Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανολόγων Μηχανικών ή Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχανικών Η/Υ


dal_kos

Recommended Posts

Καλησπερα.Στην ιδια κατασταση με τα παιδιαα και γω.18203 μορια εβγαλα.Το μηχανογραφικο επηγει!!Θελω να ασχοληθω με την συντηρηση και επισκευη αεροσκαφων,ομως δεν πιανω την ΣΜΑ.Τ τει χαλκιδας δεν φαινεται αξιολογο και η σχετικη σχολη στη Πατρα ειναι για αεροναυπηγικη.Εχει κανεις καμια ιδεα?Αν πηγαινε μηχανολογο μηχανικος και επαιρνα μετα εξιδεικευση στο εξωτερικο πανω στους κινητηρες JET? ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ με ΣΩΣΕΙ.

 

ΕΠΕΙΓΟν

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ρε παιδιά.Μπερδεύετε τους τεχνικούς(mechanics) με τους μηχανικούς(engineers).

Γιατί να πας στο πολυτεχνείο άμα θες να συντηρείς και να επισκευάζεις αεροπλάνα?Ποιος ο λόγος?Στο πολυτεχνείο πας για design,μελέτες,κατασκευές κλπ.Και η αεροναυπηγική(σχεδίαση αεροσκαφών) είναι μέσα σε αυτό.

Ναι μπορείς να γίνεις μηχανικός(τεχνικός) αεροσκαφών και τελειώνοντας ενα πολυτεχνείο.Αλλά είναι δύσκολος δρόμος και τσάμπα το διάβασμα που θα ρίξεις για να τελειώσεις τη σχολή.Καλύτερα θα ήτανε να πας σε μια σχολή δυετούς φοιτήσεως πχ ΕΑΒ ή Αγγλία παρά να κοπιάσεις για το πολυτεχνείο.Λάβε υπόψη σου επίσης ότι για να γίνεις μηχανικός στη πολιτική αεροπορία θα πρέπει να δουλέψεις πρώτα ως ανειδίκευτος για 3-4 χρόνια και να δώσεις εξετάσεις στην υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας σε μια συγκεκριμένη ύλη.

Ότι πτυχίο και να χεις,ακόμα και αεροδιαστημικής από τη Nasa(!!) αυτή τη διαδικασία δεν τη γλιτώνεις.

 

 

Α επίσης από τη ΣΜΑ μη νομίζεις ότι βγαίνεις μηχανικός αεροσκαφών.Το πιο πιθανό είναι ότι ένας απόφοιτος της σμα εργάζεται πάνω στο αεροπλάνο ελάχιστα ή καθόλου.Για άλλη δουλειά προορίζονται αυτοί,για διοίκηση κλπ.

 

Σου προτείνω ΣΤΥΑ.Ειδικότητα μηχανοσυνθέτης αεροσκαφών.

Αυτοί είναι οι μηχανικοί που δουλεύουν πάνω στα αεροπλάνα.Όχι οι σματζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα οι σματζηδες ασχολουνται με την μελετη κυριως παρα με την επισκευη.18203 μορια μαζεψα.Δεν ειναι κριμα να παω ΣΤΥΑ; Αν πηγαινα στο πανεπιστημιο αθηνων πληροφορικης και τηλεποικινωνιων και μετα εκανα μεταπτυχιακο(λογικα στο εξωτερικο) για να δουλεψω πανω στα αεροσκαφη.Αυτο γινεται;

 

καθε πληροφορια ευπροσδεκτη-πρεπει να φτιαξω μηχανογραφικο!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κρίμα ρε συ? Το με τι θες να ασχοληθείς μελλοντικά δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με την αξιοποίηση των μορίων που έχεις μαζέψει.

