Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη εγκατάστασης φωτοβολταϊκών συστήμάτων


vgpp

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι. Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει τις αμοιβές που παίζουν στην αγορά για μια επίβλεψη εγκατάστασης φωτοβολταϊκών. Το ΤΕΕ δεν έχει κάποια προκαθορισμένη ελάχιστη αμοιβή για τέτοιου είδους αμοιβές ακόμα.Έχω λοιπόν κάποια ερωτήματα που θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

 

-Θα μπορούσε κάποιος να θεωρήσει πως η αμοιβή(επίβλεψης σε Φ/Β) θα κινείται στα ίδια ποσοστά επί του προϋπολογισμού όπως και σε επίβλεψη οικοδομής; (Θεωρώ ότι δεν είναι ίδιας μορφής επίβλεψη γι' αυτό ρωτάω).

 

-Κάποιος που έχει κάνει εγκατάσταση ενός Φ/Β οποιαδήποτε κλίμακας, πόσο έχει κοστολογήσει τη μελέτη του και πόσο την επίβλεψη; Θεωρεί πως η επίβλεψη είναι σημαντικότερη της μελέτης ή το αντίστροφο;

 

-Όταν λέμε επίβλεψη εγκατάστασης Φ/Β μιλάμε για συνεχή καθημερινή παρουσία του μηχανικού στον τόπο εγκατάστασης ή τακτικό έλεγχο κατά τα στάδια υλοποίησης του έργου και τελικό έλεγχο πριν την παράδοσή του στον ιδιώτη;

 

-Εάν πρόκειται για μεγάλη εγκατάσταση θεωρείται πως είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν μηχανικοί περισσοτέρων ειδικοτήτων (π.χ. πολιτικός , ηλεκτρολόγος, περιβάλλοντος κλπ) ή θεωρείται πως η επίβλεψη εγκατάστασης Φ/Β αποτελεί αρκετά εύκολο πρόβλημα ώστε να αντιμετωπιστεί από έναν;

 

-Η επίβλεψη αποτελεί έναν πολύ σημαντικό παράγοντα όπως όλοι γνωρίζουμε, ωστόσο για κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία δεν είναι εύκολο να κοστολογήσει την όλη διαδικασία καθώς μπορεί να προκύψουν πολλά προβλήματα κατά την εγκατάσταση ή και κανένα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα επιβλέψεις. Πάρκο η στέγη; Αν είναι το 1ο πόση ισχύ;

Επίσης θα επιβλέψεις εγκατάσταση , λειτουργία και τα δυο μαζί σου;

Τι ακριβώς σου είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γνωρίζω και για τα δύο. Και πάρκο και στέγη. Έχει διαφορά; Επίβλεψη το ένα επίβλεψη και το άλλο. Αν μιλάμε για μέγεθος εγκατάστασης απο 100KW έως 2-3 MW. Θέλω να ξέρω μόνο για το κομμάτι επίβλεψης, όχι μελέτης. Εννοείται και τον έλεγχο λειτουργίας του συστήματος , άλλωστε τι επίβλεψη θα ήταν εάν το σύστημα δε λειτουργούσε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν συγκεκριμένες "ελάχιστες" αμοιβές για μελέτη- επίβλεψη Φ/Β εγκατάστασης, όπως π.χ. σε οικοδομικά έργα.

 

Η αμοιβή σου είναι ζήτημα διαπραγμάτευσης με τον εργοδότη.

 

Επομένως ζήτα ό,τι θεωρείς λογικο-ικανοποιητικό.

 

Εννοείται ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάλογα με την ισχύ της εγκατάστασης, αν απαιτεί Υ/Σ κτλ.

Νομίζω στην περίπτωση Υ/Σ ΜΤ απαιτείται τόσο μελέτη όσο και επίβλεψη λειτουργίας.

