Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόταση επισκευής σχολικού κτιρίου


 

Recommended Posts

ilias, απλώς έχω την εντύπωση ότι η τοιχοποιία βρίσκεται δίπλα στο στύλο. Νομίζω δηλαδή ότι δε βρίσκεται εντός του πλαισίου στυλος-δοκός-στύλος, αλλά δίπλα σε αυτό (εξωτερικά). Αυτό τουλάχιστον διαβάζω από τη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

acnt

συμφωνώ ως προς τη θεωρητική ανάλυση αλλά ο σεισμός δεν έρχεται ούτε κατά x ούτε κατά y διεύθυνση.

Έρχεται με οποιαδήποτε φορά, ανάκατα.

Δες το παρακάτω σκίτσο που έκανα πολύ γρήγορα και πρόχειρα.

Εάν ο σεισμός έρθει από την κατεύθυνση που δείχνω τι γίνετε?

Επίσης διαφωνώ με την πρόταση για πλέξιμο της τοιχοποιίας στη γωνία και ενίσχυση με μεταλλικά τζινέτια γιατί αυτό για σεισμό με τη φορά που δείχνω δεν θα επέτρεπε "ξεπλέξιμο" της τοιχοποιϊας στη γωνία και κατ΄επέκταση ανακούφηση του στύλου με αποτέλεσμα δημιουργία αυξημένης έντασης λόγω αυξημένης τοπικής αντοχής της τοιχοποϊας.

Μοναδική άμυνα ο αρμός, αλλά και αυτό θέλει πολύ ψάξιμο όπως είπες και συ.

Σαν λύση θεωρώ κατά τη γνώμη μου τη δημιουργία τοιχοποϊας σε όλο το ύψος του στύλου.

 

1096d262.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ilias πως τα 25εκ δεν είναι ικανό πάχος τοιχοποιίας για να δημιουργηθεί κοντό υποστύλωμα. Το πλέξιμο το ανάφερα σε συνδυασμό με τον αρμο! Ακόμα όμως και με πλέξιμο, τζινέτια και με έλεγχο απλών κτιρίων ισόγειων απο τοιχοποιία, θα δείς πως τέτοιος τοίχος δεν προφέρει σχεδόν τίποτα σε κατάσταση σεισμικής καταπόνησης και δεν ικανοποιεί σχεδόν κανένα κριτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα πράγματα να μην είναι τόσο επικίνδυνα όντως, αυτό λέει και η θεωρία, αλλά κατά τη γνώμη μου "φύλαγε τα ρούχα σου, να 'χεις τα μισά".

Τα πάντα τα υπολογίζουμε με παραδοχές.

Αφού μπορούμε κάποια πράγματα να τα αποφύγουμε γιατί να μην το κάνουμε?

Άρα επιμένω σε τοιχοποϊα σε όλο το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν το είχα προσέξει, η τοιχοποιία είναι εκτός πλαισίου!

Επειδή λοιπόν η τοιχοποιία εκτός επιπέδου της δεν έχει μεγάλη δυσκαμψία, δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα στο στύλο.

Αυτό ανεξάρτητα από τη διεύθυνση του σεισμού. Η διεύθυνση της τοιχοποιίας και η δυσκαμψία επί της συγκεκριμένης διεύθυνσης είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

ilias πολύ σωστό το σχήμα σου.

Πιστεύω μονάχα πως δεν έχει τόσο μεγάλη αντοχή εκέι η τοιχοποιία για να δημιουργήσει προβλήματα ΕΚΤΟΣ και εάν το σενάζ κάνει εκεί ΓΩΝΙΑ δεμένη με καλό οπλισμό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.