Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγων Μηχανικών ή Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχανικών Η/Υ


dal_kos

Recommended Posts

1.Στον ενεργιακο τομεα ποια σχολη ειναι ιδανικοτερη και γιατι?

 

Και μένα με ενδιαφέρει πολύ φίλε ο ενεργειακός τομέας... Που θα έχουμε καλύτερη ειδίκευση; Από ποιά σχολή θα πάρουμε ίσως ένα καλύτερο μεταπτυχιακό πάνω στην ενέργεια και πού ίσως θα μας δοθούν περισσότερες ευκαιρίες να ασχοληθούμε με έρευνα;

 

 

3.Σε βαθμο δυσκολιας εχουν μεγαλη διαφορα οι 2 σχολες?

 

Από φήμες και μόνο, έχω ακούσει ότι οι Μηχ/γοι είναι η πιο δύσκολη σχολή του Πολυτεχνείου... Αν ξέρει κάποιος σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Από φήμες και μόνο, έχω ακούσει ότι οι Μηχ/γοι είναι η πιο δύσκολη σχολή του Πολυτεχνείου... Αν ξέρει κάποιος σίγουρα...

 

Αυτό είναι μάλλον σχετικό και εξαρτάται από την άνεση του καθενός σε διάφορους τομείς, λχ άλλοι τρομάζουν από τον αριθμό μαθημάτων ως το δίπλωμα, άλλοι από τον αριθμό εργαστηρίων, άλλοι από το αντικείμενο μαθημάτων ή την πληθώρα αντικειμένων στην ίδια σχολή (σε σχέση με που το νοιώθουν οι ίδιοι άνετα αλλλά και με τι θέλουν να ασχοληθούν), άλλοι από τον τρόπο εξέτασης στην πλειοψηφεία των μαθημάτων (προφορικά/γραπτά/με ή χωρίς σημειώσεις κλπ) και πάει λέγοντας. Όπως είπε και ο Πάνος_Ηλεκτρολόγος, μεταβλητές για τον καθένα είναι διαφορετικές.

 

Ας πούμε, προσωπικά το πρόγραμμα σπουδών των ΑΤΜ (και των ΗΜΜΥ) με "τρομάζει" πολύ περισσότερο από οποιουδήποτε τμήματος Μηχ.Μηχ....:rolleyes:

 

Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνετε παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.Για ενεργεια θα κοιταξεις μονο ηλεκτρολογους και μηχανολογους.Οι αλλοι δεν χαμπαριαζουν και πολλα απο αυτα μιας και αλλου επικεντρωνονται.Εμενα η κατευθηνση μου ηταν ενεργειακου τομεα και ειδικοτερα προστασιας περιβαλλοντος και τεχνολογιες αντιρρυπανσης.

Μετα το διπλωμα σου μπορεις να κανεις οτι μεταπτυχιακο θελεις αλλα να ξερεις οτι ελαχιστοι θα στο αναγνωρισουν (ιδιωτες).Μονο στο δημοσιο μετρανε και θα κανεις αποσβεση.Αυτα θα τα δεις και μονο σου μεσα στη σχολη.

Απο αποψη δυσκολιας στο ΑΠΘ οι 2 παραπανω σχολες ειναι οι πιο δυσκολες.Ποια απο τις 2 ειναι πιο δυσκολη δεν μπορω να σου πω μιας και λιγο δυσκολο να το μετρησεις αυτο.Χρειαζεται συνεχη παρακολουθηση,διαβασμα,ξενυχτια(για διαβασμα στην εξεταστικη) αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο.Ειχα συμφοιτητη στη σχολη που κοιμοτανε στα μαθηματα αλλα διαβαζε ολη μερα,καθε μερα οταν ηταν σπιτι.Ετσι ομως δεν θα ζησεις τα φοιτητικα σου χρονια οποτε δεν στο προτεινω.Βεβαια αυτος τωρα ειναι στο ΜΙΤ με υποτροφια και μεγαλο μυαλο.

