρα. Οταν κάποτε όλο και αυξανονταν οι θέσεις στα Πανεπιστήμια, με νέες παρόμοιες σχολές, τότε οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων και εγώ) αδρανοποιηθήκαμε και ιδού τα αποτελέσματα. Υπερπληθώρα μηχανικών, ελάχιστη δυνατότητα απορρόφησης. Κάποιοι παίξανε με τα ονειρά μου, τα όνειρα μας...Προχειρότητες στον σχεδιασμό της παιδείας φέρανε σήμερα την κατάσταση αυτή, και δεν ειναι μόνο θέμα οικονομικής κρισης...Οταν άκουσα τον υπέυθυνο να αναφέρει ''ο υποψήφιος που θα επίλεγει'' αυτόματα κοίταξα γύρω μου, το ίδιο και οι υπόλοιποι 149....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννόεις φίλε..Εχω βρεθεί για συνέντευξη μαζί με 20 υποψηφίους και δεν μπορώ να πω πως εννιωσα και ότι καλύτερο. Φαντάζομαι ψυχολογία με 150 γύρω σου στην ίδια μοιρα με εσένα. Συμφωνώ με αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκανδαλώδεις αμοιβές λαμβάνουν οι εργαζόμενοι των ελληνικών πετρελαίων αφού δουλεύουν 38 ώρες τη βδομάδα και παίρνουν 17,8 μισθούς για 197 μέρες εργασίας ετησίως.Όταν η εργοδοσία (δηλαδή το δημόσιο) έχει φαντασία, γεννά τα πιο απίστευτα επιδόματα.

 

Οι εργαζόμενοι στα ΕΛΠΕ απολάμβαναν παροχές που κανείς άλλος εργαζόμενος δεν έχει ακούσει ότι υπάρχουν. Επίδομα άγαμου για τους άνδρες άνω των 35 αλλά και επίδομα κυλικείου (!) που έφτανε τα 200 ευρώ το χρόνο. Το καλύτερο όλων όμως ήταν το εκδρομικό επίδομα, το οποίο κάλυπτε τα έξοδα της οικογένειας του εργαζόμενου για τέσσερις ημέρες διαμονής σε πολυτελές ξενοδοχείο. Με τούτα και με κείνα, εργαζόμενοι στα ΕΛΠΕ έφτασαν να λαμβάνουν 18 μισθούς το χρόνο και να συμπληρώνουν ένα εισόδημα της τάξης των 100.000 ευρώ. Είναι πολύ χαρακτηριστικές οι μέσες αποδοχές που έδωσε στη δημοσιότητα η διοίκηση της ΕΛΠΕ: Ένας επόπτης έχει εισόδημα 104.300 ευρώ το χρόνο, ο βοηθός του επόπτη έχει εισόδημα 101.000 ευρώ και ο εργοδηγός 75.000 ευρώ το χρόνο. Παράλληλα, οι υπερωρίες τους αμείβονται κατά 12% υψηλότερα από την προβλεπόμενη νομοθεσία, ενώ το ωράριο είναι 38 ώρες εβδομαδιαίως και οι ημέρες εργασίας 197 το χρόνο

 

Οι χρυσοπληρωμένοι αυτοί εργαζόμενοι ξεκινούν δεκαήμερη απεργία από τις 3 Απριλίου, ζητώντας την πρόσληψη εργαζομένων για τη μονάδα του ομίλου στη Θεσσαλονίκη. Οι εργαζόμενοι ζητούν την πρόσληψη περίπου 25 χειριστών για το νέο συγκρότημα της Θεσσαλονίκης, επικαλούμενοι ζήτημα ασφαλείας. «Σημειώνουμε ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη προσωπικού σε όλα σχεδόν τα τμήματα υποστήριξης και τις μονάδες παραγωγής», αναφέρει το σωματείο.

 

Πηγη news247.gr naftemporiki.gr

Link to comment
Share on other sites

kkostorp, το άρθρο είναι ανακριβές: παίρνουν και παραπάνω από αυτά που λένε!!!

Και για να μην ψάχνεστε, ξεκαθαρίζω πλήρως:

 

1. Το επιδομα αγάμου για τους ανύπαντρους άνω των 30 δεν ίσχυει για όλους τους εργαζόμενους στον όμιλο, αλλά μόνο στην ΕΚΟ.

2. Οι μισθοί ήταν 17 και όχι 17,8. Οι παραπάνω 3 μισθοί δίνοταν σα πριμ παραγωγικότητας.

3. Το επίδομα σίτισης των 200 ευρώ δεν είχε σχέση με το κυλικείο της εταιρείας. Δίνοταν σαν επίδομα για τα αφεψήματα των εργαζομένων κατα τη διάρκεια εργασίας (δλδ τον καφέ τους ή το χυμό τους).

4. Πράγματι, οι 4ημέρες διακοπές ισχύουν στα 4* αστέρια.

5. Η δωρεάν μετακίνηση των υπαλλήλων στις εγκαταστασεις είναι μια άκρως λογική πολιτική της εταιρείας, αν κρίνουμε τον τόπο στο οποίο ο όμιλος είχε τις εγκαταστάσεις (Ασπρόπυργος, Ελευσίνα).

6. Η πληρωμή των υπερωρίων ήταν πράγματι όσο υποστηρίζεται, αλλά να έχετε υπόψη σας για τι εργασία μιλάμε (ανθυγεινή, με τρομερές ευθύνες, επικίνδυνη και επιρρεπής σε ατυχήματα που μπορούσαν να προκαλέσουν μέχρι και θάνατο).

