Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

Επίσης, όταν ο εργοδότης - επιχειρηματίας βγάζει εκατομμύρια δε μπα να'ναι και τρισέγγονος του τάδε εφοπλιστή και περνά όλη του μέρα με κουνελάκια του playboy είναι επιτυχημένος, οξυδερκής, τολμηρός κλπ...

Όταν βγάζει ο υπάλληλος - εργάτης παραπάνω από το βασικό μισθό πείνας είναι τεμπέλης, ανίκανος, βολεμένος κλπ...

Για αυτό και μας δίνουν ψίχουλα, γιατί μάθαμε ότι αυτό μας αξίζει.

Αλλά θα αλλάξει, σιγά αλλά σταθερά αυτό θα αλλάξει...

Να είστε σίγουροι για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν είχα κάνει και εργασία στο μαστερ για την αειφορία των ΕΛΠΕ (και μέρος της αειφορίας μιας επιχείρησης είναι και τα οικονομικά μεγέθη) σας δίνω κάποια στοιχεία για να κάνετε τα μαθηματικά και να δείτε αν τελικά είναι τόσο κακή η μισθοδοσία των εργαζομένων στα ΕΛΠΕ:

 

Οικονομικό έτος 2009 (σε αυτό το έτος είχα τα στοιχεία για την εργασία μου, στην επίσημη ιστιοσελίδα του ομίλου υπάρχουν ακριβέστατα τα στοιχεία)

 

Ποσοστό δημοσίου στο μετοχικό κεφάλαιο των ΕΛΠΕ: 35,5%

Καθαρή κερδοφορία: 175.000.000 ευρώ

Καθαρή κερδοφορία του 35,5% του δημοσίου: 62.125.000 ευρώ.

Μισθολογικό κόστος: 387.844.000 ευρώ

Καθαρό μισθολογικό κόστος (αν υποθέσουμε ότι τα ασφαλιστικά ταμεία και οι φόροι είναι το 35% του μισθολογικού κόστους): 135.745.400 ευρώ. (-252.098.600 ευρώ για ταμεία και φορολογία εισοδήματος εργαζομένων)

 

Εγώ βλέπω κέρδος για το δημόσιο και μέσω των εισφορών για τα ασφαλιστικά ταμεία, και μέσω της φορολογίας των εργαζομένων, και μέσω της κερδοφορίας των ΕΛΠΕ συνολικά: 314.223.600 ευρώ ενώ πληρώνει μόνο το 35,5% του μισθολογικού κόστους που είναι: 137.684.620 ευρώ.

 

Δλδ το δημόσιο δίνει για μισθολογία 137.684.620 ευρώ και παίρνει, εμμέσως και αμέσως, 314.223.600 ευρώ. Εγω βλέπω δλδ να δίνει 1 ευρώ και να παίρνει πίσω 2,28. Δε νομίζω σε καμμία άλλη περίπτωση το δημόσιο να έχει βγει ποτέ τόσο κερδισμένο από τους εργαζόμενους του.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

alexj:

 

Είπα:

όπου δεν υπάρχει ποσοστό δημόσιου να παίρνουν όσο θέλουν και με την ευχή μας.

Όπου υπάρχει έστω και 1% δημόσια συμμετοχή θα έχουμε λόγο. Εγώ προσωπικά δεν δίνω ούτε ένα ευρώ από τους φόρους που (προ)καταβάλλω επειδή ο ΕΛΠΕτζής δεν παντρεύτηκε στα 35....

 

Ειπες:

Εσύ πάλι πιστεύεις ότι το 1,67€/L το πληρώνεις επειδή δίνονται αυτά τα επιδόματα - μισθοί.. και πιστεύεις ότι αν μειωθούν οι μισθοί θα υπάρξει μείωση στη τιμή..;;;;;;; Που ζείτε αλήθεια;

 

Τί σχέση έχει αυτό που έγραψα με αυτό που απάντησες.Μάλλον παρασύρθηκες απο άλλα σχόλια.

 

Ξαναλέω λοιπόν ότι

1) σε ο π ο ι ο δ ή π ο τ ε φορέα, εταιρία, κοινοπραξία κλπ κλπ κλπ υπάρχει έστω και 1% κρατική συμμετοχή οι πολίτες και ειδικά οι φορολογούμενοι πολίτες έχουν λόγο

2) Ε γ ω ώς τέτοιος (φορολογούμενος πολίτης) δεν επιθυμώ να πληρώνω ούτε ένα ευρώ παραπάνω για τέτοια προκλητικά-υπερβολικά επιδόματα.

 

Είναι δικαίωμα μου να το λέω και είναι δικαίωμα μου να το υποστηρίζω.

Όσο για το ''που ζείτε αλήθεια'' η γνώμη μου είναι ότι ζω στη χώρα που αλλος πίνει και άλλος πληρώνει. Δυστυχώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει τίποτα αυτό. Κλασικό αντεπιχείρημα, 'αμα στα δώσουν μην τα πάρεις' ή ΄κι εσύ το ίδιο θα΄κανες' ή 'έλα μωρέ οι πρώτοι είναι ή οι τελευταίοι΄κτλ.

Δεν έχουμε τίποτα με τους ανθρώπους, τα ίδια και χειρότερα γίνονται στη ΔΕΗ ή στον ΟΤΕ ή στον ΟΠΑΠ (εκεί να δεις τι γίνεται).

