Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοηθητικά συστήματα θέρμανσης ΚΕΝΑΚ


mastro_sim

Recommended Posts

Σωστά έγραψα το ρήμα; Γκούγκλαρε ή γκουγκλάρισε είναι; :)

Ηλία,

Οι χρόνοι του "ρήματος" είναι γκουγκλάρω, εγκούγκλαρα, θα γκουγκλαρίσω(?), εγκουγκλάρισα.

 

Άρα όπως στα άλλα ρήματα χρησιμοποιούμε την προστακτική αορίστου και όχι του ενεστώτα (π.χ. λέμε επίτρεψε μου και όχι επίτρεπε μου, Δώσε μου και όχι δίνε μου, φύτεψε αυτό το σπόρο και όχι φύτευε αυτό το σπόρο κ.λ.) θα πρέπει να λέμε: γκουγκλάρισε το και όχι γκούγκλαρε το  :arrow:  :idea:  8-)  :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πως μπορώ να βρώ την ισχύ σε kW της παρακάτω ηλεκτροβάνας αυτονομίας στο συλλέκτη ενός διαμερίσματος για να τη καταχωρήσω στο πρόγραμμα του ΤΕΕ;..

Δίνει τη κατανάλωση ρεύματος 7,5 VA σε λειτουργία...Το διαμέρισμα είναι 92 τ.μ.

 

http://www.proty.gr/SpecificProduct.asp?PID=42&SCID=0&CID=29&ItemID=3391

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πως μπορώ να βρώ την ισχύ σε kW της παρακάτω ηλεκτροβάνας αυτονομίας στο συλλέκτη ενός διαμερίσματος για να τη καταχωρήσω στο πρόγραμμα του ΤΕΕ;..

Δίνει τη κατανάλωση ρεύματος 7,5 VA σε λειτουργία...Το διαμέρισμα είναι 92 τ.μ.

 

http://www.proty.gr/SpecificProduct.asp?PID=42&SCID=0&CID=29&ItemID=3391

τα 7,5VA είναι φαινομένη ισχύς και όχι ένταση ρεύματος. Επειδή  στην περίπτωση σου το συνφ=1, τότε η πραγματική σου ισχύς είναι ίση με 7,5 W.

Άρα θα βάλεις αυτή την τιμή και θα είσαι ο.κ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω για σας, αλλά σε μένα σπάνια τυχαίνει να έχει ο καυστήρας ταμπελάκι και να αναγράφει την ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Ένας κατασκευαστής που προσπαθεί να συμμορφώσει τα προϊόντα του με την ευρωπαϊκή οδηγία ErP, δεν θα την έλεγε αμελητέα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν π.χ. κυκλοφορητές με ελάχιστη κατανάλωση 3W και κάποιοι προσπαθούν για ακόμη μικρότερες καταναλώσεις.

 

Σωστός ο Μανώλης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω για σας, αλλά σε μένα σπάνια τυχαίνει να έχει ο καυστήρας ταμπελάκι και να αναγράφει την ισχύ.

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ο ηλεκτροκινητήρας που έχει ο καυστήρας που μπορεί να είναι ξεχωριστό ταμπελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση ηλεκτρικης ισχυος του καυστηρ ως επι το πλειστον αναγραφεται στο ταμπελακι του

Τωρα για την ηλεκτροβανα, οταν εχεις, ειδικα για ατομικες θερμανσεις, περιπου 0,2kW σε ηλεκτρικη καταναλωση, καταλαβαινετε οτι το να εισαγεις 0,204 kW συμπεριλαμβανομενης και αυτης της ηλεκτροβανας ειναι εξαιρετικα αμελητεο ως ποσοτητα...

 

Τωρα για περιπωσεις μικρων διαμερισματων σε οικοδομη τερας που του αναλογει μικρη καταναλωση βοηθητικων, επιμερισμενη στα τετραγωνικα του διαμερισματος, τοτε μπορει να αξιζει. Αλλα και παλι η διαφορα στο τελικο αποτελεσμα ειναι της ταξεως του 0,1

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπάρχον είναι τα γνωστά σπλιτάκια, δεν βάζεις βοηθητικές στην ψύξη.

Στο θεωρητικό, επίσης δεν βάζεις βοηθητικές μονάδες.

 

Στην ΤΟΤΕΕ 1, σελ-110-111 λέει πως για κτήριο τριτογενούς τομέα θεωρείς ισχύ βοηθητικών συστημάτων 5 W/m2 για το θεωρητικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.