Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Είχατε δίκιο καλοί μου συνάδελφοι...

Η 4η εφορία μας τα χάλασε λίγο, επέβαλε τα δικά της χρώματα, ωστόσο η πολεοδομία ενέκρινε την δική μου προταση....

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Δεν περίμενα να βρω οργανωμένη ελληνικη σελίδα για τέτοια ζητήματα, δηλώνω εντυπωσιασμένος...

 

Περνώντας ο καιρός θα δεις πόσο χρήσιμο θα σου φανεί η ιστοσελίδα! Κάθε φορά που θα συναντάς πρόβλημα, εδώ μέσα θα βρίσκεις λύση και θα δεις πως κάθε θέμα έχει και λύση...

Πάντα θα βρίσκεις κάποιον που έχει αντιμετωπίσει κάποια ανάλογη κατάσταση (αν όχι ίδια τελικά...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζετε ποια είναι η χρονική ισχύς μιας άδειας χρωματισμού όψεων επι ικριωμάτων?Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Στην περίπτωση μου,πρόκειται για πολυκατοικία.Τι συμβόλαια χρειάζεται να προσκομίσω τελικά?Αρκεί αυτό του διαχειριστή?

Link to comment
Share on other sites

και ανάλογα την αυστηρότητα του ελεγκτή και πρακτικά ΓΣ της πολ/κιας που να ορίζει διαχειριστή τον συγκεκριμένο.

 

τπτ συνάδελφε....χαρά μου8-)

Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς, περιοχή Καστέλλας, (ιστορικό κέντρο το λένε αυτό το χάλι) και όλες οι άδειες στην ΕΠΑΕ... Λοιπόν, μου ζήτησαν όψεις και τοπογραφικό, την άδεια, δεν μου μιλήσαν για βαψίματα όψεων αλλά δεν έχω τελειώσει ακόμα οπότε δε ξέρω ακόμη...

Επίσης στο ΙΚΑ μου ζητάνε το 50%+1 των συμβολαίων ώστε να κυνηγήσουν τους ιδιοκτήτες (για 23 ένσημα μιλάμε)...

Στο ΙΚΑ έχω κολλήσει γιατί περιμένω να μαζέψω τα συμβόλαια. (20 διαμερίσματα).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας,

είμαι αρχιτέκτων και τελείως καινούρια στο επαγγελμα. Εχω έναν πελάτη που θέλει να βάλει σκαλωσία για να τοποθετήσει πανελ στην όψη του κτιρίου. Μήπως μπορεί κανεις να με βοηθήσει στο τί ακριβώς να του πω ότι χρειάζεται?Ή τη διαδικασία που θα ακολουθήσω?

Μπορεί κάποιος να μου πει πάνω κάτω πόσο καιρο παίρνει αυτή η αδεια καταληψης πεζοδρομίου? και πόσο τελικά κοστολογείται αυτο?

Εχω πελαγώσει και καταγχωθεί...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

valaki η καταληψη πεζοδρομιου εινει τμημα τησ αδειας που θα βγαλεις

και θα απευθυνθεις στο δημο που ανοικει το κτιριο.

το κοστος ειναι αναλογο των μετρων και της εμπορικοτητας του δρομου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Γνωρίζει κανείς αν για την άδεια χρωματισμού όψεων με ικριώματα που βγάζει ελάχιστη αμοιβή, απαιτείται ελάχιστη αμοιβή μελέτης + ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης, δηλ δύο φορές ελάχιστη αμοιβή?

 

Και δεύτερον άν τα ικριώματα επινοικιαστούν από ανάλογη εταιρεία που τα στήνει κιόλας, το ΙΚΑ ζητάει ένσυμα γι αυτά? Δεν υπάγεται στην κατηγορία των στεγασμένων επαγγελμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.