Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ ή Ευρωκώδικας 8 μέρος 3;


 

Recommended Posts

Κάλλιο αργά παρά ποτέ συνάδελφε
Και αυτό δεν είναι σίγουρο...επειδή δε είναι τόσο δύσκολος και πολύπλοκος αδυνατώ να τον καταλάβω...είναι άνω των δικών μου ορίων...
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των δύο κανονισμών είναι ότι ο EC8 περιορίζεται κυρίως στα θέματα της ανάλυσης, ενώ ο ΚΑΝΕΠΕ εμβαθύνει στα θέματα διαστασιολόγησης και εφαρμογής.

 

Δεν είναι το θέμα ποιος είναι καλύτερος, αλλά τι σου προσφέρει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ανατρέξετε στις εργασίες του Φαρδη, του Μπισκινη και του Παναγιωτακου. Ο τελευταίος μάλιστα σας έκανε την τιμή και συμμετείχε σε κάποιο νήμα.

 

Μπορείς να μας δώσεις το link?

Link to comment
Share on other sites

http://nemertes.lis.upatras.gr/dspace/handle/123456789/2448

http://nemertes.lis.upatras.gr/dspace/handle/123456789/478

 

Του Φαρδη οι δημοσιεύσεις και οι εργασιες πάνω στις οποίες βασίζονται τα παραπάνω διδακτορικά είναι διάσπαρτες παντού.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

...

 

Μπορείτε να ανατρέξετε στις εργασίες του Φαρδη, του Μπισκινη και του Παναγιωτακου. Ο τελευταίος μάλιστα σας έκανε την τιμή και συμμετείχε σε κάποιο νήμα.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η τιμή είναι δική μου να συμμετέχω στην κοινότητα του michanikos.gr και όχι της κοινότητας προς εμένα.

 

Επί της ουσίας του θέματος θα επανέλθω αργότερα. Δεν νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να μπει κάποιος στη διαδικασία για το ποιο κείμενο είναι καλύτερο ( ΚΑΝ.ΕΠΕ. ή EN1998 ) κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ξέρω Barracuda, εννοούσα για το Link με τις δημοσιεύσεις του κου Παναγιωτάκου, στο forum αλλά τα βρήκα και αυτά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να μπει κάποιος στη διαδικασία για το ποιο κείμενο είναι καλύτερο ( ΚΑΝ.ΕΠΕ. ή EN1998 ) κλπ
Τα κείμενα δεν είναι ίδια αν και έχουν το ίδιο αντικείμενο.

 

Τώρα για τις διατριβές (γενικά και όχι για τις αναφερόμενες) Υπάρχουν εμπειρικοί τύποι για τον υπολογισμό των στροφών. Πάλι δεν καλύπτει τον μελετητή καθώς πρόκειται για τιμές από ανακυκλιζόμενη φόρτιση και στα διαγράμματα υπάρχει διαφορά από 2-6% από τις θεωρητικές τιμές.

Και μιλάμε για ανακυκλιζόμενη φόρτιση και δοκίμια. Άλλο η μεμονωμένη συμπεριφορά και άλλο η ολική.

Έπειτα καλοί οι τύποι οι εμπειρικοί και οι εξισώσεις αλλά δεν βλέπω αποτελέσματα σύγκρισης με τον EC8, βλέπε http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=282744&postcount=13.

Επίσης στο ενδιαφέρον βιβλίο ADVANCES IN PERFORMANCE-BASED EARTHQUAKE

ENGINEERING του Φαρδη πάλι δεν είδα κάτι πάνω στο θέμα για τις στροφές...

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η τιμή είναι δική μου να συμμετέχω στην κοινότητα του michanikos.gr και όχι της κοινότητας προς εμένα.

 

Όλοι μας είμαστε συνάδελφοι και αγωνιστές στον στίβο της ζωής. Δεν υπάρχουν διακρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αμάν ρε nik.

Θα αρχίσει τώρα η γκρίνια.

 

"Κι άλλος κανονισμός;"

"Δεν τον διδάχθηκα στη σχολή. Πώς θα τον εφαρμόσω;"

"Πότε θα μοιραστεί δωρεάν;"

...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.