 

Συμβουλή μου με βάση το "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα": Κάνε αυτό που σε έλκει και βασικά ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και όχι αυτό που δηλώνουν σαν πρόβατα όλοι (και εξ' ου και οι υψηλές βάσεις στις περισσότερες απότις σχολές). Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν σπουδάζουμε μόνο για να καλλιεργηθούμε αλλά (κυρίως) για να εξασφαλίσουμε τον μελλοντικό βιοπορισμό μας. Και αυτή τη στιγμή η αναλογία κόπων - χρόνων με αποκατάσταση, πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ για τα ελληνικά πολυτεχνεία (εφ' όσον δηλαδή θες να ζήσεις και να δουλέψεις εδώ).

 

Edit: Ξέχασα να πω ότι έχω φίλο ο οποίος άφησε την σχολή μας στην αρχή του 3ου έτους γιατί πέρασε με το τότε 10% στη ΣΤΥΑ και τώρα κοιτάω τον μισθό του και κυρίως τις συνθήκες εργασίας του με το κυάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον stratoz... σιγουρα πανω απο ολα η προσωπικη θεληση...αλλα ρε παιδια γιατι δλδ να μ πει καποιος οτι χαραμιζομαι αν βγαλω τη μηχανολογων μηχανικων και δουλευω ως ενας απλος καθηγητης ενω δν χαραμιζομαι αν βγαλω 20000 μορια και περασω σε κατι αρκετα πιο χαμηλοβαθμο...γενικα ας μην ακουμε εμεις οι μαθητες( σε λιγο και φοιτητες) τη λεξη ''χαραμισμα''...ετσι κι αλλιως το συστημα που καθοριζει τα μορια των σχολων λειτουργει με τν απλο κανονα προσφορα-ζητηση...αρα οπου παει το μπουγιο δεν σημαινει οτι ολα ειναι ροδινα εκει...λιγο ανοιχτο μυαλο θελει...λετε να πεσει το τμημα Κοζανης 80 μορια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πρότεινα να κοιτάξετε τις κατευθύνσεις που δίνει η κάθε σχολή στο 4ο έτος σπουδών και να δειτε πια σας ενδιαφέρει περισσότερο και να επιλέξετε.

 

Για του Μηχανολόγους Μηχανικούς ΕΜΠ οι κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις είναι οι εξής:

 

1. Ενεργειακού

2. Κατασκευαστή

3. Μηχανικού Παραγωγής και

4. Μηχανικού Εναέριων και Επίγειων Μέσων (Αεροναυπηγός δηλαδή)

και διαλέγεις μια από αυτές αλλά μπορείς να παίρνεις μαθήματα επιλογής από όποια θές (εγώ προσωπικά πάντως συστήνω να παίρνεις μαθήματα επιλογής από αυτή που θα διαλέξεις για να εξειδικευτείς καλύτερα πάνω σε κάποιο θέμα)

 

Κατά τη γνώμη μου οι δύο καλύτερες κατευθύνσεις είναι του Μηχανικού Παραγωγής και του Ενεργειακού όχι πως οι άλλες δεν είναι επιστημονικά καλές αλλά πιστεύω πως αν έχεις στο μυαλό σου να μείνεις στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό οι κατευθύνσεις του Κατασκευαστή και του Αεροναυπηγού δεν θα σου δώσουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα όπως σου δίνουν οι άλλες δύο.

 

Ο οδηγός σπουδών της σχολής Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ βρίσκεται στη σελίδα http://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide εκεί μπορείς να δεις αναλυτικά τα μαθήματα της σχολής.

 

Για τους ηλεκτρολόγους μπορείς να δεις τα μαθήματα τους εδώ: http://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el αλλά δεν ξέρω να πω τι γίνεται με τις ροές και πόσες πρέπει να πάρεις γιατί το σύστημα είναι διαφορετικό από τους μηχανολόγους και δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μας ενημερωσαν απο τα ΚΕΣΥΠ οτι οι επιχειρησεις στελεχωνονται με ολο και αυξανομενο αριθμο μηχανολογων διοτι αυτοι,εχοντας βγαλει μια τοσο δυσκολη σχολη εχουν την ικανοτητα να λυνουν αρκετα απο τα προβληματα των επιχειρησεων...ισχυει πραγματι κατι τετοιο...δλδ ο ρολος του μηχανολογου μηχανικου γινεται ακομα πιο πολυδιαστατος????

