Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Καλημέρα

Θέλεις κανονική άδεια «Επισκευή – Χρωματισμός όψεων με χρίση ικριωμάτων »

Απαιτούμενα για τον Έλεγχο Πληρότητας (ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΟΥ ΒΟΥΛΑΣ)

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

2 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

3 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

4 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

5 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

6 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

7 ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

8 ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ

9 ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

10 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ

11 ΥΨΟΜΕΤΡΑ

12 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

13 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

14 ΠΙΝΑΚΙΔΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ

Για το 9 μου ακούγετε περίεργο αλλά ρώτα και αλλού για να σιγουρευτείς!!!

 

Αναλυτικό προϋπολογισμό . Στον αναλυτικό περνάς τα τετραγωνικά της σκαλωσιάς (σε όψη, μήκος χ ύψος) και ότι άλλη εργασία κάνεις. Σε περίπτωση που η σκαλωσιά στηθεί σε πεζοδρόμιο ή δρόμο απαιτείτε και άδεια κατάληψης πεζοδρομίου από τον Δήμου που ανήκει το έργο.

 

Επίσης στην τεχνική έκθεση πρέπει να αναφέρεις και τι νομοθεσία για ικριώματα και ασφάλεια και ότι όλες οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν όπως οι νόμοι ορίζουν

«Η τοποθέτηση των ικριωμάτων και οι εργασίες σ' αυτά θα πληρούν τις σχετικές διατάξεις που προβλέπονται από:

1. Το Π.Δ.778/19-26.8.1980 (ΦΕΚ 193/Α) "Περί μέτρων ασφαλείας κατά την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών".

2. Το Π.Δ.1073/12-16.9.1981 (ΦΕΚ 260/Α) "Περί μέτρων ασφαλείας κατά την εκτέλεση εργασιών εις εργοτάξια οικοδομών και πάσης φύσεως έργων αρμοδιότητας Πολιτικού Μηχανικού".

3. Το Ν.1396/15-15.9.1983 (ΦΕΚ 126/Α) "Υποχρεώσεις λήψης και τήρησης των μέτρων ασφαλείας στις οικοδομές και λοιπά τεχνικά έργα".

4. Το Π.Δ.305/29-29.8.1996 (ΦΕΚ 212/Α) "Ελάχιστες προδιαγραφές ασφαλείας και υγείας που πρέπει να εφαρμόζονται στα προσωρινά ή κινητά εργοτάξια σε συμμόρφωση προς την οδηγία 92/57 ΕΟΚ".

5. Το Ν.1430/12-18.4.1984 (ΦΕΚ 49/Α) "Κύρωση της 42 Διεθνούς Σύμβασης Εργασίας που αφορά τις διατάξεις ασφαλείας στην οικοδομική βιομηχανία και ρύθμιση θεμάτων που έχουν άμεση σχέση μ' αυτή". »

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους.

Επειδή απο την "Αναζήτηση" δεν βοηθήθηκα ιδιαίτερα θα ήθελα καποιος να μου πει τι δικαιολογητικά χρειαζονται ωστε να παρω αδεια για να αποκαταστήσουμε τις όψεις της πολυκατοικιας στην οποια κι εγω κατοικω. Μιλαμε για μερεμετια και οχι για εξωτερικη θερμομόνωση ή αλλαγη κουφωματων. Στοκαρισματα, βαψίματα και τέτοια δηλαδη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα

Θέλεις κανονική άδεια «Επισκευή – Χρωματισμός όψεων με χρίση ικριωμάτων »

Απαιτούμενα για τον Έλεγχο Πληρότητας (ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΟΥ ΒΟΥΛΑΣ)...

Συναδελφε manost, τα παραπανω δικαιολογιτικα που αναφερεις μου φαινονται υπερβολικα πολλα…στην πολεοδομια της Κιφησιας μου ζητησαν φωτογραφιες, 1 τοπογραφικο τεχνικη εκθεση και εκθεση αυτοψιας και την αδεια και τα σχεδια της οικοδομης..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια αν είναι δυνατόν για την συγκεκριμένη άδεια.

