Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω αναλάβει μια δουλεία για επισκευές ενανθρακωμένου σκυροδέματος . Οι επισκευές που πρόκειται να γίνουν είναι στο ισόγειο στις βάσεις των υποστυλωμάτων εκτός από ένα δοκάρι 0,30 * 1,00 m που βρίσκεται στο δεύτερο όροφο και χρειάζεται σκαλωσιά.

Σκόπευα να βγάλω μια άδεια μικρής κλίμακας και το δοκάρι να γίνει με πλατφόρμα αυτό επιτρέπεται; Αν το κάνω με σκαλωσιά θα χρειαστώ άδεια κανονική; ή υπάρχει κάποιο παραθυράκι που είναι μικρό τμήμα και αποκολλημένο επίχρισμα μπορεί να είναι επικίνδυνο σε ενδεχόμενη πτώση του;

 

 

Εντιτ: Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την ειδικότητα στο προφίλ σου.Ευχαριστώ, manolis gon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκαλωσιά = άδεια... δυστυχώς, δεν προβλέπεται κάτι για το μέγεθος του αντικειμένου του έργου... Για λόγους ασφαλείας πρέπει να ακολουθείται η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να εκδόσω μία άδεια ώστε να τοποθετηθούν σκαλωσιές σε μία

πολυκατοικία με σκοπό να βαφεί εξωτερικά.

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε σας παρακαλώ με λεπτομέρια ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?

 

Καθώς επίσης δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος, μήπως γνωρίζετε εάν αυτό δεν είναι απαραίτητο και μπορώ να προχωρήσω τη διαδικασία αυτή αφιλοκερδώς;

 

Επίσης σε περίπτωση που αναλάβω αυτό το έργο θα χρειαστεί να είμαι εκεί όσο βάφει το συνεργείο ουτως ώστε να το επιβλέπω;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, χωρίς να έχεις κάνει έναρξη , δεν μπορείς να το αναλάβεις. Εννοείται, ούτε αφιλοκερδώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

διαβασα ολες τις σελιδες που υπαρχουν για το βαψημο πολυκατοικιας. δεν εβγαλα ακρη. το μονο που καταλαβα ειανι οτι η καθε πολεοδομια ζηταει οτι θελει. απο 1 χαρτι μεχρι οσο θελουν. τελικα ηθελα να ξερω τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλά κατάλαβες, ότι θέλουν ζητάνε, οπότε επικοινωνία με την πολεοδομία σου για να πάρεις σίγουρη απάντηση και πες μας και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Άδεια και εγω για βάψιμο οικοδομής με χρήση ικριωμάτων (σκαλωσιά)

Η ερώτηση είναι η εξής:

Ο γείτονας -στου οποίου το οικόπεδο πρέπει να μπεί η σκαλωσιά- δεν θέλει να συναινέσει και απειλεί οτι θα καλέσει αστυνομία κτλ.

Εννοείται οτι δεν επιτρέπει ούτε κάν την είσοδο στο συνεργείο τοποθέτησης σκαλωσιάς.

Τί κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

 

Υ.Γ. Please κάποιος που ξέρει όχι κάποιος που υποθέτει.

Edited by poulitsa3
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά μην μπεις γιατί θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. Σε διαφορετική περίπτωση ξεκινάς βγάζοντας φωτογραφίες τον εξωτερικό του χώρο με εφημερίδα σημερινής ημερομηνίας, ζητάς φωτογραφίες εσωτερικού παρουσία δικαστικού κλητήρα, αν αρνηθεί καταγράφεται, βγάζεις όλες τις απαραίτητες άδειες, όλοι οι εργατες θα πρέπει να ειναι 101% νόμιμοι καθως θα σου ερθουν αστυνομια-ΙΚΑ-πολεοδομία. Για να μπεις στο οικόπεδο του άλλου ή με έκθεση επικινδυνότητας θα το καταφέρεις ή κάνοντας του χάρες ή καθόλου.

Edited by kostassid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση είναι για δικηγόρο.

 

Αστικός Κώδικας

 

Άρθρο 1018

Ανοχή επισκευών

Αν απαιτείται για την επισκευή ή την ανακαίνιση κτηρίου η είσοδος και η κυκλοφορία του εργαζόμενου προσωπικού στο γειτονικό ακίνητο ή η παροδική τοποθέτηση σ' αυτό εγκαταστάσεων ή οικοδομικού υλικού, έχει υποχρέωση ο κύριος του γειτονικού ακινήτου, εφόσον δεν παρακωλύεται σοβαρά η χρήση του, να ανεχθεί αυτές τις ενέργειες έναντι αποζημίωσης ή παροχής ασφάλειας για την τυχόν ζημία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.