Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχρή σύντηξη υδρογόνου


alej

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ νομίζω ότι ο όρος ψυχρή σύντηξη είναι σωστός αν και αμφιβάλλω για την επίτευξή της. Όσο για την μετατροπή σε χρυσό του υδραργύρου υπάρχουν αρκετές πειραματικές ενδείξεις που το επιβεβαιώνουν.

 

Ο υδράργυρος όπως γνωρίζουμε αποτελείται από ένα μίγμα φυσικών ισοτόπων. Το τεχνητό ισότοπο του υδραργύρου με 117 νετρόνια και ημιπερίοδο ζωής 64.14 ώρες που προέρχεται από πυρηνικές αντιδράσεις (βομβαρδισμός με διάφορα πυρηνικά βλήματα) μετασχηματίζεται σε σταθερό ισότοπο χρυσού 118 νετρονίων. Το πρόβλημα όμως είναι το κόστος των εγκαταστάσεων και η απόδοση της αντίδρασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νικέλιο + Νερό (υδρογόνο) + Ηλεκτρική θέρμανση = post-33892-0-80041100-1333991229_thumb.jpg

 

 

(Μετά τους αλλεπάλληλους θανάτους νοικοκυρών, η Η Fissler αποσύρει όλες τις σειρές χυτρών ταχύτητας από καταβολής κόσμου για δωρεάν αντικατάσταση με χύτρες που δεν περιέχουν νικέλιο...)

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναπτερώνεται και πάλι το θέμα του εργοστασίου παραγωγής λεβήτων συντηξης (!) .

Ορίστε η αγγελία ζήτησης προσωπικού http://www.defkalion-energy.com/jobs

Υπάρχει κανείς από Ξάνθη να μας ενημερώσει αν κινείται τίποτε ή είναι παραμύθια προς άγραν επενδυτών;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει ανέκδοτο...

 

Το πιο ωραίο είναι το τσέρκι στον αντιδραστήρα σύντηξης...

 

post-33892-0-53771000-1337010472_thumb.jpg

 

 

Κι ακόμη τα μαύρα τετράγωνα μπροστά από τα πρόσωπα της "συμμορίας"...

 

Να μην σχολιάσω τον "retired reactor" :grin: που δεν καταδέχτηκαν να βάλουν λίγο 316.

Ούτε την αντίσταση από ψησταριά με την οποία τον έχουν τυλίξει,

ούτε τα δύο μπουζί που δεν ξέρω τι σχέση έχουν με την σύντηξη...

 

Ακόμη, "facilities in Xanthi"... Είναι προφανώς εργοστάσιο μεταλλικών κτηρίων, και δεν μπήκαν καν στον κόπο να κρύψουν το πεντάκιλο adiplast...

 

 

Αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η τελευταία εικόνα...

Θα αναβαθμίσω λοιπον το σάιτ του γραφείου μου, κλέβοντας την ατάκα και αναβαθμίζοντας την εικόνα:

 

 

 

"Οικοδομικές επιχειρήσεις AlexisPap"

 

LAND TO PURCHASE:

gaia.jpg

 

 

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

 

Οπως τα βλέπω υπάρχουν οι εξής περιπτωσεις:

α. Έχει βρεθεί ολοκληρωμένη τεχνική λύση και είναι στο αρχικό στάδιο κατασκευής βιομηχανικού προϊόντος.

Το εύχομαι αλλά νομίζω έχει τις μικρότερες πιθανότητες.

 

β.ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έχουν βρεί ολοκληρωμένη τεχνική λύση και παραπλανούνται, (όχι σκόπιμα) οι αρχικοί επενδυτές

Νομίζω ότι έχει πολλές πιθανότητες γιατί φαίνεται να έχουν εξειδικευμένο προσωπικό (φαίνεται από τίς απαντήσεις του σε τεχνικές ερωτήσεις)αλλά βεβαίως αυτό δεν αρκεί και σε πολλές περιπτώσεις μερική άγνοια είναι χειρότερη της ολικής.

 

γ. Δεν υπάρχει ολοκληρωμένη τεχνική λύση και ο θόρυβος (δηλαδή ότι όλα είναι έτοιμα για παραγωγή κλπ) γίνεται για προσέλκυση επενδυτών σκοπίμως.

Αυτό το αποκλείω οριακά, γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχουν τόσο ανοητοι άνθρωποι για να ρίξουν μύρια για ένα τέτοιο project,αλλά μπορεί οι ίδιοι να είναι ανόητοι και να νομίζουν ότι θα βρεθούν.

 

Μου κάνει εντύπωση πως εχει δημιουργθεί τόσος θόρυβος σε διάφορα sites που ασχολούνται με το θέμα, πως έχουν εμπλέξει ελληνικούς κρατικούς φορείς ελέγχου που υποτιθέμενα έκαναν ελέγχους, κι εδώ δεν έχει υπάρχει ένας δημοσιογράφος (δεν μιλάμε για επιστήμονες) να αποκαλύψει την πραγματικότητα.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία μόνο περίπτωση. Απάτη.

 

Η περίπτωση της ψυχικής διαταραχής απορίπτεται γιατί στην μπίζνα συμμετέχουν πολλοί.

 

Όσο για την τεκμηρίωση, αν κάποιος έχει έστω και ένα στοιχείο (έστω και ένδειξη)

ότι δεν είναι απάτη, ας το καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.