Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοηθητικά συστήματα θέρμανσης ΚΕΝΑΚ


mastro_sim

Recommended Posts

Τωρα για περιπωσεις μικρων διαμερισματων σε οικοδομη τερας που του αναλογει μικρη καταναλωση βοηθητικων, επιμερισμενη στα τετραγωνικα του διαμερισματος, τοτε μπορει να αξιζει. Αλλα και παλι η διαφορα στο τελικο αποτελεσμα ειναι της ταξεως του 0,1

 

Στη περίπτωση  διαμερισμάτων με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης (τότε υπάρχει ηλεκτροβάνα), ο επιμερισμός της ηλεκτρικής κατανάλωσης των βοηθητικών συστημάτων στα τετραγωνικα του διαμερισματος, γίνεται μόνο στο κυκλοφορητή και τον καυστήρα που είναι κοινόχρηστα μεγέθη.

 

Η τιμή της ηλεκτρικής κατανάλωσης της ηλεκτροβάνας τιθεται ολόκληρη στο διαμέρισμα, δεν την επιμερίζουμε

 

Και σε κάποιες περιτώσεις αυτό το 0,1 KW μπορεί να σου αλλάξει κατηγορία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν καταλαβες

Προφανως και επιμεριζουμε την  αναλογουσα ισχυ των βοηθητικων συστηματων μονο αναφορικα σε κυκλοφορητη και καυστηρα που ειναι κοινοχρηστοι και πανω σε αυτους προσθετουμε αυτουσα την καταναλωση της ηλεκτροβανας...

Η οποια πανω απο 10W δεν ειναι επ ουδενι, με το ζορι να πιασει τα 5W στην πλειονοτητα των περιπτωσεων

 

Αρα δε μιλαμε για 0,1kW αυξηση βοηθητικων, ειναι τεραστιο νουμερο και διολου αμελητεο

 

Το 0,1 το ανεφερα στα τελικα αποτελεσματα, στη συνολικη καταναλωση σε θερμανση, οπου πραγματικα ειναι αμελητεο και θα πρεπει να εισαι εντελως στο μεταιχμιο των δυο κατηγοριων για να ειναι ικανο να σου αλλαξει κατηγορια, οσο και να μεταβαλεις το 2ο δεκαδικο ψηφιο μιας σκιασης...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το δοκίμασα σε δικό μου xml με και χωρίς ηλεκτροβάνα, τα ποτερλέσματα ήταν :

 

Αρχικά        Θ        Συν. κατανάλωση     (με ηλεκτροβάνα)

               118,9             151,6   

 

Χωρίς :      Θ        Συν. κατανάλωση      (χωρίς)

              118,6              151,3 

 

Αυτό το 0,3 KW λέω εγω οτι μπορεί να σου αλλάξει κατηγορια, δεν αναφέρομαι στο 0,01 KW κατανάλωσης της ηλεκτροβάνας

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μικρή ή όχι η κατανάλωση της ηλεκτροβάνας πρέπει να μπαίνει.....

Αλλωστε μέχρι και το πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ της έχει "αφιερώσει" ολόκληρη γραμμή στα βοηθητικά.... 8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τι ισχυ της βαζετε?

Καπου ειχα δει στο ιντερνετ οτι δεν ξεπερνα τα 4-5W η ηλεκτρικη ισχυς της...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειμαι ειδικος...και τωρα ψαχνομαι....

στο ιδιο διαμερισμα πολυκατοικιας εγινε ΠΕΑ και στις Βοηθητικες μοναδες βαζει κυκλοφορητη με ισχυ 0,185 kwενω για το ιδιο διαμερισμα αλλος συναδερφος βαζει κυκλοφορητη ισχυος 0,04 kw

Γιατι τετοια διαφορα. Γενικα πως θα βγαλω  την σωστη ισχυ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο 1ος συνάδελφος ή έβαλε όλη την κινητήρια ισχύ του κυκλοφορητή απο λάθος (γιατί δεν ήξερε να κάνει τον επιμερισμό ανάλογα τα τμ των διαμερισμάτων) ή όντως τον έκανε αλλά η κινητήρια ισχύ του ήταν τόσο μεγάλη που απο τον επιμερισμό προέκυπτε αυτό το νούμερο.

 

Πάντως εγω θεωρώ σωστό το 0,04 του 2ου συνάδελφου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα αν μιλαμε για ατομικο συστημα θερμανσης η κεντρικο.

Γιατι αν το διαμερισμα θερμαινοταν με δικο του λεβητα στο μπαλκονι, τοτε το αθροισμα κυκλοφορητη και καυστηρα ειναι ισχυς βοηθητικου συστηματος αποκλειστικα για το δικο του διαμερισμα.

Αν μιλαμε για κεντρικο συστημα, μονο σε περιπτωση μικρης οικοδομης με μεγαλο ποσοστο του διαμερισματος και μεγαλη ισχυ βοηθητικων γενικα, προκυπτει τετοιο νουμερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ερωτήσεις αρχ-(ασχ)-μηχ:

 

1) σε μικρό λεβητοστάσιο που εξυπηρετεί 2 διαμερίσματα, τα μάτια μου είδαν 2 κυκλοφορητές. Πώς εξηγείται?

 

VeFLhwl.jpg?1

 

2) σε περίπτωση που βρούμε σύστημα αντιστάθμισης χρησιμοποιούμε με κάποιον τρόπο τους πίνακες 5.6-5.7 σελ 136 και πως? Στα σεμινάρια δεν θυμαμαι να μας ειχαν πει τιποτα για αυτό.

 

3) μπορείτε επίσης να μου πείτε εαν θα πρέπει να με απασχολήσουν τα αγνώστου ταυτότητας αντικείμενα των παρακάτω φωτο?

 

VxIs4w3.jpg?1YenZMGW.jpg?1

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.