Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

αφου βλεπεις σε δημοτικο δρομο

μαλλον θα χρειαζεσαι αδεια χρησης πεζοδρομιου

ή εισοδο-εξοδου απο τον ακαλυπτο όπου θα τα σταθμευεις

 

μιλας με τον Δημο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση άδειας ίδρυσης καταστήματος ενοικιαζόμενων μοτοποδηλάτων και ποδηλάτων εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων σε νησί σε κτίριο με φάτσα σε δημοτικό δρόμο. Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση ή μπορώ να πάρω απαλλαγή. Αρκεί το τοπογραφικό και μια αίτηση απαλλαγής στην ΥΔΟΜ για να την πάρω? Ευχαριστώ.

ΕΓΚ 11/2007 (ΔΜΕΟ/ο/2879)

1. ΑΡΘΡΟΝ-1  

Με το άρθρο αυτό οι διατάξεις του ΒΔ-465/70 , όπως τροποποιούνται με τις διατάξεις του ΠΔ-118/06   εφαρμόζονται πλέον μόνο στις εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και στις εκτός των ορίων νομίμως υφιστάμενων οικισμών περιοχές, ενώ δεν ισχύει πλέον το Αρθ-19  παρ.1 του ΠΔ-143/89, σύμφωνα με το οποίο το ΒΔ-465/70   εφαρμοζόταν και μέσα στα όρια οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο.

Η τροποποίηση αυτή είναι βασικότατη και πλέον όλες οι διατάξεις του νέου αναμορφωμένου και τροποποιημένου ΒΔ-465/70   πρέπει να ερμηνεύονται υπό τη βασική αυτή αρχή, ακόμα κι αν η γραμματική διατύπωση των διατάξεων δημιουργεί σύγχυση. 

 

άρθρο 19 παρ. δ της ανωτέρω εγκυκλίου

δ.   Με την παρ. 4 του άρθρου 19  του Π.Δ. 118/06  αντικαθίσταται το  άρθρο 24 
του Β.Δ. 465/70  που αφορά τις εγκαταστάσεις (πλην πρατηρίων). 
Οι παρόδιες εγκαταστάσεις διακρίνονται πλέον σε δύο κατηγορίες την Κατηγορία 
Α και την Κατηγορία Β. κατ΄αρχήν ως «εγκαταστάσεις» υπό την έννοια του π.δ. δεν 
εννοούνται τα κτίσματα με χρήση αμιγούς κατοικίας (που όμως κατά τα κατωτέρω 
υποχρεούνται να αποκτήσουν άδεια εισόδου – εξόδου (παρ. 4 του άρθρου 24 όπως 
διαμορφώνεται). 
Οι εγκαταστάσεις που κατατάσσονται στην Κατηγορία Α έχουν αυξημένη 
επιβάρυνση στην κυκλοφορία και γι΄αυτό απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση. Για 
τις εγκαταστάσεις της Κατηγορίας Β, στην οποία υπάγονται και οι κατοικίες (παρ. 
4), οι οποίες δεν προκαλούν αύξηση στην κυκλοφορία των οδών, εγκρίνεται, 
σύμφωνα με τη διαδικασία και τους όρους του άρθρου 21 παρ. 5 του π.δ. 118/06, 
είσοδος-έξοδος οχημάτων. Οι εγκαταστάσεις αυτές δεν είχαν υπό το προϊσχύσαν 
καθεστώς ανάγκη έκδοσης άδειας. Ως «είσοδος – έξοδος» νοείται ένα άνοιγμα στην 
περίφραξη του γηπέδου που το απαραίτητο πλάτος της προκύπτει από τις καμπύλες οπισθοτροχιάς ανάλογα με το αντιπροσωπευτικό όχημα το οποίο θα τη χρησιμοποιεί 
(Ι.Χ. ή άλλο όχημα μεγαλύτερων διαστάσεων) 
Τα παρόδια ακίνητα χωρίς κτίσματα διακρίνονται σε αμιγώς αγροτικά και έχοντα 
και άλλη οικονομικά εκμεταλλεύσιμη χρήση (παρ. 3) Τα πρώτα δεν έχουν ανάγκη 
σύνδεσης ή εισόδου – εξόδου, ενώ στα δεύτερα χορηγείται σύνδεση ή είσοδος-έξοδος 
οχημάτων ανάλογα με την επιβάρυνση της οδού. 

