Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια περίπτωση που μου έχει τύχει.

Για μία οικοδομή έχει εκδοθεί έκθεση επικινδυνότητας (σαθροί εξωτερικοί σοβάδες και σάπια εξωτερικά κάγκελα) από την Πολεοδομία στην οποία έκθεση αναφέρεται ότι οι εργασίες αποκατάστασης πρέπει να ολοκληρωθούν σε 60 ημέρες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν απαιτείται έκδοση αδείας κανονική (με αμοιβές επίβλεψης και μελέτης) ή έχοντας την έκθεση αυτή της πολεοδομίας δεν χρειάζεται? Καθώς είμαι προσφέρων για το έργο θα παίξει σημαντικό ρόλο για το κόστος εάν δεν χρειάζονται οι ελαχιστες αμοιβές..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...σαθροί εξωτερικοί σοβάδες και σάπια εξωτερικά κάγκελα...

 

Απαιτείται ικρίωμα? Αν ναι, θέλει άδεια. Αν όχι αρκεί "μικρής κλίμακας".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια περίπτωση που μου έχει τύχει.

Για μία οικοδομή έχει εκδοθεί έκθεση επικινδυνότητας (σαθροί εξωτερικοί σοβάδες και σάπια εξωτερικά κάγκελα) από την Πολεοδομία στην οποία έκθεση αναφέρεται ότι οι εργασίες αποκατάστασης πρέπει να ολοκληρωθούν σε 60 ημέρες. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν απαιτείται έκδοση αδείας κανονική (με αμοιβές επίβλεψης και μελέτης) ή έχοντας την έκθεση αυτή της πολεοδομίας δεν χρειάζεται? Καθώς είμαι προσφέρων για το έργο θα παίξει σημαντικό ρόλο για το κόστος εάν δεν χρειάζονται οι ελαχιστες αμοιβές..

 

Γιατι δεν ρωτας την ιδια την πολεοδομια που εβγαλε την εκθεση; Αν γινει καταγγελια στην ιδια πολεοδομια θα γίνει. κανονικα με ικριωματα θελει κανονμικη αδεια. Αν ομως σου πουνε οτι λόγω της εκθεσης επικινδυνότητας δεν χρειαζεται αδεια τοτε....ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Αύριο που θα έχω νέα από την Πολεοδομία θα ενημερώσω για το πως μου απάντησαν ελπίζοντας να βοηθήσω άλλους σε ανάλογη περίπτωση.:D

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα σου προτεινα αμεσα να κανεις μια τεχνικη εκθεση επικινδυνου οικοδομης και μια για καταληψη πεζοδρομιου (εγκριση απο τεχνικη υπηρεσια) για να στησεις ικριωματα + σκαφη + λινατσα εως οτου βγαλεις την αδεια για να μπορεσεις να προχωρησεις στην επισκευη. Θα πρεπει να το αναφερει αλλωστε μεσα στην εκθεση επικινδυνου οικοδομης απο το τμημα ελεγχουν κατασκευων της πολεοδομιας σαν πρωτη λυση για την αποφυγη πτωσης σαθρων και προξενηση ζημιων σε σταθμευμενα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Αν έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον: Σε άδεια ανακαίνισης όψεως και χρωματισμών (οι εργασίες έχουν τελειώσει), μου είχαν βγει στον αναλυτικό περισσότερες εργασίες και ημερομίσθια από όσα τελικά έγιναν. Μπορώ να γλυτώσω με κάποιο τρόπο τα επί πλέον που ζητάει το ΙΚΑ βάσει της άδειας (αναθεώρηση αδείας ή κάτι άλλο);

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν την βαφή της. Με τη προσκόμιση των απαραίτητων φωτογραφιών στη Πολεοδομία <<ανακαλύφθηκε>> ότι στο ρετιρέ η ηλικιωμένη ιδιοκτήτρια του είχε προεκτείνει το χώρο με μια παράνομη μεταλλική κλειστή κατασκευή. Ως εκ τούτου άδεια χρωματισμού δε μπορεί να βγεί-τουλάχιστον άμεσα. Ο διαχειριστής θέλει άμεσα να αποκαταστήσει φθορές και υγρασίες στον προτελευταίο όροφο της πολυκατοικίας εν όψει χειμώνα. Μπορεί να βγεί στη Πολεοδομία μια γρήγορη άδεια για αποκατάσταση φθορών με χρήση οχήματος με <<καλάθι>> και όχι ικριώματα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς κόλπο!!!

Θα παρακάμψεις τη Πολεοδομία και θα πάς με ΜΑΓΙΚΟ τρόπο, στο πρόγραμμα ΠΡΟΣΟΨΗ του ΤΡΟΜΕΡΟΥ(!!!) Δήμου Αθηναίων...

http://www.prosopsi.gr/gr/

 

Θα τα διαβάσεις, αλλά να σου πώ στα γρήγορα ότι δεν υπάρχει αμοιβή μηχανικού, θα πρέπει να τα συμφωνήσεις πλέον με τον ιδιοκτήτη / διαχειριστή και να ξέρεις ότι "κανονικά" αυτοί υπογράφουν Υ.Δ.1599 ότι έχουν την αστική ευθύνη... Αν σου πουν ότι θα υπογράψεις εσύ, να τους ζητήσεις αμοιβή σαν να έβγαζες την οικοδομική άδεια, αφού θα είσαι και "νόμιμα" επιβλέπων...

 

Τώρα τί νόμιμο υπάρχει στους καραγκιόζηδες που μας τρώνε τις αμοιβές... Δεν ξέρω...

Τους κάνουν δώρο την άδεια για χρωματισμό, τους κάνουν δώρο την άδεια για το πεζοδρόμιο και έχουν κάτι αστείες προϋποθέσεις για τις κεραίες...

Και 3 ορόφους παράνομους να είχες, δεν θα το εξετάσει κανείς....

Δοκίμασέ το!

 

Προφανώς θα το σερβίρεις ως μεγάλη ανακάλυψη, ότι τους γλυτώνεις πολλά λεφτά (βλ. φορολογικά αδείας) και ότι θα είναι ο μόνος τρόπος να γίνει η δουλειά τους!!!

ΑΛΛΑ!!! Μην το κάνεις συνέχεια γιατί αποτελεί κλεψιά των αμοιβών μας και της νόμιμης εμπλοκής μας στο έργο των χρωματισμών και των ανακαινίσεων και κατά την άποψή μου είναι ΚΑΡΑ-ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!

Καλό είναι να μη μαθεύεται πολύ από το κόσμο!

Αλλά ποιός να ασχοληθεί και να τους κυνηγήσει!

 

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠ'ΑΡ. 666 !

Link to comment
Share on other sites

JTB με όλο το σεβασμό αλλά αν δεν θέλεις να το μάθει πολύς κόσμος τότε καλύτερα να του απαντούσες με προσωπικό μήνυμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.