 

(Αν τα λέω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος......)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι τιμές παίζουν στην αγορά. Σαφώς είναι θέμα του καθενός για την τιμή που θα επιλέξει συνυπολογίζοντας όλα τα κόστη που μπορεί να προκύψουν, αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι θα ήθελα να ξέρω μια μέση ημερήσια τιμή η οποία θα θεωρούταν φυσιολογική. Ας πούμε... 100 ευρώ τη μέρα ή 200. Φαντάζομαι πως όλοι έχουν σκεφτεί μια πιθανή ημερήσια τιμή. Το θέμα είναι εάν αυτή η τιμή θα φανεί μεγάλη η μικρή στον ιδιώτη για την παρούσα οικονομική κατάσταση της Ελλάδας. Κάποιος λοιπόν ο οποίος έχει κάνει αρκετές εγκαταστάσεις θα μπορούσε να βγάλει ένα μέσο όρο για το μεροκάματό του. Αυτόν τον αριθμό ρωτάω για να έχω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δύσκολα θα πάρεις απάντηση διότι μας μιλάς μόνο για επίβλεψη φ/β.

 

Δηλαδή κάποια εταιρία είχε κάποιο μηχανικό που έκανε τη μελέτη και την εγκατάσταση θα την επιβλέψει άλλος. Εσένα ποιος θα σε πληρώσει.

Ο ιδιώτης θα το εγκαταστήσει μόνος του και θέλει εσύ να επιβλέπεις;

Δεν είσαι καθόλου ξεκάθαρος μην περιμένεις ΚΑΜΙΑ απάντηση.

 

Υπάρχουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ λεπτομέρειες. Εσύ είσαι ο "εργολήπτης" ;

Δεν υπάρχει επίβλεψη ενός φ/β υπάρχει πόσο κάνει ένα φ/β σταθμός.

 

Πες μας λοιπόν με λεπτομέρειες ποιος σου ζητάει να επιβλέψεις και τι.

 

Αν πρόκειται πάντως για στέγη χωρίς να συμμετέχεις στην εγκατάσταση ( να πιάσεις κατσαβίδι και να κουβαλήσεις δηλαδή) πρόσεξε τι θα ζητήσεις;

 

Επίσης έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αν πρόκειται για στέγη ή για πάρκο. Η στέγη πλέον είναι δουλειά ρουτίνας με μία απλή να μελέτη και χωρίς κανέναν ουσιαστικό έλεγχο από υπηρεσίες και η δουλειά τελειώνει σε 2-3 μέρες το πολύ. Σε ένα πάρκο 500 kW έχει πολύ περισσότερη δουλειά πολλές περισσότερες μέρες.

 

Αν λοιπόν πας στη στέγη για 2 μέρες θα μπορούσες (εντελώς τυχαία νούμερα)

να ζητήσεις 150-200 ευρώ για 2 μέρες με παρουσία όλη τη μέρα στο έργο.

Αν όμως πας για 15 μέρες και του πεις θέλω 1500 θα σου πει άσε θα προσλάβω κάποιον για ένα μήνα.

 

Για τους πελάτες επίβλεψη = αγγαρεία= πληρώνω κάποιον που κάθεται ξύνεται και το παίζει σοφός ενώ στην ουσία ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω = ψωνάρες μηχανικοί που νομίζετε πως κάτι κάνετε.

 

Αν σε μερικά έργα δεν ήταν υποχρεωτική η επίβλεψη κανένας δεν θα την πλήρωνε ποτέ και πουθενά. Θα την κάνανε δωράκι οι περισσότεροι για να το παίξουν και καλοί.

 

Τέλος θα σου πω απλά πως για στέγη ο μηχανικός για όλη τη διαδικασία να πάρει 500-1000 ευρώ το πολύ για μελέτη επίβλεψη τρέξιμο σε υπηρεσίες τράπεζες κλπ.

 

ΥΓ. Το "μεροκάματο" του μηχανικού εξαρτάται από τη δουλειά που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δεν υπαρχει επιβλεψη σκετη απο μονη της εκτος κι αν το εργο το εχει αναλαβει ενας εμπορος και πληρωνει μηχανικο για μελετη,υπογραφη ΚΑΙ επιβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δύσκολα θα πάρεις απάντηση διότι μας μιλάς μόνο για επίβλεψη φ/β.