7. Το επίδομα πολυετούς παραμονής δεν είναι άνω 5 έτη αλλά κάθε χρόνο, και ήταν σαν επίδομα επιβράβευσης των υπαλλήλων.

8. Η άδεια γήρατος για τους άνω των 55 ήταν 5 και όχι 4 μέρες το χρόνο (ανακρίβεια).

 

Πέρα όλων αυτών, που μπορεί μεν να ακούγονται προκλητικά και (ίσως) είναι, ισχύαν και τα παρακάτω:

 

1. Πέρα της δημόσιας ασφάλισης (ΙΚΑ), οι υπάλληλοι είχαν και πλήρης ιδιωτική ιατροφαρμακευτική ασφάλιση σε μεγάλα ιδιωτικά κέντρα υγείας.

2. Εξτρα πλήρης οδοντριακής ασφάλισης για όλη την οικογένεια.

3. Πέρα των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, σε κάθε εργαζόμενο με παιδιά, η εταιρεία έδινε κουπόνια συγκεκριμένης αξίας (200-300 ευρώ) για αγορές από γνωστά σουπερ-μαρκετ.

4. Κάθε Χριστούγεννα δινόταν στους εργαζόμενους ένα μπουκάλι κρασί ή σαμπάνια και σοκολατάκια, και κάθε Πάσχα τσουρέκι και αυγά.

5. Κάθε Χριστούγεννα γίνοταν πάρτι για τα παιδιά των εργαζομένων σε κεντρικά ξενοδοχεία της Αθήνας, όπου εκτός από φαγητό και ποτά, δίνοταν δώρα στα παιδιά. Για παιδιά άνω των >13, κλείνοντουσαν μουσικά κέντρα τα μεσημέρια (κοινώς μπουζούκια).

6. Είχαν "Οικοδομικό Συνεταιρισμό" όπου οι υπάλληλοι μπορούσαν να πάρουν ευνοικά δάνεια για να χτίσουν εξοχικές κατοικίες. (αυτό το έμαθα σήμερα από το πατέρα μου, εμείς γτ δε κάναμε εξοχικό ρε πατέρα???!!!!)

7. Τέλος, κάθε μέρα δίνοταν στον υπαλληλο 1/2 λίτρο γάλα (άλλα αυτό προβλέπεται από την νομοθεσία, οπότε δεν φαντάζομαι να είναι κακό).

 

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι ναι μεν αυτά τα επιδόματα και όλες αυτές οι οικονομικές αποδοχές είναι προκλητικές για την πλειοψηφία του πληθυσμού, ειδικά τώρα σε περίοδο κρίσης, αλλά καλό είναι να σκεφτούμε κάτι που διαφεύγει σε πολλούς: Η εργασία σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Το περιβάλλον εργασίας είναι άκρως επικίνδυνο, οι εγκαταστάσεις είναι εύφλεκτες και ο κάθε υπάλληλος είναι επιρρεπής σε ατυχήματα, έχει τρομερές ευθύνες και συνήθως "κληρονομούν" καρκίνους, αναπνευστικές ασθένειες και άλλα τέτοια φαινόμενα.

 

Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι το 40% των ΕΛΠΕ ανήκει σε όμιλο του Λάτση και μόνο το 30% στο Δημόσιο. Το management της εταιρείας το διαχειρίζεται ο ιδιωτικός όμιλος Λάτση, οπότε η πολιτική περί μισθοδοσίας των υπαλλήλων καθορίζεται από αυτούς. Από τη στιγμή λοιπόν που είναι ιδιωτική επιχείρηση, οι μισθοί καθορίζονται αναλόγως την πολιτικής της διοίκησης.

Υ.Γ. Το ήξερα ότι κάποιος θα ανεφερόταν σε αυτό το θέμα. Δε μπορώ να μην συμφωνήσω με την αγανακτησή των πολλών από σας για τα παραπάνω. Αλλά τα προβλήματα που κληρονόμησε ο πατέρας μου από αυτήν την εργασία (και εννοώ προβλήματα υγείας σοβαρά) δεν αντισταθμίζονται 2-3 κουλά επιδόματα και αλλές παροχές. Ξέρω, δεν θα γίνω αρεστή που λέω αυτά, αλλά οφείλω να σας πω την δικιά μου αλήθεια. Αλλά ξαναλέω, έχετε δίκιο, κάποια απο αυτά είναι εξοργιστικά.

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες πρεπει να βγαινουν τα αποτελεσματα απο τα γραπτα της Θεσ/νικης, εχει κανεις κανενα νεο? εχουν καλεσει ήδη κανεναν σε συνεντευξη?

Link to comment
Share on other sites

Keyser, ο επόπτης εργοστασίου δεν είναι μηχανικός. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τεχνίτης απλός που εργάζεται στην παραγωγική θέση.

Επόπτης ορίζεται κάποιος αφού έχει συγκεκριμένα χρόνια προυπηρεσίας, έπειτα από διάφορες προαγωγές στα χρόνια που προηγήθηκαν, αφού έχεις ανέβει διάφορα κλιμάκια που ανεβαίνεις και παρακολούθηση συγεκριμένων σεμιναρίων.

 

Συμβουλή: Βάλτε βενζίνες γτ η απεργία θα είναι 10ημέρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.