Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγων Μηχανικών ή Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχανικών Η/Υ


dal_kos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θεωρώ πως όταν οι μηχανικοί συμμετέχουν σε μεγάλα έργα, ο καθένας είναι ειδικός στο αντικείμενο του. Δεν μπορεί κανείς να υποκαταστήσει τον άλλο, ούτε υπάρχουν πανεπιστήμονες που τα κάνουν όλα και συμφέρουν. Αυτό συμβαίνει και εντός των ειδικοτήτων. Πάρτε παράδειγμα μια μεγάλη κατασκευή. Την όψη του κτιρίου θα την κάνει αρχιτέκτονας. Τα μπετά πολιτικός, τη θέρμανση/κλιματισμό μηχανολόγος, την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ασθενών ισχυρών ηλεκτρολόγος κ.ο.κ. Το ζήτημα είναι η σωστή αμοιβαία συνεργασία και η ομαλή ολοκλήρωση του έργου.

 

Επιπλέον, εντός της ειδικότητας του Ηλεκτρολόγου υπάρχουν χίλια δυο αντικείμενα. Δεν μπορεί κάποιος που ειδικεύεται σε προστασία ηλεκτρικών δικτύων να ασχολείται ταυτόχρονα με βιοιατρική ή αυτοματισμό ή ηλεκτρονική. Ο καθένας στην αρχή της καριέρας του κάνει κάποιες επιλογές ακαδημαικές/επαγγελματικές και μαθαίνει καλά ένα αντικείμενο.

 

Αν εντέλει ασχοληθείτε με μικρά έργα που απαιτούν λίγες και απλές γνώσεις τότε μπορείτε να συζητήσετε για εύρος γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κανένας μηχανικός (ακόμα πιο πολυ ένας μηχανολόγος) δεν αμβισβητεί την διεπιστημονικότητα του ΗΜΜΥ. Απλά δεν την έχω δει να συμβαίνει ειδικά στην Ελλάδα σε επίπεδο πράξης και εφαρμογών. Πιο πολλούς ΗΜΜΥ manager ξέρω παρά τεχνικούς επιστήμονες.

 

Επίσης θεωρώ ουτοπικό να μιλάμε για ψηφιακή εποχή σήμερα στην Ελλάδα χωρίς να ξέρω τι θα γίνει σε 10 χρόνια. Αν ένας ΗΜΜΥ έχει επενδύσει σε τόσο επίπονες σπουδές με σκοπό να σχεδιάσει και να εφαρμόσει την ψηφιακή εποχή το 2025 μακάρι να το πετύχει. Επειδή όμως κοιτώ το σήμερα, εγω δεν βλέπω καμια ψηφιακή εποχή πλην των τηλεπικοινωνιών και τις ψηφιακές πλατφόρμες της TV (απορροφήθηκαν πολλοί ΗΜΜΥ εκεί και το σύστημα έχει κορεστεί).

 

Ας πάρουμε την ηλεκτρονική διακυβέρνηση.

Αυτοί που δουλεύουνε, εννοώ υπάλληλοι που θα την εφαρμόσουν στην πράξη - όταν αυτή γίνει πραγματικότητα και εφαρμοστεί και δεν είναι μόνο στα λόγια - είναι οι περισσότεροι ΔΕ διοικητικού με ECDL (άντε να δουλέψουν στην σχεδίαση και στην στρατηγική υλοποίηση και 10 ΠΕ πληροφορικής με 10 ΗΜΜΥ).

 

Ας πάρουμε την τεχνική εκπαίδευση.

Τα ποσοστά απορροφητικότητας των ΗΜΜΥ είναι τραγικά.

 

Όπως λένε οι αγαπητοί φίλοι ΗΜΜΥ η ελλάδα δεν έχει παροδοσιακή βαριά βιομηχανία και συμφωνώ.

Δυστυχώς όμως δεν έχει και βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας.

 

Μακάρι εκεί που υπήρχε ένας υπολογιστής να υπήρχε πίσω και ένας ΗΜΜΥ. Προς το παρών βλέπω αποφοίτους ΙΕΚ και τεχνικού λυκείου.

 

Επομένως οι περισσότεροι ΗΜΜΥ την προσεχή δεκαετία θα εργαστούν ώς ΗΜ παρά ως ΜΥ στην Ελλάδα.

Οι σχολές μηχανολόγων το έχουν αναγνώσει αυτό και γι αυτό εμπλουτίζουν τα προγράμματα σπουδών τους με ηλεκτρολογικά μαθήματα ώστε να είναι περισσότερο ανταγωνιστικοί οι απόφοιτοι ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

και οι μεν και οι δε συνήθως ειναι άνεργοι :) . Σας κοροιδεύουνε δε το πιασατε ακομα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε οι "συνηθως μη ανεργοι" ποιοι ειναι ?

 

Tουναντιον φιλε μου...Σαν ΜΥ καθε Ημμυ αν το κυνηγησει ελαχιστα μπορει να κυνηγησει θεση εργασιας με τις καλυτερες προοπτικες...νομιζεις οτι οι αποφοιτοι ΙΕΚ που λες ξερουν απο προγραμματισμο?Εκτος απο θεσεις μηχανοργανωσης και αλλες θεσεις που απαιτουν απλα διεκπεραιωτικη πληροφορικη,σε web developement,SAP,οπουδηποτε,εκει βρισκεις κυριως ΗΜΜΥ και πληροφορικαριους (Πατρας,ΕΚΠΑ,ΑΣΟΕΕ κλπ) ...

 

Θα μου πεις,σπουδασες ΗΜΜΥ για να γινεις πληροφορικαριος ?Μεγαλο θεμα αυτο,αλλα εδω βαλαμε και την διασταση της απευθειας απορροφησης απο την αγορα...Κ ενας ΜΜ αλλα ονειρα εχει προφανως και αλλα πραγματα θα κληθει να αντιμετωπισει στην αρχη της καριερας του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα απο εναν αποφοιτο λυκειου που εχει το προβλημα της επιλογης σχολης!!!

Αρχικα εγω παντα ηθελα να ασχοληθω με τεχνολογια και υπολογιστες!!Ομως αφου εγραψα οτι εγραψα (18283 μορια) εμφανιζεται ενα διλημμα!!!

Ως πρωτη σχολη θα δηλώσω ημμυ στο εμπ ομως σαν δευτερη εγω ηθελα ημμυ στα χανια (ξεροντας τις διαφορες)!! Οι γονεις μου λενε οτι δεν θα ανταπεξελθουν οικονομικα και λενε να παω μηχανολογος μηχανικος στο εμπ(αν την πιασω)!!!

Θετω το ερωτημα αν οι 2 αυτοι μηχανικοι ισχυει οτι ειναι το ιδιο και αν θα μπορεσω να βγαλω τη σχολη στην κρητη μαζι με δουλεια????

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μελλοντικέ συνάδελφε,

 

Θα σου έλεγα να αποφύγεις την σχολή της Κρήτης, λόγω των επαγγελματικών δικαιωμάτων,διότι εκεί είσαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός σε αντίθεση με τις σχολές της Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πάτρας,Βόλου, Ξάνθης όπου είσαι ηλεκτρολόγος.Κάτα τ'άλλα είναι μία εξαιρετική σχολή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.