Το "μόνο για επίβλεψη" μάλλον υποδηλώνει ότι δεν είναι κάτι σημαντικό. Ωστόσο εάν η εγκατάσταση γίνεται από εργάτες που δεν γνωρίζουν πώς να τοποθετήσουν οτιδήποτε ή δεν παίρνουν την ευθύνη να εκτελέσουν μια ενέργεια, πρέπει ο μηχανικός να είναι δίπλα για να δείξει πώς πρέπει να γίνει και να αναλάβει αυτός την ευθύνη. Δε θεωρώ λοιπόν πως η επίβλεψη είναι κάτι μηδαμινό. Εάν η εγκατάσταση δεν γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές (πολύ συχνό φαινόμενο για την Ελλάδα) και προκύψει κάποιο πρόβλημα, ο πρώτος που θα αναλάβει την ευθύνη θα είναι ο επιβλέπον μηχανικός και όχι ο εργάτης που έκανε το λάθος.

 

Δηλαδή κάποια εταιρία είχε κάποιο μηχανικό που έκανε τη μελέτη και την εγκατάσταση θα την επιβλέψει άλλος. Εσένα ποιος θα σε πληρώσει.

Ο ιδιώτης θα το εγκαταστήσει μόνος του και θέλει εσύ να επιβλέπεις;

 

Έχει συμβεί πολλές φορές σε έργα κάποιος να έχει κάνει την αρχική μελέτη και κάποιος άλλος να επιβλέπει και μάλιστα να παρεμβαίνει όπου θεωρεί πως η μελέτη είναι εσφαλμένη. Άλλωστε αυτός είναι και ο ρόλος του επιβλέποντος. Από τη θεωρία στην πράξη απέχουν πολύ τα πράγματα. Έτσι λοιπόν εάν η μελέτη λέει να υλοποιηθεί κάτι το οποίο δεν έχει προβλεφθεί πρέπει να βρεθεί άμεσα λύση απο τον επιβλέπον.

Δεν είσαι καθόλου ξεκάθαρος μην περιμένεις ΚΑΜΙΑ απάντηση.

Είμαι αρκετά ξεκάθαρος νομίζω. Ζήτησα απο κάποιον που έχει κάνει εγκατάσταση να μου πει έναν μέσο όρο κοστολόγησης του μεροκάματού του. Αν έχεις κάνει λοιπόν 10 εγκαταστάσεις Φ/Β και έχεις πάρει για τη μελέτη και την επίβλεψη μαζί (Αφού όπως θεωρείς δεν μπορούμε να τα διαχωρίσουμε) σύνολο 20000ευρώ και έχεις εργαστεί σύνολο ως επιβλέπον 50 μέρες τότε ο μέσος όρος σου είναι 400ευρώ/ημέρα ή 2000ευρώ/εγκατάσταση. Απλά μαθηματικά.

Υπάρχουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ λεπτομέρειες. Εσύ είσαι ο "εργολήπτης" ;

Δεν υπάρχει επίβλεψη ενός φ/β υπάρχει πόσο κάνει ένα φ/β σταθμός.

Νομίζω οτι δεν είναι τόσο απλό. Τα panel κάνουν x οι inverter y τα καλώδια z και η σύνδεση με τη δεη κάνει w. Ο σταθμός κάνει x+y+z+w. Απο εκεί και πέρα εάν κάποιος χρειαστεί 5 άτομα για να κάνει την εγκατάσταση ή την κάνει μόνος του , είναι δικό του θέμα. Εγώ ζητάω από το ποσό που κάνει ένας Φ/β σταθμός(όπως λές) έστω "Α" να βρω κατά μέσο όρο το "Α-(x+y+z+w)" Το οποίο θα μου δίνει και το κόστος της μελέτης + το κόστος επίβλεψης + το κόστος πληρωμής των εργατών που εργάστηκαν για να εγκαταστήσουν.

Πες μας λοιπόν με λεπτομέρειες ποιος σου ζητάει να επιβλέψεις και τι.

Αν ήξερα λεπτομέρειες για κάποια εγκατάσταση θα τα υπολόγιζα μόνος μου και δε θα έκανα ερώτηση στο forum. Είπα και πάλι πως ψάχνω να βρω περίπου πόσο χρεώνει ξεχωριστά ενας μηχανικός για το δικό του κομμάτι(μελέτη και επίβλεψη) ανεξάρτητα με το κόστος υλικών της εγκατάστασης.

