Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοηθητικά συστήματα θέρμανσης ΚΕΝΑΚ


mastro_sim

Recommended Posts

1) σε μικρό λεβητοστάσιο που εξυπηρετεί 2 διαμερίσματα, τα μάτια μου είδαν 2 κυκλοφορητές. Πώς εξηγείται?

 

1 για κάθε διαμέρισμα....

στο ένα διαμέρισμα δεν το χρησιμοποιούν (κλειστός διακόπτης)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις αρχ-(ασχ)-μηχ:

 

1) σε μικρό λεβητοστάσιο που εξυπηρετεί 2 διαμερίσματα, τα μάτια μου είδαν 2 κυκλοφορητές. Πώς εξηγείται?

 

VeFLhwl.jpg?1

 

2) σε περίπτωση που βρούμε σύστημα αντιστάθμισης χρησιμοποιούμε με κάποιον τρόπο τους πίνακες 5.6-5.7 σελ 136 και πως? Στα σεμινάρια δεν θυμαμαι να μας ειχαν πει τιποτα για αυτό.

 

3) μπορείτε επίσης να μου πείτε εαν θα πρέπει να με απασχολήσουν τα αγνώστου ταυτότητας αντικείμενα των παρακάτω φωτο?

 

VxIs4w3.jpg?1YenZMGW.jpg?1

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχουν 2 κυκλοφορητες αντί για 2 ηλεκτροβάνες. Γίνεται, είναι πιο οικονομικό

2. δεν το κατάλαβα

3. Ρυθμιστές και φίλτρα φυσικού αερίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τις διατάξεις αυτόματου ελέγχου, των συστημάτων λειτουργίας, παραγωγής και διανομής, της θέρμανσης και της ψύξης, επιλέγουμε την κατηγορία αυτοματισμών από τον πίνακα 5.5. (με τις προϋποθέσεις και περιορισμούς που υπάρχουν), και με βάση αυτήν, το λογισμικό και όχι εμείς, χρησιμοποιεί τους κατάλληλους συντελεστές βαρύτητας (ή διόρθωσης αλλιώς) που φαίνονται στους πίνακες 5.6. και 5.7.

Στην ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, οι σχετικές αναφορές υπάρχουν στα παρακάτω σημεία:

  1. Δεύτερη παράγραφος της ενότητας 4.1.2.
  2. Δεύτερη παράγραφος της ενότητας 4.2.2.
  3. Τέταρτη παράγραφος της ενότητας 4.5. (για τα βοηθητικά συστήματα των εγκαταστάσεων θέρμανσης / ψύξης)
  4. Σε διάφορα σημεία της ενότητας 4.6.3.
  5. Τελευταία παράγραφος της 4.8.2. (για τα συστήματα παραγωγής Ζ.Ν.Χ.)
  6. Και στην ενότητα 5.2., αμέσως μετά τον πίνακα 5.5.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ astrah & traik

 

Κάνω αμάν να βρω καθαρό ταμπελάκι κυκλοφορητή, ε κ όταν αντίκρισα 2 , με έπιασε μια συγκίνηση..

Οπότε εγώ τώρα καταχωρώ 2 κυκλοφορητές, ή μόνο τον ανοιχτό (=ο πράσινος, ε......?) ?

 

Το ερώτημά μου για την ύπαρξη αντιστάθμισης είναι αν κ που μπαίνει στους υπολογισμούς. Δεν αποτελεί βοηθητική μονάδα, συμμετέχει άραγε ως συντελεστής στο γινόμενο των πράξεων της ισχύος/απόδοσης του λέβητα?

 

για τα πρακτικά.. απανταω στον εαυτο μου για να πω πως είναι από την καρτέλλα της Ζώνης που επιλέγουμε την κατηγορία, αναλόγως τι βρίσκουμε διαθέσιμο..

δεν είχα ξανασυναντήσει περίπτωση με αντιστάθμιση.. δυστυχώς δεν έχουν αυτονομία/διαμέρισμα οπότε πάλι Δ..

 

ευχαριστώ

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

Σε κεντρική αντλία θερμότητας αέρος-νερού που εξυπηρετεί θέρμανση-ψύξη κτιρίου υπάρχει ενσωματωμένος κυκλοφορητής. 

Στην ισχύ των βοηθητικών συστημάτων (ΚΕΝΑΚ) δεν είναι σωστό να μπεί η ισχύς του εν λόγω κυκλοφορητή καθώς αυτή έχει εμμέσως ληφθεί υπόψη στους βαθμούς επίδοσης της αντλίας θερμότητας, σωστά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο faq του TEE πάντως αν θυμάμαι καλά γράφει ότι για κεντρικά συστήματα η ισχύς των βοηθ. συστημάτων θα πρέπει να δηλώνεται ξεχωριστά.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.