Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοηθητικά συστήματα θέρμανσης ΚΕΝΑΚ


mastro_sim

Recommended Posts

  • 11 months later...

Οταν σε κεντρικη θερμανση εχει μπει καυστηρας για λεβητα 80.000 θερμιδων αλλα δεν υπαρχει ταμπελακι, ουτε απο τα στοιχεια της εταιρειας γκουγκλαροντας μπορω να βγαλω αποτελεσμα, τι κανουμε?

 

Αγνοω τη συνεισφορα του καυστηρα στα βοηθητικα συστηματα η βαζω εναν παραπλησιας ισχυος αναλογα με την ισχυ του λεβητα?

 

Προσανατολιζομαι στο 2ο αλλα θελω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο σκεφτομαι να κανω! Δε με δινεις τα φωτα σου και στη μελετη θερμομονωσης που εγραψα πιο πανω σε αλλο τοπικ? :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ισχύς του καυστήρα είναι τα 3/5 της ισχύος του κυκλοφορητή, που είναι πάντα μεγαλύτερη απο του καυστήρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα.... στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων η ισχυς του καυστηρα ειναι πολλαπλασια αυτης του κυκλοφορητη...

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται.... Φωτογραφιζω σε καθε μου επισκεψη το ταμπελακι και του κυκλοφορητη και του καυστηρα

Και αν ο καυστηρας δεν εχει ταμπελακι, βρισκω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του στο Internet

 

Τυπικο παραδειγμα

Ενας καυστηρας Riello για 80.000 θερμιδες λεβητα δινει περιπου 150W ηλεκτρικη ισχυ

Η μικροτερη που εχω συναντησει

Ο FBR δινει 250W αντιστοιχα

Ο Lamborghini 500W

 

Τις περισσοτερες φορες, λιγο που κοιταξα στο αρχειο μου, η ισχυς του καυστηρα ειναι στα ιδια η λιγο υψηλοτερα επιπεδα αυτης του κυκλοφορητη...

 

Τι να σου πω παραπανω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογη περίπτωση που εφαρμόζεται όπως λέει η ΤΟΤΕΕ4 σελ. 61 κάτω-κάτω: <<Επεξεργασία των στοιχείων.... Σε περίπτωση έλλειψης των απαραίτητων τεχνικών προδιαγραφών για τους λέβητες, λαμβάνονται υπόψη οι μέσες τιμές για όμοιους λέβητες, όπως καθορίζονται στα Ευρωπαϊκά και εθνικά πρότυπα...>>.

Τώρα ποια είναι αυτά τα πρότυπα δεν ξέρω.

Γκούγκλαρε σε 5-6 λέβητες και κάνε μια εκτίμηση της ισχύος του καυστήρα (ανεμιστήρα και αντλία καυσίμου).

Σωστά έγραψα το ρήμα; Γκούγκλαρε ή γκουγκλάρισε είναι; :)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιξω μπαμπινιωτη να δω πως το εχει  :mrgreen:

Επικοινωνησα με τη θυγατρικη της εταιρειας με την οποια συγχωνευτηκε λογω πτωχευσης και μου εδωσε την ηλεκτρικη ισχυ του καυστηρα

100W μοναχα...

Ειχα βρει διαφορα αποτελεσματα. Απο 150W εως και 500W για τον καυστηρα.

 

Τελικα θα ακολουθησω τις προφορικες οδηγιες του υπαλληλου...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.