Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτοβολταϊκο πάρκο 200KW


lmarale

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Για εναν πελάτη μου θέλω να του προχωρήσω την αδειοδότηση για κατασκευή φωτοβολταικόυ πάρκου ισχύος 200KW σε οικόπεδο εκτός σχεδίου.

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά, ποιά είναι η αναλυτική διαδικασία αδειοδότησης, τι β΄ματα πρέπει να γίνουν?

 

επίσης άκουσα ότι η ΡΑΕ δεν δέχεται νέες αιτήσεις λόγω κορεσμού!!! Ισχύει κάτι τέτοιο. Δηλαδή δεν μπορεί κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με φωτοβολταικά να προχωρήσει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο βρίσκεται στην Αγια Μαρίνα κορωπίου άρα Νομαρχία Αττικής.

 

Τελικά βρήκα ότι για να πάρεις άδεια χρειάζεσαι τα παρακάτω:

 

1. Αίτηση στην Περιφέρεια για βεβαίωση απαλλαγής από Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων –

ΕΠΟ (ή έκδοση ΕΠΟ αν χρειάζεται – συνήθως σε προστατευόμενες περιοχές)

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία

3. Αίτηση στο τοπικό (<100 kWp) ή περιφερειακό (>100 kWp) γραφείο της ΔΕΗ για προσφορά

όρων σύνδεσης

4. Υπογραφή σύμβασης αγοροπωλησίας με ΔΕΣΜΗΕ

 

Για την βεβαίωση απαλλαγής απο ΕΠΟ και για την άδεια μικρής κλίμακας γέρετε τι δικαιολογητικά χρειαζομαι?

 

Για την άδεια μικρής κλίμακας προσπαθώ να επικοινωνήσω με την Πολεοδομία Μαρκοπούλου άλλα μάταια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να γλυτώσεις όλα τα πάρακάτω μαθε αν είναι (μέσω ΓΠΣ-ΖΟΕ-ΣΧΟΑΠ) ή χαρακτηρίζεται σαν ΓΥΠ (ΝΕΧΩΠ) γιατί αν κάτι απο αυτά είνια θετικό δεν προχωράς καν για Αττική

Link to comment
Share on other sites

JSK

 

Επειδή δεν ξέρω τι ενοείς να ψάξω για τα παρκάτω:

 

ΓΠΣ-ΖΟΕ-ΣΧΟΑΠ?

 

ή χαρακτηρίζεται σαν ΓΥΠ (ΝΕΧΩΠ)?

 

Τι είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μιας και δεν εχεις ιδέα , για ναμην μαθαίνεις στου κασίδη στο κεφάλι, να πεις στον πελάτη πως δεν γνωρίζεις και να πάει αλλού. ΝΑ εχουμε και μια ευθυνη των πράξεων μας - μην τον καταστρέψεις τον ανθρωπο!

 

Πρωτα διαβαζεις και μετά αναλαμβάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τον 3851/2010 θα καταλάβεις, διάβασε περι χωροθέτησης.

Θα δείς ότι αν έχει το χωράφι κάποια σχέση με Γη Υψηλής Παραγωγικότητας (ΓΥΠ) σταματάς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.