Πρόκειται για μια 7όροφη οικοδομή, όπου η συνέλευση των ιδιοκτήτων αποφάσισε την επισκευή και τον χρωματισμό των όψεων της οικοδομής. Διάβασα το post και κατατοπιστικά για το τι ακριβώς χρειάζεται η άδεια. Επιμέρους τώρα όσο αφορά το ΙΚΑ

1. Τα ένσημα για το ΙΚΑ βγαίνουν από το πίνακα 3. Αν θέλουν δυο χέρια βάψιμω, βάζω τα διπλάσια τετραγωνικά;

2. Το αστάρωμα σαν τι εργασία δηλώνεται;

3. Για την επισκευή σοβάδων πρέπει να γίνει κάποια αυτοψία ώστε να βγάλω την επιφάνια που χρειάζεται να καθαιρεθεί (2,06 στο πινάκα 3 ικα) και αύτη που θα σοβατιστεί (5,2 στο πινάκα 3 ικα)

4. Αν θέλουν αντικατάσταση κάποιον μαρμάρων στα στηθαία ο προϋπολογισμός πάει με το τρέχον μετρό; Η αποξήλωσή τους δηλώνεται σαν κάποια εργασία;

5. Θα χρειαστεί να υπολογιστεί και η απομάκρυνση και φόρτωση δια χειρών πάσης φύσεως προϊόντων καθαιρέσεων ή αποξηλώσεων (2,16 στο πινάκα 3 ικα)

6. Για την άδεια κατάληψης πεζοδρομίου που απευθύνομαι; Υπάρχει κάποια ενδεικτική έκθεση που καταθέτεις στο δήμο της περιοχής ή στην τροχαία;

Τέλος

7. Όσο αφορά την αμοιβή, υπολογίζεται με βάσει τον αναλυτικό προϋπολογισμό;

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ βάζω στους χώρους το επισκευές υπαρχόντων κτιρίων

Σαν κύριες εργασίες βάζω μελέτη αρχιτεκτονικών και στατικών;

Τοπογραφική μελέτη χρειάζεται ή καταθέτω το παλιό τοπογραφικό με καινούριο πινακάκι. Στην επεξεργασία των εργασιών στον προϋπολογισμό της εργασίας πως βγαίνει ο προϋπολογισμός;

Η τελευταία ερώτηση έπρεπε να γίνει στις αμοιβές αλλά θα ήταν καλό να υπάρχει συγκεντρωμένη η απάντηση και για την ευκολία των αναγνωστών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραία όλα αυτά...

Τί γίνεται όταν έχουμε αλλαγές στις όψεις; Μικρές αλλαγές χωρίς αλλαγές σε ύψος, όγκο ή δόμηση του κτιρίου (π.χ. διαφορετικές διαστάσεις παραθύρων, ή αρχιτεκτονικές προεξοχές σε άλλα σημεία ή αφαιρεμένες).

Γίνεται νομιμοποίηση; Περνάνε ως μικροπαραβάσεις;

Μήπως πρέπει να δουλέψει και λίγο Photoshop για να μη διυλίζουμε τον κώνωπα;

 

Μήπως μπορούμε να υποβάλλουμε τα νέα σχέδια με τις τροποποιήσεις ως ενημέρωση του φακέλου; (πρόκειται για άδεια του 1976)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω για την άδεια για βάψιμο με ικριώματα, γιατί είμαι νέα μηχανικός. Θα χρειαστεί από όσο ξέρω κάποια τεχνική έκθεση και κάποια στατική μελέτη. Υπάρχει κάποιο πρότυπο κάπου? Γίνονται με κάποιο κλασσικό πρόγραμμα στατικών αυτά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συγγνώμη αν η ερώτηση έχει επαναληφθεί, αλλά έχουν γραφτεί πολλά και έχω μπερδευτεί κάπως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τί γίνεται όταν έχουμε αλλαγές στις όψεις; Μικρές αλλαγές χωρίς αλλαγές σε ύψος, όγκο ή δόμηση του κτιρίου (π.χ. διαφορετικές διαστάσεις παραθύρων, ή αρχιτεκτονικές προεξοχές σε άλλα σημεία ή αφαιρεμένες).

