Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Με δεδομένο ότι δεν έχεις δικαίωμα να τακτοποιήσεις επιλεκτικά μερικές αυθαιρεσίες μιας ιδιοκτησίας και να αγνοήσεις άλλες, πιστεύω ότι πρέπει να τακτοποιήσεις όλες τις αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων. Επιπλέον, σκέψου ότι θα πρέπει να πάρεις υπεύθυνη δήλωση από τους ιδιοκτήτες (ή τον εξουσιοδοτημένο Διαχειριστή) που, μεταξύ των άλλων, θα αναφέρει ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές (στην συνιδιοκτησία των κοινοχρήστων χώρων που ρυθμίζεις).

Άρα χρειαζόμαστε αυτά :

1) Aπόφαση από το συμβούλιο πολυκατοικίας
2)αίτησηιδιοκτητών
3)Έγκριση αρμοδιων υπηρεσιών
4) Τεχνικη έκθεση μηχανικού
5)Βεβαίωση Κτηματολογίου
6) Φωτογραφίες ακινήτου
7) Αντίγραφο οικοδομικής 'αδειας
8-)για ΣΑΥ και ΦΑΥ
9)κτίσματα στο νόμο αυθαιρέτων 30% του προστίμου ή 
υπεύθυνη δήλωση από τους ιδιοκτήτες (ή τον εξουσιοδοτημένο Διαχειριστή) που, μεταξύ των άλλων, θα αναφέρει ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές (στην συνιδιοκτησία των κοινοχρήστων χώρων που ρυθμίζεις)? εδώ έχω απορία ?????????
10) ικα ΠΙνακας 3
11) δήλωση ανάθεση και ανάληψης ιδιοκτήτη και μηχανικού
 
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

9)κτίσματα στο νόμο αυθαιρέτων 30% του προστίμου ή 
υπεύθυνη δήλωση από τους ιδιοκτήτες (ή τον εξουσιοδοτημένο Διαχειριστή) που, μεταξύ των άλλων, θα αναφέρει ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές (στην συνιδιοκτησία των κοινοχρήστων χώρων που ρυθμίζεις)? εδώ έχω απορία ?????????

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει το διαζευκτικό ή. Δεν θεωρώ ότι η οποιαδήποτε υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ή διαχειριστή ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (ενώ υπάρχουν) καλύπτει το μηχάνικο ως προς τη νομιμότητα για να προχωρήσει σε ΕΕΜΚ.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Η άποψή μου είναι όπως είπα και στην αρχή ότι απαιτείται συνολική τακτοποίηση. Απλώς επειδή άκουσα αντικρουόμενες απόψεις που θεωρούσαν τη δική μου υπερβολική ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες.

Το θέμα είναι ότι με έχει καλέσει συνιδιοκτήτης σε συνέλευση πολυκατοικίας όπου στην προηγούμενη που συζητούσαν για το βάψιμο της οικοδομής ήταν ο μόνος που προβληματίστηκε για το μήπως τυχόν απαιτείται άδεια και όλοι οι υπόλοιποι (συμπεριλαμβανομένου συνταξιούχου μηχανικού!) τον διαβεβαίωσαν πως όχι.

Να δώ τι θα γίνει τώρα που θα τους πω ότι όχι μόνο απαιτείται άδεια αλλά και συμβούλιο και αυθαίρετα!

Τέλος πάντων εγώ θα τους πω αυτά που θεωρώ σωστά και αυτοί φυσικά θα μου πουν εσύ δεν ξέρεις και θα αναθέσουν ωραιότατα τη δουλειά στον μπογιατζή που βρήκανε. Κλασσικά

 

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Να δώ τι θα γίνει τώρα που θα τους πω ότι όχι μόνο απαιτείται άδεια αλλά και συμβούλιο και αυθαίρετα!

Τέλος πάντων εγώ θα τους πω αυτά που θεωρώ σωστά και αυτοί φυσικά θα μου πουν εσύ δεν ξέρεις και θα αναθέσουν ωραιότατα τη δουλειά στον μπογιατζή που βρήκανε. Κλασσικά

 

 

πιο..."κλασσικά" δεν γίνεται. Δυστυχώς για τον κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

 
9)κτίσματα στο νόμο αυθαιρέτων 30% του προστίμου ή 
υπεύθυνη δήλωση από τους ιδιοκτήτες (ή τον εξουσιοδοτημένο Διαχειριστή) που, μεταξύ των άλλων, θα αναφέρει ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές (στην συνιδιοκτησία των κοινοχρήστων χώρων που ρυθμίζεις)? εδώ έχω απορία ?????????

 

Σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες (ίσως να φταίει η διατύπωση). Εννοούσα ότι δεν θα πάρει κανείς την ευθύνη να σου δώσει τέτοια υπ. δήλωση, ακόμα και αν εσύ (κάκιστα) θελήσεις να ρυθμίσεις επιλεκτικά τις αυθαιρεσίες των κοινόχρηστων χώρων.

