Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατμητικοί σύνδεσμοι σύμμεικτων δοκών


 

Recommended Posts

γεια σας συναδελφοι, εχω καποιες αποροιες σχετικα με τους συνδεσμους διατμησης:

ο EC4 σαν συνδεσμους διατμησης λαμβανει υποψην του μονο τους συγκολητους ηλους κεφαλης και δινει πληροφοριες ως προς τις διαστασεις τους και τον ελενχο τους

 

σε δοιαφορες βιβλιογραφιες υπαρχουν και αλλοι τυποι συνδεσμων ,εγω στην προκειμενη περιπτωση εχω συμπαγης ολοσωμη πλακα(χωρις χαλυβδοφυλο δηλαδη) και συμμικτους δοκους, τωρα σαν συνδεσμο διατμησης για τις συμμικτες δοκους δεν θα ηθελα να βαλω αυτου του τυπου του ηλου γιατι απαιτειται παροχη ηλεκτρικου ρευματος στο εργοταξιο αλλα και πεπειραμενους συκγολλητες γιατι οι ατελειες οπως τις περιγραφει και ο ec4 ειναι πολλες γιαυτο θα ηθελα να χρησιμοποιησω συνδεσμους τυπου hilti(μορφης L ψυχρης εξελαξης οπου η συνδεση τους με την δοκο γινεται 2 ηλους εκτονωσης) αλλα ο ελενχος τους πως γινεται?οι min και max αποστασεις των συνδεσμων?

 

καπου διαβασα οτι ο ec8 λεει καποια πραγματα αλλα δε το βρηκα,γνωριζει κανεις κατι γιαυτο?

 

γενικα ποια ειναι η γνωμη σας? εχει χρησιμοποιηση καποιος αυτου του ειδους του συνδεσμου?

 

 

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

 

Γενικά για την διατμητική σύνδεση να κοιτάξεις στον ΕΝ1994-1-1 στην παράγραφο 6.6 που περιγράφει τα πάντα αναλυτικά. Ειδικότερα για τις αποστάσεις κοίταξε στον ΕΝ1994-1-1 στην παράγραφο 6.6.1.3.

 

Να ξέρεις πως οι hilti X-HVB σύνδεσμοι γενικά είναι προϊόντα εν θερμό έλασης και έχουνε λιγότερη αντοχή σε σχέση με τους συγκλήτους λόγο του τρόπου τοποθέτησής τους. Κατά συνέπεια θα χρειαστείς περισσότερους συνδέσμους!

 

Δες αυτό το λινκ που θα σου λύσει κάποιες απορίες για τον σχεδιασμό τους: http://www.eftex.dk/documents/00116.pdf

 

Στον ΕΝ1998 δεν θα βρεις κάτι σχετικό με τον σχεδιασμό τους πάντως παρά μόνο παραπομπές στα άρθρα του ΕΝ1994!

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφοι,βοηθησατε πολυ οπως παντα!!!

 

AlexisPap,για το ποσο ισχυρα ειναι τα αυτοι οι ηλοι εκτονωσης καρφωσα ενα σε δοκο HEA220 ,το γυρισα πλαγια ,ανεβηκα πανω στον συνδεσμο και αναπηδησα(ζυγιζω 81 kg) ,συνδεσμος στραβωσε ελαχιστα,εκανα και την δοκιμη (που βεβαια ειναι για ηλους κεφαλης, και αφορα την συγκοληση) με το σφυρι ,το στραβωσα 60 μοιρες και το μερος της συνδεσης με τιν σιδεροδοκο ηταν ανεπαφο,αν μπορει να θεωρηθει ελενχος αυτο που εκανα..

πιστευω οτι ειναι αρκετα ολκιμοι αυτοι οι συνδεσμοι..

 

και ενα τελευταιο,θα εχω προβλημα στην πολεοδομια αν τους χρισημοποιησω??

μπορω να τους δικαολογησω με βαση καποιον κανονισμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ενοείς αν πας με ήλους hilti στη μελέτη σου? Δε νομίζω να έχει πρόβλημα στην πολεοδομία. Για ποιο λόγο δηλαδή? Την ίδια δουλειά με τους διατμητικούς ήλους κάνουνε!

Link to comment
Share on other sites

Ιταλε δεν ειναι και σπουδαιο πραμα το εργαλειο "τοποθετησης" των ηλων...

Καλο θα ηταν να "επενδυσεις" και σε αυτο..

Βεβαια χρειαζεται προσοχη και εκπαιδευση σε αυτον που θα το χειριζεται..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημερα σε ολους...ενταξει τελικα βρηκα ποσο κοστζουν οι ηλοι κεφαλης(για το προηγουμενο ποστ που ειχα ρωτησει)..το προβλημα μου ειναι τωρα αν αυτοι μπορουνε να συγκοληθουν αν οι δοκοι ειναι γαλβανισμενοι...γινεται??...πιθανοτατα οχι ετσι??

οποτε για τετοιες περιπτωσεις παμε σε συνδεσμους που τοποθετουνται με ηλους εκτονωσης??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.