Γίνεται νομιμοποίηση; Περνάνε ως μικροπαραβάσεις;

Μήπως πρέπει να δουλέψει και λίγο Photoshop για να μη διυλίζουμε τον κώνωπα;

 

Μήπως μπορούμε να υποβάλλουμε τα νέα σχέδια με τις τροποποιήσεις ως ενημέρωση του φακέλου; (πρόκειται για άδεια του 1976)

Ασε τα photoshop και τα ρέστα, αυτά μας καταντήσανε εδώ που καταντήσαμε σα κοινωνία.

Μικροαλλαγές στα αρχιτεκτονικά γίνονται. Κάνεις μια ενημερωση φακέλου. Επειδή είναι για οψη μπορει να θελει και τιποτ αλλο. Αν είχες ΕΠΑΕ συνήθως ξαναπερνάει.

 

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω για την άδεια για βάψιμο με ικριώματα, γιατί είμαι νέα μηχανικός. Θα χρειαστεί από όσο ξέρω κάποια τεχνική έκθεση και κάποια στατική μελέτη. Υπάρχει κάποιο πρότυπο κάπου? Γίνονται με κάποιο κλασσικό πρόγραμμα στατικών αυτά?

Τεχνική έκθεση αρκεί. Πάντα υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει ο ελεγκτής και κατι παραπάνω ανάλογα με τα κέφια του. Κανονικά για σκαλωσιές έπρεπε σε κάθε περίπτωση να ελέγχεται στατικά, αλλά ...

Ελεγχο σκαλωσιάς με κάποιο απο τα συνηθισμένα στατικά πακετα δεν έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα photoshop και τα ρέστα, αυτά μας καταντήσανε εδώ που καταντήσαμε σα κοινωνία.

Μικροαλλαγές στα αρχιτεκτονικά γίνονται. Κάνεις μια ενημερωση φακέλου. Επειδή είναι για οψη μπορει να θελει και τιποτ αλλο. Αν είχες ΕΠΑΕ συνήθως ξαναπερνάει.....

 

 

 

Τι πάει να πει κάνεις ενημέρωση φακέλου ?! Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Σαφώς και χρησιμοποιείς photoshop.

 

Πάντα υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει ο ελεγκτής και κατι παραπάνω ανάλογα με τα κέφια του. Κανονικά για σκαλωσιές έπρεπε σε κάθε περίπτωση να ελέγχεται στατικά, αλλά ...

Ελεγχο σκαλωσιάς με κάποιο απο τα συνηθισμένα στατικά πακετα δεν έχω δει.

 

Στατική μελέτη ζητείται όταν οι σκαλωσιές που θα πας είναι μη πιστοποιημένες ή εκτός προδιαγραφών. Οι σκαλωσιές θεωρούνται βιομηχανικό προιόν και θεωρείται ότι είναι ελεγμένες στατικά. Στην τεχνική έκθεση που κάνουμε για την άδεια χρωματισμού όψεων πρέπει να γράφουμε ότι οι σκαλωσιές είναι πιστοποιημένες βάσει κάποιων νόμων και προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει κάνεις ενημέρωση φακέλου ?! Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Σαφώς και χρησιμοποιείς photoshop.
Τι εννοείς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα συνάδελφε? Υπάρχει αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο post μου δεν είμαι σίγουρος αν αρκει για την περίπτωση της όψης. Για την επεξεργασία εικόνας είπα απλά τη γνώμη μου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.