Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Θέλω να βγάλω άδεια επισκευής επιχρισμάτων με χρήση ικριωμάτων.

 

Στην ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης μου έδωσαν μια λίστα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Όσον αφορά το τοπογραφικό μου είπαν ότι δε χρειάζεται καινούριο, παρόλο που η άδεια είναι παλιά.

 

Επίσης, μέχρι να βγει η Υπουργική Απόφαση για το άρθρο 48 του Ν.4178 δεν δέχονται άδεια μικρής κλίμακας.

 

Επειδή δεν ασχολούμαι με έκδοση αδειών, μπορεί κάποιος να μου πει με λίγα λόγια τί πρέπει να κάνω?

 

-Έχω κάνει αίτηση για τα σχέδια ώστε να υποβάλλω ΤΔ και όψεις. 

-Ο προϋπολογισμός έργου πώς γίνεται? Υπάρχει κάποιος πίνακας με τιμές εργασιών?

-Αναφορικά με τις αμοιβές, υπάρχει νόμιμη? Υπάρχει αντίστοιχη κατηγορία μελέτης στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

 Καταθέτω στην ΕΤΕ συμφωνηθείσα και πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ?

-Για τα ΣΑΥ-ΦΑΥ υπάρχει κάποιο υπόδειγμα σύνταξής τους?

 

Εάν τα καταφέρω, τα υποβάλλω στην ΥΔΟΜ για έγκριση και έκδοση άδειας?

 

Στη συνέχεια μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες?

Με την επίβλεψη τί γίνεται?

 

Οποιαδήποτε απάντηση θα με βοηθούσε πολύ, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να πρωτοκολλήσεις θες όλα τα δικαιολογητικά από την λίστα που σου δώσαν.

 

Θες να πληρώσεις αμοιβές, κρατήσεις, κλπ.

 

Για το πως θα υπολογίσεις τις αμοιβές μπορείς να ρωτήσεις στον έλεγχο των φορολογικών.

 

Οι νόμιμες έχουν καταργηθεί. Κάνε ένα συμφωνητικό και επισύναψέ το μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

 

ΣΑΥ-ΦΑΥ θα επικεντρωθείς στα ικριώματα.

 

Αν βιάζεσαι να ξεκινήσεις δες μήπως μπορείς να πας για έγκριση δόμησης αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρεις και την άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να βγάλω άδεια επισκευής επιχρισμάτων με χρήση ικριωμάτων.

 

Στην ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης μου έδωσαν μια λίστα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Όσον αφορά το τοπογραφικό μου είπαν ότι δε χρειάζεται καινούριο, παρόλο που η άδεια είναι παλιά.

 

Επίσης, μέχρι να βγει η Υπουργική Απόφαση για το άρθρο 48 του Ν.4178 δεν δέχονται άδεια μικρής κλίμακας.

 

Επειδή δεν ασχολούμαι με έκδοση αδειών, μπορεί κάποιος να μου πει με λίγα λόγια τί πρέπει να κάνω?

 

-Έχω κάνει αίτηση για τα σχέδια ώστε να υποβάλλω ΤΔ και όψεις. 

-Ο προϋπολογισμός έργου πώς γίνεται? Υπάρχει κάποιος πίνακας με τιμές εργασιών?

-Αναφορικά με τις αμοιβές, υπάρχει νόμιμη? Υπάρχει αντίστοιχη κατηγορία μελέτης στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

 Καταθέτω στην ΕΤΕ συμφωνηθείσα και πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ?

-Για τα ΣΑΥ-ΦΑΥ υπάρχει κάποιο υπόδειγμα σύνταξής τους?

 

Εάν τα καταφέρω, τα υποβάλλω στην ΥΔΟΜ για έγκριση και έκδοση άδειας?

 

Στη συνέχεια μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες?

Με την επίβλεψη τί γίνεται?

 

Οποιαδήποτε απάντηση θα με βοηθούσε πολύ, ευχαριστώ.

Φιλε Leo Zen εχω τα ιδια ερωτηματα με σενα πανω κατω. Αν βρηκες απαντησεις σε αυτα που αναφέρεις θα ηταν χρησιμο να τις αναρτησεις. Είμαι σίγουρος ότι κι αλλοι μηχανικοι εκτος από μένα κυνηγουν αυτον τον καιρο αδειες για επισκευες οψεων.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας. Εκεί λέει τα δικαιολογητικά. Απλά πρόσεχε μήπως θέλει Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής πριν τα καταθέσεις (ν.4030 άρθρο 21)

Link to comment
Share on other sites

Άρα από εδώ και στο εξής για εξωτερικούς χρωματισμούς με χρήση ικριωμάτων δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια αλλά άδεια μικρής κλίμακας μόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από σημερινή επίσκεψη στο Πολεοδομικό γραφείο Παλλήνης για το παραπάνω θέμα, ξεκίνησα διαδικασία για Μικρής Κλίμακας και δικαιολογητικά σύμφωνα με το ΦΕΚ Β 2605/2013.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορείς να μας ενημερώσεις, τελικά τι ακριβώς σου ζητήθηκε?Στο συγκεκριμένο ΦΕΚ γράφει : 

 

"...........ιδ. Για τις εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάστασης κιγκλιδωμάτων ή επισκευής επιχρισμάτων ή επισκευής όψεων με χρήση ικριωμάτων κατατίθενται σχέδιο και φάκελος ασφάλειας και υγείας του έργου με ορισμό του υπεύθυνου συντονιστή σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Π.Δ. 305/1996 (Α΄305) και δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.                   ............................"
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ζητήθηκε δήλωση ανάθεσης και ανάληψης επίβλεψης ικριωμάτων, τεχνική έκθεση, φωτογραφίες, ΣΑΥ, ΦΑΥ, βεβαίωση κτηματολογίου, αντίγραφο ΟΑ και έγκριση από συμβούλιο αρχιτεκτονικής γιατί το κτίριο ήταν κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως (εκτός ΣΑ - που δεν είχα).

Πλέον απλουστεύτηκε!

Επίσης μου ζήτησαν τα χαρτιά από ΙΚΑ (την πήρα της έγκριση και χωρίς αυτά - θα τα πάω κάποια στιγμή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.