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα οι σματζηδες ασχολουνται με την μελετη κυριως παρα με την επισκευη.18203 μορια μαζεψα.Δεν ειναι κριμα να παω ΣΤΥΑ; Αν πηγαινα στο πανεπιστημιο αθηνων πληροφορικης και τηλεποικινωνιων και μετα εκανα μεταπτυχιακο(λογικα στο εξωτερικο) για να δουλεψω πανω στα αεροσκαφη.Αυτο γινεται;

 

καθε πληροφορια ευπροσδεκτη-πρεπει να φτιαξω μηχανογραφικο!:confused:

Φυσικά και ΔΕΝ είναι κρίμα.Ξέρω παιδιά που έχασαν σμα για ελάχιστα μόρια και πήγαν στυα γιατί αυτό ήθελαν.Μην κολλάς στα μόρια.Αν αυτό γουστάρεις να κάνεις ποιο το πρόβλημα.

 

Τί στο καλό σχέση έχει η πληροφορική με τους μηχανικούς αεροσκαφών??

Μην μπερδεύεςι έτσι τα πράγματα.

 

Αν δεν θες να πας στη πολεμική αεροπορία οκ.Εσύ αποφασίζεις.

 

Από κει και πέρα η πιο σχετική σχολή με το αντικείμενο είναι ο μηχανολόγος.Αλλά όπως είπα είναι δύσκολος δρόμος.Και πόντιος :)

Αλλά αν αυτό θες τότε μπορείς να το κάνεις και από εκεί.Κάποια modules απο το B1 θα σου αναγνωριστούν από τη σχολή και δεν θα χρειαστεί να τα δώσεις.Και πού ξέρεις?Στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις γνώμη.Τουλάχιστον θα είσαι σε μια σχολή με πολλές εναλλακτικές.

Οι μηχανολόγοι έχουν απίστευτα τεράστιο εύρος επιλογών.

 

 

Σκέψου ότι άμα πας στυα σε δύο χρόνια θα είσαι στη πίστα σε ετοιμότητα για scramble :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Για την σχολη πληρογορικης τηλ/ιων η συνδεση με τα αεροσκαφη αναρωτιεμαι αν μπορει να γινει μεσω των τηλεποικινωνιων;οχι μεσω της πληροφορικης(δεν ειμαι τοσο χαζος:D)

 

Το θεμα μου ειναι οτι δεν πιανω μηχανολογων στο ΕΜΠ οποτε πρεπει να παω στην Πατρα η στην Κοζανη.θα εχω τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με αυτον του ΕΜΠ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα μπερδευεις.Οχι ενα πτυχιο πληροφορικης δεν σε βοηθαει.Οι μονες σχετικες σχολες ειναι οι μηχανολογοι και οι ηλεκτρονικοι.Οι μηχανολόγοι μπορουν να γινουν μηχανικοι αεροσκαφων κατηγοριας Β1 δηλαδη ασχολουνται με τα συστηματα ισχυος του αεροπλανου(κινητηρες υδραυλικα κλιματισμος ατρακτος κλπ) ενω οι ηλεκτρονικοι μπορουν να γινουν μηχανικοι κατηγοριας Β2 και ασχολουνται με τα ηλεκτρονικα του αεροπλανου.Μια σχολη πληροφορικης δεν πολυσχετιζεται.

Και γιατι εχεις κολλημα με το μετσοβειο.Δηλαδη οι υπολοιποι δεν αξιζουν?

 

Εγω ειμαι μηχανολογος στη Κοζανη και μια χαρα ειμαι :)

 

Και φυσικα εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα οπου και αν εισαι.Τι ερωτηση ειναι αυτη?

Μηχανολογος εισαι παντου.Δεν διαφερει το πτυχιο σου αν εισαι αθηνα θεσσαλονικη ή κοζανη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.