Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

η χρήση photoshop και η αλλοίωση στοιχειων ειναι παράνομη με ότι συνέπιες συνεπάγεται αυτό

 

Στην τεχνική έκθεση που κάνουμε για την άδεια χρωματισμού όψεων πρέπει να γράφουμε ότι οι σκαλωσιές είναι πιστοποιημένες βάσει κάποιων νόμων και προδιαγραφών.

ενδιαφέρον αυτό που μπορούμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις τρεις πρώτες σελίδες του http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1273/dosi.pdf, δίνονται συνοπτικά οι προδιαγραφές για σκαλωσιές και η σχετική νομοθεσία (Π.Δ. 1073/81, Π.Δ. 778/80, Απόφαση 16440/Φ 10.4/445/1993, Π.Δ. 305/96)

 

Μετά έχει και άλλα ενδιαφέροντα θέματα για την ασφάλεια στα έργα. Είναι από το ΚΕΠΕΚ Μακεδ-Θρ. σε σεμινάριο του ΤΕΕ ΤΚΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ενημέρωση φακέλου σε άδεια η οποία έχει λήξει ? Πως γίνεται αυτό ? Ο,τι δείχνεις και δεν είναι στην νόμιμη άδεια απαιτεί νομιμοποίηση. Η ενημέρωση φακέλου αφορά πολύ μικρές αλλαγές σε άδεια η οποία έχει εκδοθεί πρόσφατα και λογικά δεν έχει θεωρηθεί για τελικό ρεύμα.

 

myri οκ λες στον πελάτη ότι η μισή οικοδομή χρειάζεται νομιμοποίση με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Τέλος πάντων στην πράξη βγάζεις μακρινές φωτογραφίες που φαίνονται λίγα πράγματα και την γλυτώνεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πολεοδομίες δέχονται την ενημερωση. Οπότε ας κάνει μια ερώτηση.

Δυστυχώς σε καμμία από όσες έχω δουλέψει :(

 

Τώρα και ο πελάτης πρέπει να ενημερωθεί πως δεν έιναι ρόδινα τα πράγματα.

Και ξέρεις γιατί;

Διότι θεωρει πως μας πληρώνει κερατιάτικα για την άδεια (μελέτη+επίβλεψη) ενώ εμείς δεν κοιμόμαστε το βράδυ, επειδή πριν 30 χρόνια έβαλαν αλλού γι'αλλου τα παράθυρα, και θα μας πρήξουν 10φορές στην πολεοδομία για μια υποθεση 5 λεπτών.

 

Μη συζητήσουμε το θέμα της επίβλεψης και το πως επιβαλεις την απαγόρευση της μπυρας στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ 8 13 7 93ΦΕΚ795 Δ Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών

Άρθρον 6 : Ισχύς και αναθεώρηση οικοδομικής άδειας

 

4. Δεν απαιτείται αναθεώρηση της άδειας τις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Για μικρής σημασίας τροποποιήσεις της Αρχιτεκτονικής Μελέτης (που δεν αλλάζουν τη χρήση) και τοπικής σημασίας μεταβολές του φέροντος οργανισμού του κτιρίου, ως και των λοιπών μελετών, μετά από κρίση του προϊσταμένου της Υπηρεσίας ή ενός ή περισσοτέρων εξουσιοδοτημένων από τον Προϊστάμενο υπαλλήλων.

β) Για μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου και του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο 10εκ. των διαστάσεων του κτιρίου.

γ) Στις παραπάνω περιπτώσεις α' και β' υποχρεούται ο ενδιαφερόμενος να ενημερώσει το φάκελο της οικοδομικής άδειας πριν από τη θεώρηση της άδειας για ηλεκτροδότηση υδροδότηση.

δ) Σε κάθε περίπτωση αναθεώρησης ή ενημέρωσης αδείας για στοιχεία για τα οποία υπάρχει έγκριση της ΕΠΑΕ απαιτείται νέα έγκριση της ΕΠΑΕ η οποία και κρίνει αν η τροποποίηση είναι μικρής σημασίας οπότε υπάγεται στην περίπτωση της ενημέρωσης ή αντιθέτως είναι ουσιώδης οπότε απαιτείται αναθεώρηση.

 

Δυστυχώς δεν έχουν καταφέρει να εντάξουν στις διατάξεις τους όλες τις δυνατές περιπτώσεις που μπορεί να υπάρξουν.Έτσι βολευόμαστε με τις πιο κοντινές σε εμάς.Αυτά που λέει παραπάνω είναι αυτά που αναφέρονται για ενημέρωση φακέλου μόνο.Άρα είναι στη δικαιοδοσία του υπαλλήλου τι θα δεχτεί και τι όχι.

 

Εγκ-33455/38/28-7-93.