οτι αλλο χρειαστεις ρωτα μας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω κανει 3 ερωτησεις αριυμιμενες.Το 1 και 3 απαντηθηκαν.Αν και εγω εχω ακουσει για ΗΜΜΥ πιο δυσκολη σχολη στην Ελλαδα,για Μηχανολογων δεν εχω ακουσει κατι.Μπορειτε να μου απαντησετε και στην ερωτηση 2?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι επιμονος,αλλα καλο ειναι αυτο!Λοιπον οσον αφορα το σχεδιο εννοειται οτι θα κανεις.Δεν υπαρχει σχολη στο πολυτεχνειο που να μην εχει τουλαχιστον 2 μαθηματα σχεδιου.Γνωμη μου οτι το μηχανολογικο σχεδιο ειναι αν οχι το πιο δυσκολο απο τα 2 δυσκολοτερα.Δεν μπορεις να το αποφυγεις ,οπως δεν μπορεις να αποφυγεις τα βασικα μαθηματα μεχρι να επιλεξεις τομεα.Μετα στον ενεργειακο δεν θα εχεις τοσο πολυ σχεδιο αλλα πιο πολλα θεωρητικα μαθηματα αλλα και πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Αύριο δινω μηχανογραφικο και αμφιταλαντευομαι και γω αναμεσα στους ηλεκτρολογους και τους μηχανολογους! Η αδερφη μου που σπουδαζει στους ηλεκτρολογους υποστηριζει οτι για μια κοπελα ειναι καλυτερη σχολη οι ηλεκτρολογοι και κυριως στο θεμα της ενεργειας συμπιπτουν! Υπαρχει μεγαλη γκαμα κατευθυνσεων τοσο για τη μια σχολη οσο και για την αλλη απλα σιγουρα μεγαλο ρολο παιζουν τα επαγγελματικα δικαιωματα! Μην ξεχναμε ομως οτι σημασια εχει για να τελειωσεις μια σχολη πρεπει να σου αρεσει αυτο που κανεις και δεν μπορεις να σκεφτεσαι μονο με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση που ναι μεν ειναι σημαντικοτατη αλλα οχι το παν!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με, αλλά είναι δυνατόν κάποιος να επιλέγει κατεύθυνση στο λύκειο, να δίνει πανελλαδικές και μια μέρα πριν το μηχανογραφικό να μην ξέρει τι να δηλώσει? Επίσης μερικά που διάβασα παραπάνω από 'συμβουλές' είναι άνω ποταμών.

 

Οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα όταν τελειώσουν, δηλαδή υπογράφουν πχ τις ίδιες μελέτες. Στη σχολή έχουν κάποια, ελάχιστα, κοινά μαθήματα.

 

Εγώ είμαι ηλ.μηχ ΑΠΘ με κατεύθυνση τις τηλεπικοινωνίες. Όταν τελείωσα δούλεψα σε τηλεπικοινωνίες. Αν ήθελα να δουλέψω στη συντήρηση αεροσκαφών ή στη ναυπηγική προφανώς δεν θα παίρνανε σε καμμια ιδιωτική επιχείρηση.

 

Λοιπον, δείτε τη θέλετε να κάνετε στο μέλλον και επιλέξτε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με, αλλά είναι δυνατόν κάποιος να επιλέγει κατεύθυνση στο λύκειο, να δίνει πανελλαδικές και μια μέρα πριν το μηχανογραφικό να μην ξέρει τι να δηλώσει? Επίσης μερικά που διάβασα παραπάνω από 'συμβουλές' είναι άνω ποταμών.

 

Φίλε Βασίλη δεν είναι ότι δεν ξέρουμε που θέλουμε να πάμε... Απλά θέλουμε περισσότερες πληροφορίες για να δούμε σε ποιά σχολή θα βρούμε το αντικείμενο που αγαπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.