 

 

Τέλος πάντων εγώ θα τους πω αυτά που θεωρώ σωστά και αυτοί φυσικά θα μου πουν εσύ δεν ξέρεις και θα αναθέσουν ωραιότατα τη δουλειά στον μπογιατζή που βρήκανε. Κλασσικά

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Και στις περισσότερες περιπτώσεις θα κάνουν αυτό που λες και θα την βγάλουν καθαρή. Στην περίπτωση όμως που γίνει η στραβή (από απλή καταγγελία μέχρι κάτι σοβαρότερο) θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων εγώ θα τους πω αυτά που θεωρώ σωστά και αυτοί φυσικά θα μου πουν εσύ δεν ξέρεις και θα αναθέσουν ωραιότατα τη δουλειά στον μπογιατζή που βρήκανε. Κλασσικά

 

Και μαντέψτε!

Συνέβη ακριβώς αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

"κλασσικα" :mrgreen: :mrgreen:

 

υγ

- ή θα συνεβαινε αυτο με τον ..μπογιατζη

 

- ή το αλλο -συνηθες- που συμβαινει  μετα την  ενημερωση της ΓΣ απο μηχανικο,

[και αφου εχεις φαει αρκετες ωρες για μετρησεις και συζητησεις  με τον διαχειριστη, που ρωτουσε για τουτο και το αλλο...]

 

όπου πεταγεται ο κλασσικος συνταξιουχος της οικοδομης, μολις φυγεις...

"...εχω εγω μια...αστερι...και φθηνοτερη..." :mrgreen:

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γνωριζει κανεις τι δικαιολογητικα και σε ποια υπηρεσια πας για αδεια καταληψης πεζοδρομιου για χρηση ικριωματων ή σε περιπτωση βλαβης του πεζοδρομιου απο εργασιες?

 

χρειάζεται αδεια πολεοδομιας?

Link to comment
Share on other sites

Στην Διεύθυνση Οικονομικών του δήμου, όπου θα σου βγάλουν και το μηνιαίο τέλος ανά τετραγωνικό μέτρο και το ποσο της εγγυητικής επιστολής για να καλυφθούν πιθανές φθορές αν δεν φροντίσεις να αποκατασταθούν. Στην αίτηση πέραν της ακριβούς τοποθεσίας-τμημάτων από ... έως ... κλπ θα υπολογίσεις και τα ακριβή τετραγωνικά τόσο επί τόσο αν έχεις σε διαφορετικές θέσεις.

Αν καταλάβεις όλο το πεζοδρόμιο, ανάλογα με τις αποφάσεις που έχει ο κάθε δήμος μπορεί να υποχρεωθείς να κατασκευάσεις πρόσθετο πεζοδρόμιο ή να λάβεις άλλα μέτρα για την ασφαλή διέλευση των πεζών.

Επίσης αν καταλάβεις και τμήμα οδοστρώματος θα πρέπει να πάρεις και άδεια από την Αστυνομία και από το τον ΟΑΣΑ ή από το ανάλογο τμήμα της Δημοτικής Συγκοινωνίας του Δήμου. (αν πρόκειται για αστική ή/και δημοτική συγκοινωνία)

Σίγουρα θα χρειαστείς οικοδομική άδεια (είτε πρόκειται για κατασκευή, κατεδάφιση, εκσκαφή, κλπ) και ρωτάς και τι άλλο θέλει ο Δήμος (πιθανόν κάποιο σκαρίφημα .. print-screen του google που φαίνονται οι οδοί και σημειώνεις θέσεις και εμβαδά κλπ).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με τα καλαθοφόρα τι ισχύει(από άποψη ΕΕΜΚ ή όχι ΕΕΜΚ (οχι ΕΕΜΚ  από οτι θυμάμαι αν χρησιμοποιείς,δεν μου έχει τύχει με καλαθοφόρο αλλά τα βλέπω σαν μανιτάρια και φυτρώνουν) ,πλέον αφού η  48ωρη βγήκε από το παιχνίδι).Δεν έχω βγάλει άκρη .Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος.Το χα ξαναρωτήσει αλλά ξεκάθαρη απάντηση δεν έχω πάρει

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Με είχε προβληματίσει και εμένα κάποια στιγμή το θέμα. Έκανα την ερώτηση σε 2 διαφορετικές ΥΔΟΜ και πήρα 2 διαφορετικές απαντήσεις:

 

α)Η ΕΕΜΚ γράφει ότι απαιτείται αν κάνεις χρήση ικριωμάτων. Εφόσον εσύ γράψεις στην τεχνική σου έκθεση ότι δεν θα κάνεις χρήση ικριωμάτων δεν απαιτείται και δεν με απασχολεί πως θα το βάψεις.

 

β)Το καλαθοφόρο είναι ένας εναλλακτικός τρόπος για εργασίες σε ύψος αντί των ικριωμάτων. Θα πρέπει και για αυτό να υπάρχει ΣΑΥΦΑΥ και επίβλεψη εργασιών. Διαφορετικά σε περίπτωση ατυχήματος ποιος φέρει την ευθύνη;

 

Όπως καταλαβαίνεις άκρη δεν έβγαλα. Αν έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εμπειρία ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.