Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση επισκευής σχολικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Αν δεν υπήρχε άνοιγμα οι ρωγμές θα ξεκινούσαν από την πάνω γωνία του αριστερού στύλου προς την κάτω γωνία του δεξιού στύλου και θα ήταν 45μοίρες μόνο αν η απόσταση μεταξύ των στύλων ήταν όση και το ελεύθερο ύψος τους.

Κατ' αντιστοιχία, οι ρωγμές αριστερά του παραθύρου θα ξεκινούν από την κάτω γωνία του ανοίγματος και θα εκτείνονται μέχρι το σημείο του στύλου στο οποίο προβάλλεται το πανωκάσι του παραθύρου.

 

Αυτό ακριβώς δείχνω στο 2ο σχήμα και περιγράφω και την απόσταση που λέει ο ilias.

Αλλα προσοχή...έχει σημασία και η αντοχή του τοίχου και το μήκος που προκυπτει αλλά και η παράλληλη διάσταση - αντοχη διατμητική του υποσστυλώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Επειδή από το πρωί στο πόδι δεν τα πιάνω και όλα μεσημεριάτικα :oops: , ισχύει τελικά ότι η απόσταση του ανοίγματος θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το ύψος του :?: :idea: :idea: :idea:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον ίσο με την απόσταση της ποδιάς από το κάτω μέρος της δοκού.

Εγώ πάντως το ξαναλέω.

Δεν είμαι σίγουρος. Θα ήθελα και άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 45 μοίρες; Αυτό ισχύει αν η όψη του τοίχου είναι τετράγωνη. Για εμένα το στατικό σύστημα μιας τοιχοποιίας είναι όπως στην φώτο, όπου με μιά απλή επίλυση, δωθήσας της δύναμης F και ξέροντας τις αντοχές του άλλου υποστυλώματος, μπορούμε να υπολογίσουμε και σε πιο σημείο μπορεί να ισχύσει η συνθήκη αστοχίας κοντού υποστυλώματος.

post-1781-131887204517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι ρωγμές συνήθως εμφανίζονται στις γωνίες των παραθύρων που έχουμε συγκέντρωση τάσεων....

Εσύ acnt έχεις κάνει εντελώς διαφορετική θεώρηση..

Ποιο είναι το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να διαφέρει και πολύ αυτό που δείχνεις με την δική μου παραδοχή... Και βλέπω πως οι 45 μοίρες δε ισχύουν και σε εσένα. Φυσικά και θα αναπτυχθούν οι τάσεις στις γωνίες, αλλά γιατί; Διότι υπάρχουν έντονα ζητήματα εδράσεως των τοιχοσωμάτων εκεί καυ υπάρχουν και τα σενάζ που παίζουν μεγάλο ρόλο. Αυτό που έδειξα είναι ένα πολυ "πρωτόγονο" mesh. Και για να είμαι πιό σωστός στα στοιχε'ια μου, θα έπρεπε να είναι ώς κάτω. Αν κοιτάξεις την ανάλυσή σου, θα δείς πως τα μικρά τριγωνικά στοιχεία σου, ταιριάσουν στην λογική μου.

post-1781-131887204694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εμένα αυτό μου αρέσει πιο πολύ

Κάτι δεν μου πάει καλα σε κάποια χιαστί που δείχνεις...

Μακάρι να είχα χρόνο να το περάσω να δουμε τις τροχιές των κυρίων τάσεων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.