Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ΥΔΟΜ δε μου ζητάει ΙΚΑ για ΕΕΜΚ.

Απλά συμβουλεύει να ανοιχτεί φάκελος στο ΙΚΑ.

Την διαδικασία την τρέχω ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί αν θυμάμαι καλά στο ΦΕΚ για της μικρής κλίμακας λέει ότι η άδεια κοινοποιείται και στο ΙΚΑ και ότι εντός ενός έτους πρέπει να πας να κάνεις έναρξη εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω......

Έχω πάρει αρκετές χωρίς να τους δείξω αποδεικτικά ΙΚΑ, που στην τελική δεν είναι τίποτα γιατί πάντα δηλώνουμε ημερομίσθια και τα χαρτιά υπάρχουν αν μας τα ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο ΦΕΚ δε σου είπανε ότι θα την κοινοποιήσουν στο ΙΚΑ ούτως η άλλως επειδή έτσι προβλέπεται από την νομοθεσία;

 

Είχα βγάλει μία πέρσι τέτοιο καιρό για συνένωση και διαρρυθμίσεις 3 καταστημάτων σε ένα, μάλιστα θυμάμαι ότι τότε μόλις είχε βγει το ΦΕΚ για της μικρής κλίμακας και η υπάλληλος που μου την έβγαλε μου είπε ξεκάθαρα ότι θα την κοινοποιήσουν στο ΙΚΑ και αν δεν πάω σε ένα χρόνο να κάνω αναγγελία έχει και πρόστιμο.

 

Όλα αυτά στην υδομ Θεσ/νίκης. Φυσικά το ξέρουμε ότι κάθε υπηρεσία ως συνήθως πράττει όπως νομίζει...

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση της άδειας ούτε εμένα έχουν ζητήσει αναγγελία.

Πάντως οι μικρής κλίμακας κοινοποιούνται υπηρεσιακά στο ΙΚΑ μετά την θεώρησή τους.

Για την ακρίβεια, το ένα από τα στελέχη της άδειας που συμπληρώνουμε και καταθέτουμε, πάει γραμμή στο ΙΚΑ (στη τελευταία αναγγελία έργου που έκανα είχαν βγάλει το στέλεχος της άδειας από το αρχείο τους πριν προλάβω να το βγάλω από τη τσάντα μου).

Ωστόσο, το εάν θα διασταυρωθούν ποτέ οι άδειες που φτάνουν στο ΙΚΑ με τις αναγγελίες των έργων, δεν το γνωρίζω..

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει για την διαδικασία που αφορά τον χρωματισμό και μικροεπισκευές όψης πολυκατοικίας με χρήση σκαλωσιάς;

Λοιπόν εγώ έχω υπόψη τα εξής αν κάποιος πιστεύει πως έχω παραβλέψει κάτι, ας μου υποδείξει.

1.Αδεια εργασιών μικρής κλίμακας. (α.με ενσωματωμένη συναίνεση ιδιοκτητών σε τί ποσοστό; β.χρειάζεται ΣΑΥ-ΦΑΥ;

2.Αναγγελία στο ΙΚΑ μετά την κοινοποίηση απο την πολεοδομία(Καταθέτουμε πινακα3 με αναλυτικό για τις εργασίες; πχ βάψιμο, καθαιρέσεις, σοβατίσματα, ικριώματα, μαρμαρικά, βάψιμο κάγκελων κτλ.;

3.Αδεια κατάληψης πεζοδρομίου από τον δήμο αν η σκαλωσιά στηθεί στο πεζοδρόμιο

4. Κάποια γνωστοποίηση ή διαδικασία στην επιθεώρηση εργασίας χρειάζεται;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Ανάληψη επίβλεψης συνεπάγεται και κάποια αμοιβη μέσω του συστήματος αμοιβών; Υπάρχει κάποια προβλεπόμενη αμοιβή; Τι ευθύνες συνεπάγονται;

Χρειάζεται υπεύθυνος ασφαλείας;

Μελέτη για την σκαλωσιά απαιτείται ή δεν το απαιτει η μικρή κλίμακα;

Όσο αφορά το ΙΚΑ για τις σκαλωσιές, αν την σκαλωσιά την αναλαμβάνει μια εταιρία για ποιον καταθέτουμε εισφορές στο ΙΚΑ;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Αμοιβές για ΕΕΜΚ δε χρειαζονται.

Ευθύνη υπαρχει πληρης οπως και στις αλλες περιπτωσεις επιβλεψης, τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ικριωματα.

Υπαρχει ΣΑΥ-ΦΑΥ = υπαρχει υπεύθυνος ασφαλειας ετσι και αλλιως.

Για τη σκαλωσιά μελετη παλιά ζητούσαν απ οτι εχω ακουσει, τώρα με ΕΕΜΚ δε ζητειται στα δικαιολογητικά (μπορει όμως η δικη σου υπηρεσία να ζητησει κατι!)

Θεσ/νικη ομως για παράδειγμα εαν πας για κατάληψη πεζοδρομιου ο Δήμος μετά ζητάει μια τεχνικη εκθεση στατικων και σχεδια σκαλωσιας.

(γενικα Θεσνικη τα δικαιολογητικά για καταληψη πεζοδρομιου μετα είναι ... πιο πολλα από της ΕΕΜΚ!)

Τέλος με το ΙΚΑ εγω δε θα έπαιζα, σίγουτα κοινοποιούνται οι ΕΕΜΚ, τώρα και σε 9,5 χρόνια να διασταρωθουν με τις αναγγελίες (10 ετη παραγραφη), το πακέτο δύσκολα να το γλυτωσεις.

Το ικα ειναι ουσιαστικά γιατους χρωματισμούς! Για σκαλωσιες πρπει να ρωτησεις το ΙΚΑ εάν τις δεχονται ως εστεγασμενο (οι σκαλωσιες αλήθεια έχουν ένσημα?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.