Αν πρόκειται πάντως για στέγη χωρίς να συμμετέχεις στην εγκατάσταση ( να πιάσεις κατσαβίδι και να κουβαλήσεις δηλαδή) πρόσεξε τι θα ζητήσεις;

Γιατί;

Επίσης έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αν πρόκειται για στέγη ή για πάρκο. Η στέγη πλέον είναι δουλειά ρουτίνας με μία απλή να μελέτη και χωρίς κανέναν ουσιαστικό έλεγχο από υπηρεσίες και η δουλειά τελειώνει σε 2-3 μέρες το πολύ. Σε ένα πάρκο 500 kW έχει πολύ περισσότερη δουλειά πολλές περισσότερες μέρες.

Αν λοιπόν πας στη στέγη για 2 μέρες θα μπορούσες (εντελώς τυχαία νούμερα)

να ζητήσεις 150-200 ευρώ για 2 μέρες με παρουσία όλη τη μέρα στο έργο.

Αν όμως πας για 15 μέρες και του πεις θέλω 1500 θα σου πει άσε θα προσλάβω κάποιον για ένα μήνα.

Αυτά τα τυχαία νούμερα προσπαθώ να βρω. Δίνω λοιπόν και εγώ ένα τυχαίο παράδειγμα για να εξηγήσω τι εννοώ. Ξέρω ότι ένα πακέτο τσιγάρα κάνει 4 ευρώ. Εάν το βρω με 10ευρώ θα πω "είναι ακριβό". Εάν το βρω με 1 θα πω "είναι φθηνό" και μπορεί ως Έλληνας να υποψιαστώ και κάποια λαμογιά. Εάν το βρω 3,50 θα πω είναι καλή τιμή και πιθανότατα θα το πάρω. Για αυτό ψάχνω το μέσο όρο τιμής.

Για τους πελάτες επίβλεψη = αγγαρεία= πληρώνω κάποιον που κάθεται ξύνεται και το παίζει σοφός ενώ στην ουσία ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω = ψωνάρες μηχανικοί που νομίζετε πως κάτι κάνετε.

Όταν προκύψει πρόβλημα θα είσαι ο πρώτος που θα πάρουν τηλέφωνο. Ξέρουν και αυτοί ποια είναι η δουλειά σου.

Αν σε μερικά έργα δεν ήταν υποχρεωτική η επίβλεψη κανένας δεν θα την πλήρωνε ποτέ και πουθενά. Θα την κάνανε δωράκι οι περισσότεροι για να το παίξουν και καλοί.

Από πού κερδίζουν λοιπόν; Μόνο απο τη μελέτη; Και αυτός που έχει φάει 30 μέρες σε μια εγκατάσταση μακριά απο το σπίτι του με όλα τα επιπλέον έξοδα και βενζίνες απο πού θα πληρωθεί;

Τέλος θα σου πω απλά πως για στέγη ο μηχανικός για όλη τη διαδικασία να πάρει 500-1000 ευρώ το πολύ για μελέτη επίβλεψη τρέξιμο σε υπηρεσίες τράπεζες κλπ.

Αυτή ήταν μια πληροφορία η οποία πλησιάζει να απαντήσει αυτό που ψάχνω.

ΥΓ. Το "μεροκάματο" του μηχανικού εξαρτάται από τη δουλειά που κάνει.

Συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι εάν γνωρίζεις "τι μέλη γενέσθαι" προτού αναλάβεις κάποιο έργο. Εάν λοιπόν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία κοιτάς να ρωτήσεις κάποιον που έχει. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του Forum.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλε,

 

θα σου έλεγα να ζητήσεις περίπου 100 ευρώ αν ημέρα αν πρόκειται για έργο εως 100kw.

Αλλα και πάλι ειναι σχετικό διότι δεν ξέρω τι θα επιβλέψεις.

Θα επιβλέψεις μονο τα Ηλεκτρολογικά η τα πάντα?

 

Αν μόνο τα ηλεκτρολογικά,αυτα θα διαρκέσουν απο 7-10 μέρες το πολύ.

Αρα 100 ευρώ ανα ημέρα ίσως και 120.

 

Αν επιβλέψεις τα πάντα και από την αρχη τότε είναι σαφώς μικρότερο το ποσό.

Αλλα να ξέρεις μη ζητάς φιξ τιμή διότι τα συνεργεία μπορεί να τα ξύνουν και εσυ να πηγαίνεις τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.