Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη ανελκυστήρα σε υφιστάμενη οικοδομή


giannisp

Recommended Posts

On 12/12/2018 at 1:28 ΜΜ, skifx said:

Αν κάποιος έμπειρος δεί την ερώτηση...

Προσθήκη ανελκυστήρα μέσα σε μεζονέτα.

Δηλ. δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Η πόρτα του νέου ανελκυστήρα θα βλέπει σε διάδρομο.

Πρέπει να τηρηθεί η απόσταση 1.50μ από πόρτα ανελκυστήρα

μέχρι απέναντι τοίχο;

Τον θάλαμο τον σχεδιάζω 1.10x1.40.

 

Ευχαριστώ....

εχω την εντυπωση καθοτι η κατασκευη lift δεν ειναι απαραιτητη, τουλαχιστον αυτο ισχυε με ΓΟΚ 85 ως τροποποιηθει το 2000, δεν ειναι απαραιτητο να αφεθει η αποσταση 1,50. απο πορτα lift ως απεναντι τοιχο.

Πλέον δεν θεωρώ ότι πρέπει να έχει αλλάξει κάτι. Εχω την εντύπωση ότι ο θάλαμος για την κατοικία που αναφέρεις δεν είναι υποχρεωτικός οπότε θα έλεγα ότι δεν υπάρχει απαίτηση για να αφεθεί το 1,5μ απόσταση. Πιο ειδικά όμως δεν ξέρω τι λέει η σημερινή νομοθεσία οπότε καλύτερα ακόμα να περιμένεις να ακούσεις άλλον ένα την γνώμη του.

Edited by Arche
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας και καλή χρονιά! 

Θα ηθέλα να σας ρωτήσω σε υφιστάμενο κτίριο κατοικίας ισόγειο-υπόγειο του 1998, θα  εκδόσουμε άδεια σύμφωνα με ΝΟΚ για να κάνουμε προσθήκη 2 ορόφων και εξωτερικού ανελκυστήρα.

Η θέση του ανελκυστήρα όμως "κλείνει" τη μια πλευρά Υφιστάμενου Ημιυπαίθριου Χώρου με αποτέλεσμα να μην είναι πια το Άνοιγμα του Ημιυπαίθριου μεγαλύτερο του 35% της Συνολικής Περιμέτρου του.

Πρέπει να μετρήσουμε τον Υφιστάμενο Ημιυπαίθριο στη Δόμηση;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by CaZo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μία τριώροφη οικοδομή με άδεια του 1970 και θέλω να κάνω προσθήκη Γ' ορόφου.

Στο ΦΕΚ 535Β/1989 το οποίο επισυνάπτω η αντικατάσταση του άρθρου 29 παράγραφος 1.3 αναφέρει:

Στις προσθήκες καθ' ύψος ή κατ' επέκταση επιτρέπεται να εφαρμόζονται οι διατάξεις για τους ανελκυστήρες που ίσχυαν κατά την έκδοση της αρχικής άδειας με την επιφύλαξη των όρων της παρακάτω παρ. 3.

Γνωρίζει κάποιος τι ίσχυε για τους ανελκυστήρες στις οικοδομικές άδειες που εκδόθηκαν το 1970;

Δε θέλω να κατασκευάσω ανελκυστήρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΦΕΚ 535Β_1989 ΑΡΘΡΟ 29.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@athinabou, με τον ΓΟΚ '73 έγινε υποχρεωτική η εγκατάσταση ανελκυστήρα σε κτίρια με τουλάχιστον τρεις ορόφους πάνω από το ισόγειο. Πριν δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται η κατασκευή εξωτερικού ανελκυστήρα στη πρασιά σε υφιστάμενη οικοδομή προ ΓΟΚ 73;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αρθρο 29 παρ. στ' 

και ΦΕΚ Β 1843/2020

[με το 51%]

Ξέχασα να αναφέρω οτι δεν πρόκειται για ΑΜΕΑ. Αν κ απο οτι βλέπω μπορεί αλλα δεν λέει κατι για τη πρασιά, αυτό μάλλον με τη πολεοδομία + νοκ θα το λύσω, αν κ ανεφέρει σύννομο κτίριο κ ταυτότητα, όπως δλδ σε όλες τις άδειες θα κολήσει κ αυτή γιατί καμιά οικοδομή δεν είναι 100% σύννομη κ ποτέ δεν ρυθμίζουν όλοι. Πετάν το μπαλάκι σε μας κ λένε για να δουλέψεις πρέπει να ρισκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.