Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Όχι, αυτό είναι λάθος... Δηλαδή, εγώ για να βγάλω μια άδεια διαρρυθμίσεων σε ένα διαμέρισμα με αλλαγές στα ανοίγματα θα πρέπει να ελέγξω όλη την οικοδομή; Και μετά δεν μπορεί να υπαχθεί άλλος σε ρύθμιση; Που το γράφει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΟΚΚ , Αγία Παρασκευή , Περισσός , Αθήνα , Αργυρούπολη . Είναι πολεοδομίες που έχουν εκφράσει επίσημα αυτή την άποψη και μάλλον ξεχνάω και κάποιες ακόμα .

Ρώτα και εσύ στις δικές σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Από πού προκύπτει ότι δεν θα μπορούν να υποβάλουν δήλωση αυθαίρετου μετά την άδεια;

Ποιες είναι οι εργασίες που παραβιάζουν τις πολεοδομικές διατάξεις; Το βάψιμο και ο σοβάς;

Ακόμα και αλλαγές στα ανοίγματα μπορείς να κάνεις με εεμκ από ότι διάβασα χθες (είχα την εντύπωση ότι θέλει άδεια υποχρεωτικά) οπότε αυτό λύνει μερικά θέματα όψης. Παλιά κάναμε και νομιμοποίηση εργασιών με εεμκ...

Θα το διευκρινίσω όμως οι πολεοδομιες πολλές φορές τα ερμηνεύουν όπως θέλουν. Προχθές πήρα αντίγραφα από Αρναία Χαλκιδικής και ήθελαν εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη για να τα παραλάβω... Ότι να 'ναι

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους!

Το θέμα έχει συζητηθεί και παλιά και σε άλλα φορουμ απλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα και θα εκτιμουσα πολύ τη βοηθειά σας!

Καλούμαι να δώσω προσφορά για άδεια Μικρής Κλίμακας για επιδιόρθωση όψεων - βαφή βασικά, με χρήση ικριωμάτων σε πολυκατοικία.

Θα συντάξω φάκελο ΣΥ ΦΑΥ προφανώς και η ερώτηση είναι τι ευθύνη ουσιαστικά μου αναλογεί?

Σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος τι ευθύνη θα έχω εγώ?

Και θέλω επίσης να ρωτήσω αν πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθεί επιβλέπων μηχανικός και αν πρέπει να είμαι εγώ υποχρεωτικά?

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

@Ltam Εφόσον ελεγχθεί η πολυκατοικία και είναι νόμιμη έχουν το δικαίωμα να προβούν σε άδεια μικρής κλίμακας για τη σκαλωσιά ορίζοντας υποχρεωτικά έναν επιβλέποντα, όχι υποχρεωτικά αυτόν που εκδίδει την άδεια.

Η επίβλεψη είναι υποχρεωτική και αφορά τα μέτρα ασφαλείας για τα ικριώματα.

Σε περίπτωση ατυχήματος θα έχετε την πλήρη ευθύνη, όπως θα ίσχυε σε κάθε άλλο έργο που περιλαμβάνει επίβλεψη... Δεν παίζει ρόλο η κλίμακα της άδειας. Ο φάκελος του ΣΑΥ ΦΑΥ αναφέρει και όλη τη σχετική νομοθεσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγώ μια παρόμοια υπόθεση με μεμονωμένο διαμέρισμα. Τα τεύχη ΣΑΥ ΦΑΥ ορίζουν επίβλεψη για τα ικριώματα, άρα αυτό σημαίνει οτι ο υπεύθυνος μηχανικός θα πρέπει να εξασφαλίσει την ασφάλεια κατά την τοποθέτηση και αποσυναρμολόγηση των ικριωμάτων και μόνο ή και όλων των εργασιών? Κοινώς, αν βγάλω μια ΕΕΔΜΚ που αφορά χρωματισμούς με ικριώματα, θα κάνω επίβλεψη κατά την τοποθέτηση των ικριωμάτων, αλλά αν κατά τη διάρκεια των εργασιών γίνει ατύχημα στα ικριώματα για οποιοδήποτε λόγο, τότε ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια θα έχει ευθύνη για αυτό? Με αυτή την έννοια οι προσφορές που θα πρέπει να δίνουμε για κάθε έργο δεν θα πρέπει να περιλαμβάνουν και την επίβλεψη όλου του έργου και όχι μόνο την έκδοση της ΕΕΔΜΚ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nikoszo Πολύ καλές οι ερωτήσεις σου αλλά και εγώ έχω τις ίδιες.

Αν μιλάμε για γενική επίβλεψη και απόλυτη ευθύνη τότε αλλάζουν και οι προσφορές θεωρώ, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να διαχωριστεί η άδεια απο την ευθύνη του έργου. Εκτός αν μπει άλλος επιβλέπων μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nikoszo said:

... θα κάνω επίβλεψη κατά την τοποθέτηση των ικριωμάτων, αλλά αν κατά τη διάρκεια των εργασιών γίνει ατύχημα στα ικριώματα για οποιοδήποτε λόγο, τότε ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια θα έχει ευθύνη για αυτό? ...

αν και οποτεδήποτε γίνει εργατικό ατύχημα σε έργο που είναι το δικό σου όνομα ως επιβλέπων θα τρέχεις για τα καλά.....

Άρα πρώτα απ όλα φροντίζουμε στον μέγιστο βαθμό να μη γίνει το ατύχημα και λαμβάνουμε όλα μα όλα τα μέτρα προστασίες.

(τα ικριώματα είναι ένα μέρος μόνο αυτών των μέτρων προστασίας)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.