Επαναλαμβάνω, πρέπει πλέον να καταλάβουμε ότι το δημόσιο χρήμα είναι και δικό μας χρήμα και έχουμε λόγο. Δηλαδή στον ΟΣΕ που μπαίνει μέσα 1 δις ευρώ το χρόνο και οι μηχανικοί πηγαίνουν εκπαιδευτικά ταξίδια στη γερμανία με πληρωμένο εισητήριο γι αυτούς κ α ι τη γυναίκα τους δεν πρέπει να πούμε τίποτα γιατί Α Μ Α είμασταν στη θέση τους θα πηγαίναμε κι εμείς?Να πάρουν και την πεθερά τους άμα είναι.

Στην υγειία του κορόιδου δηλαδή μόνο που το κορόιδο τελικά είμαστε εμείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην υγειία του κορόιδου δηλαδή μόνο που το κορόιδο τελικά είμαστε εμείς.

 

Οπως το πες ειναι ακριβως. Η χωρα εχει χρεοκοπησει, οι ανεργοι ειναι πανω απο 1 εκατομμυριο και συνεχιζουν να υπαρχουν τετοιου ειδους προκλητικες αμοιβες και γελοια επιδοματα (και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στα ελπε, αλλα στο δημοσιο γενικοτερα) τα οποια κανεις δεν κοιταει να κοψει. Εδω κολλαει η παροιμια ο κοσμος χανεται και το .... χτενιζεται

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν τα επιδόματα με τους ανέργους? Αν κοπούν τα πάντα, οι αμοιβές πέσουν στο μισό, αυτό το 1εκ αύριο θα βρει δουλειά?

PS Και εγώ χωρίς δουλειά είμαι, αλλά δεν μου φταίει το δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

"Κλασικό αντεπιχείρημα, 'αμα στα δώσουν μην τα πάρεις' ή ΄κι εσύ το ίδιο θα΄κανες' ή 'έλα μωρέ οι πρώτοι είναι ή οι τελευταίοι΄κτλ."

 

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

Τα προνομια των εργαζομενων στα ΕΛΠΕ ειναι υπερβολικα.

Σε δυσκολες εποχες σαν αυτη που περναμε σιγουρα θα πρεπει

να περιοριστουν.

 

Το να παιρνει ενας μηχανικος μεγαλο μισθο λογω επικινδυνοτητας

της εργασιας σε ενα διυλιστηριο το καταλαβαινω αλλα οι δωρεαν

διακοπες σε 4* ξενοδοχεια και τα δωρεαν κουπονια για σουπερ-μαρκετ

ειναι υπερβολικα και προκαλουν το δημοσιο αισθημα. Δηλαδη το επομενο

βημα ειναι να παιρνουν και επιδομα βουλγαρας...

 

Ερωτηση κρισεως, δινει αναλογα προνομια στους εργαζομενους της

η Λαρκο που προς το παρον ανηκει στο δημοσιο? Οι αλλες ιδιωτικες

επιχειρησεις οπως οι χαλυβουργιες, οι εταιριες παραγωγης προφιλ αλουμινιου?

 

Και κατι τελευταιο αν η επικινδυνοτητα καθε εργασιας συμβαδιζε με τον

μισθο τοτε γιατι οι ανθρωποι που μαζεουν τα σκουπιδια μας παιρνουν

μικρους μισθους?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως, δινει αναλογα προνομια στους εργαζομενους της

η Λαρκο που προς το παρον ανηκει στο δημοσιο? Οι αλλες ιδιωτικες

επιχειρησεις οπως οι χαλυβουργιες, οι εταιριες παραγωγης προφιλ αλουμινιου?

 

Και κατι τελευταιο αν η επικινδυνοτητα καθε εργασιας συμβαδιζε με τον

μισθο τοτε γιατι οι ανθρωποι που μαζεουν τα σκουπιδια μας παιρνουν

μικρους μισθους?

 

Πέσατε λοιπόν στην περίπτωση: ο πατέρας μου πριν πάει στα ΕΛΠΕ το 1987 δούλευε από το 1980-1987 στην Λάρκο (στο χωρίο Λάρυμνα, καλά έχω γίνει επίσημη εκπρόσωπος του πατέρα μου).

 

Θέλετε να μάθετε τι παίρναν? Απλά να σας πω ότι όλοι διέμεναν σε διαμερίσματα δωρεάν (χωρίς ενοίκιο κτλ) στις εργατικές κατοικίες που υπήρχαν και υπάρχουν δίπλα ακριβώς από το εργοστάσιο. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ όλα πληρωμένα, επιδόματα για εκπαίδευση παιδιών, επιδόματα για παραγωγικότητα κτλ κτλ κτλ. Πάνω κάτω δλδ τα ίδια με τα ΕΛΠΕ.

 

Πρόσφατα πήγα στη Λάρυμνα, είχε ένα πρόβλημα ο πατέρας μου με τα ένσημα και πήγε από κει να το λύσει. Η περιοχή είναι μια σκιά, ένα φάντασμα. Είδα και το μέρος στο οποίο δούλευε ο πατέρας μου, πραγματικά άθλιες συνθήκες εργασίας. Απλά να σας πω ότι γύρισα και του είπα:"Μπράβο που φύγαμε από δω".

 

MScEng, οποιαδήποτε άλλη απορία, ρώτα με, τον έχω δίπλα μου και μπορεί να σου απαντήσει σε ότι θές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.