 

Αρθ-6 : Στο άρθρο αυτό αναφέρεται ο χρόνος που ισχύουν οι

οικοδομικές άδειες ως και οι διαδικασίες αναθεώρησής τους.

Σας διευκρινίζουμε ότι με την αποπεράτωση του έργου λήγει η

ισχύς της οικοδομικής άδειας. Τούτο βεβαιώνεται με τη θεώρηση της

άδειας για ηλεκτροδότηση.

Η αναθεώρηση που αναφέρεται στην παρ.3 γίνεται για τη χρήση

για την οποία εκδόθηκε η αρχική άδεια ή για άλλη χρήση που δεν

απαγορεύεται κατά την ημέρα αναθεώρησης της άδειας.

Διευκρινίζεται ότι, το αν χρειάζεται ενημέρωση φακέλου ή

αναθεώρηση της αδείας είναι στην κρίση του Προϊσταμένου της

υπηρεσίας ή ενός ή περισσοτέρων εξουσιοδοτημένων από τον

Προϊστάμενο υπαλλήλων, ενώ εάν η μελέτη έχει εγκριθεί από την

ΕΠΑΕ είναι στην κρίση αυτής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι , είμαι και εγώ νέος μηχανικός και ετοιμάζομαι να δώσω την πρώτη μου προσφορά για χρωματισμό υφιστάμενης πολυκατοικίας με σκαλωσιές. Έχω διαβάσει το thread, η πολυκατοικία δεν έχει πρόσοψη σε κανένα σημαντικό μέρος οπότε δεν θα έχω θέμα ΕΠΑΕ. ΟΙ ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής.

 

1) Υπάρχει αμοιβή μελέτης Αρχιτεκτονικών ή μόνο επίβλεψης? Υπάρχει προσαύξηση επιμέτρησης?

 

2)Υπάρχει αμοιβή σύνταξης τευχών προυπολογισμού?

 

3) Υπάρχει αμοιβή τοπογραφικού?

 

Με λίγα λόγια αρκεί μόνο η ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης ή θέλει και τα παραπάνω?

 

Παραθέτω και το ποστ #11

 

 

α. το τοπογραφικό της υφιστάμενης άδειας με σημερινό πινακάκι

β. φωτογραφίες

γ. αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις (όχι σημαντικές) πιθανόν να ζητηθούν και σχέδια όψεων.

δ. εφόσον περνάει ΕΠΑΕ (μόνο για κτίρια που είναι σε μεγάλες αστικές οδούς, κτίρια ή περιοχές ιδιαίτερου ενδιαφέροντος) πρέπει να δώσεις οπωσδήποτε χρωματισμένες όψεις και τεχνική έκθεση για την ΕΠΑΕ

ε. ΣΑΥ ΦΑΥ

στ. Για τον ελεγκτή στατικών ζητείται τεχνική έκθεση για ικριώματα (στατική επάρκεια κλπ) και συνήθως εκεί αναφέρονται και οι αντίστοιχοι νόμοι για τα ικριώματα και τις προδιαγραφές τους (όχι σε σχέση με τα ικριώματα του εργολάβου)

ζ. Οπωσδήποτε συναίνεση ιδιοκτητών (νομίζω σε ποσοστό 65%). ΠΡΟΣΟΧΗ το ΙΚΑ ζητάει κι αυτό τέτοιο πράγμα και πιθανόν από το 100% σε σχέση με τις εισφορές

η. Φυσικά οι δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης (στην κάνει συνήθως ο διαχειριστής)

ι. Αναλυτικό προυπολογισμό. Το ΙΚΑ αρκετές φορές ζητάει τους υπολογισμούς των προμετρήσεων επιφανειών

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της τρομερής περίπτωσης των κατεδαφίσεων που είτε είναι η βουλή είτε ένα κοτέτσι βγαίνει σχεδόν η ίδια αμοιβή και μόνο επίβλεψης.... ξεκινώντας με αναλυτικό, στο όποιο πρόγραμμα αμοιβών θα δείς ότι βγαίνει μελέτη και επίβλεψη... Οι ελάχιστες πιθανότατα αλλά βγαίνει...

Νομίζω και στα 2,3 ερωτήματά σου "ναι" είναι η απάντηση εκτός της περίπτωσης του να έχεις έτοιμο τοπογραφικό αλλά πάλι αυτό μάλλον μόνο εσύ το ξέρεις.

Από αυτά που παραθέτεις νομίζω θα συμφωνήσω σε όλα, πλην του "ι" που δεν το ξέρω... δεν μου έχει τύχει να ρωτά το ΙΚΑ για τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό υπάρχει ήδη στο φάκελο της υφιστάμενης άδειας του '90. Ποια είναι η προυπόθεση για να κάνω νέο ή να τροποποιήσω το υπάρχον? Και είναι ίδια η αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.