Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

μολις τελειωσα και εγω την αναγνωση του thread, να πω οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι εξοργιστικο απο τις παραπανω αποδοχες και παροχες, μην πεφτετε στην παγιδα του MEGA και των λοιπων ΜΜΕ, μην θελετε να πεθανει η κατσικα του γειτονα, ΟΛΟΙ επρεπε να εχουν τετοιες παροχες...

 

ανεβηκα και εγω στην Θεσσαλονικη, οποιος εχει βρει που αναρτωνται τα αποτελεσματα παρακαλω να δωσει Link

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα υπάρχουν υπερβολικές παροχές.

Η κατσίκα του γείτονα δεν θα θέλω να πεθάνει αν και μόνο αν δεν παίρνει ούτε ένα ευρώ από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Στις ελάχιστες βιομηχανίες που έχει η Ελλάδα, οι παροχές είναι ανάλογες παιδιά. Μιλήστε με εργαζόμενους σε διυλιστήρια, τσιμεντάδικα, χαλυβουργεία, βωξιτοπαραγωγή, κτλ. και θα εκπλαγείτε για τις αμοιβές και τις παροχές τους, ιδιαίτερα πριν την κρίση.

 

Τονίζω ότι μιλάμε για βιομηχανίες και όχι για μαγαζάκια.

 

Αν μάλιστα εξετάσει κάποιος ισολογισμούς, θα δει ότι οι μεταβολές στο μισθολογικό κόστος αυτών των επιχειρήσεων, επηρεάζει σε πολύ μικρό ποσοστό το κόστος του τελικού προϊόντος. Η πρώτη ύλη είναι αυτή που καθορίζει τα πάντα και φυσικά και η φορολογία.

 

Με μειώσεις αμοιβών στην βιομηχανία, δεν κερδίζει ο τελικός καταναλωτής αλλά οι ιδιοκτήτες, μέτοχοι και μελλοντικοί αγοραστές. Μην γελιέστε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον κωστα, μονο ομως για τις ΖΗΜΙΟΓΟΝΕΣ επιχειρησεις, τα ΕΛΠΕ ειναι κερδοφορα, παντα ηταν, αυτο σημαινει οτι τα λεφτα σου μεσω της φορολογιας δεν πανε χαμενα, ισα ισα που "επιστρεφονται" με επενδυσεις, θεσεις εργασιας κλπ ...

Link to comment
Share on other sites

off topic: Η elpedison, θυγατρική των ΕΛΠΕ που ασχολείται με την εμπορία ηλεκτρισμού, εδώ και 3 μέρες έχει βάλει 3 αγγελίες στο kariera.gr και ζητά μηχανικούς... Να υποψιαστώ ότι και αυτό ειναι μεμπτό ε? Που δεν έγινε δημόσια προκήρυξη/κάλεσμα? Να φανταστώ ότι και έτσι πέφτει βύσμα και γνωριμίες, ε?

 

 

όχι η elpedison είναι σχήμα εταιρείας στο οποίο συμμετέχει σε ένα ποσοστό η ΕΛΠΕ και το υπόλοιπο είναι διάφορες ιδιωτικές εταιρείες (ελληνική και η edison η ιταλική) θα σου πρότεινα αν ισχύει ακόμα η αγγελία να στείλεις βιογραφικό. Δεν έχεις να χάσεις κάτι εκτός αν θέλουν κόσμο για τα εργοστάσια που είναι εκτός Αθηνών...

Link to comment
Share on other sites

nikoletta, έστειλα βιογραφικά αλλά τίποτα...

 

Κύριοι, μπορεί να διαμαρτύρεστε και ίσως και να έχετ δίκιο, αλλά μιλάμε για δυιλιστήρια όχι για τεχ ικό γραφείο κάτω από το σπίτι σας. Εκεί οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ άσχημες. Και χωρίς να θέλω να υπερβάλλω, πολλοί από μας δεν θα άντεχαν μήνα σε μια τέτοια δουλειά. Εγώ τουλάχιστον το ομολογώ: δεν πρόκειται να πάω να δουλέψω στα δυιληστήρια γτ δε θα αντέξω.

 

Αλλά εγώ θα σας θέσω και μια άλλη παράμετρος: αν στην δουλειά σας το αφεντικό σας σας έδινε κουπόνια αξίας 300 ευρώ για σουπερ-μαρκετ, θα σας χάλαγε? Αν σας κανόνιζε διακοπές σε πλυτελή ξενοδοχεία τσάμπα, θα λέγατε όχι? Δε νομίζω...

 

Κατα βάθος, όλοι θα θέλαμε να δουλεύουμε σε εταιρείες που έχουν μια τέτοια μισθολογική πολιτική. Σε μια συζήτηση που είχα με τον πατέρα μου, μου είπε ότι τα περισσότερα από τα παραπανω επιδόματα/αποδοχές είναι προτάσεις της διοίκησης και όχι των εργαζομένων. Δλδ η διοίκηση αποφάσιζε να δίνει αυτά που δίνει. Παλιότερα μίλαγα με ένα συνάδελφο του πατέρα μου και μου του ειχε πει και αυτος...

 

Τέλος πάντων, δεν θα πω τίποτα άλλο. Αρκεί τα συμπεράσματα που βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

spgirl αφού είμαστε αριστεροί στη σκέψη και δεξιοί στην τσέπη, τι ρωτάς άμα θα τα πέρναμε... :)

 

εμείς που λέμε όχι στους μεγαλοεργολάβους, στις πολυεθνικές, στις τράπεζες και στο κεφάλαιο εμείς είμαστε που πέρναμε τα bonus από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Στις ελάχιστες βιομηχανίες που έχει η Ελλάδα, οι παροχές είναι ανάλογες παιδιά. Μιλήστε με εργαζόμενους σε διυλιστήρια, τσιμεντάδικα, χαλυβουργεία, βωξιτοπαραγωγή, κτλ. και θα εκπλαγείτε για τις αμοιβές και τις παροχές τους, ιδιαίτερα πριν την κρίση.

 

Τονίζω ότι μιλάμε για βιομηχανίες και όχι για μαγαζάκια.

 

Επειδή δούλεψα σε χυτήριο έχω να πω ότι δεν ισχύουν αυτά που λες. Να σου πω μισθό. 1100Ε Χ 12 με παροχής. 10-11 ώρες την ημέρα και 1 Σάββατο το μήνα. Χωρίς να πληρώνονται οι υπερωρίες κ τα Σάββατα. Κ 2 ώρες μετακίνηση την ημέρα για πανε-έλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.