 

Με βάση την παραπάνω ερμηνεία δεν βλέπω να υπάρχει απαίτηση κυκλοφοριακής σύνδεσης σε εντός οικισμού οικόπεδο. Εσένα ποιος σου ζήτησε απαλλακτικό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν μου ζήτησε κανείς απαλλακτικό αναζήτησα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (από άλλο δήμο) και ήταν μέσα και η απαίτηση κυκλοφοριακής σύνδεσης. Σε επικοινωνία με τον δήμο που θα εγκατασταθεί μου είπαν πως δεν έχουν ξαναβγάλει τέτοιου είδους άδεια. Πάνω στην ίδια άδεια όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα, ενώ ο ιδιοκτήτης μου είπε πως η άδεια είχε βγει για κατάστημα τελικά αφορούσε απλή αντικατάσταση στέγης και δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα παραπάνω για την οικοδομή (σχέδια δεν υπαρχουν στον φάκελο της ΥΔΟΜ). Πως θα βεβαιώσω πως πρόκειται για κύριο χώρο προοριζόμενο για κατάστημα χωρίς να έχω στα χέρια μου τίποτα παρά μια έναρξη προηγούμενης επιχειρησης στο ίδιο κτίριο? (μάλλον σε λάθος ποστ το γράφω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βεβαιώσεις ότι ο χώρος και η χρήση έχουν νομιμότητα. Αν δεν υπάρχουν στοιχεία νομιμότητας θα πρέπει να γίνει υπαγωγή στο ν. 4178. Συνέχεια στα αντίστοιχα θέματα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα και απο εμένα,

 

έχει ο πελάτης μου ένα γωνιακό άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που εφάπτεται σε δευτερεύων οδικό δίκτυο (πρόσωπο 48μ) και αγροτική οδό (πρόσωπο 85μ).

 

ο πελάτης μου θέλει να βγάλω άδεια για κατοικία (202τ.μ. - πλήρης κάλυψη συντελεστή). Η πρόσβαση στο αγροτεμάχιο είναι από την παράπλευρη αγροτική οδό, στα 95 μέτρα από τον άξονα της οδού.

 

Θα χρειαστώ πρόσβαση ή άδεια εισόδου εξόδου ή απαλλακτικό? Σε ποιό ΦΕΚ μπορώ να ανατρέξω για να το προσκομίσω στην πολεοδομία Τρίπολης? Επισκέφτηκα τη ΔΕΣΕ στην Τρίπολη και ... μόνο ξύλο δεν έφαγα που τους ρώτησα ... Συγκεκριμένα μου είπανε ότι απορία έχω να τους την στείλω γραπτώς...

 

Ευχαριστώ.

 

 

Θα βαλεις εισοδο-εξοδο απο την πλευρα του αγροτικου δρομου.

 

 

 

 

καλησπέρα και καλές δουλειές !!!! 

 

δεν ειμαι μηχανικός αλλά ιδιώτης και έχω ίδια περίπτωση με τον yspili  

 

εχω πρόσβαση  απο την πλευρά του αγροτικού δρόμου και σκέφτομαι να ανοίξω και πρόσβαση απο την πλευρά του επαρχιακού δικτύου 

 

χωρίς άδεια εισόδου-εξόδου... 

 

 

αυτό τι πρόστιμο συνεπάγεται ή τι κυρώσεις ???

 

γιατί αφού διάβασα με προσοχή όλα τα θέματα του πολυ καλού αυτού φορουμ,,μετα έκανα έρευνα στο διαδίκτυο για 

τυχών κυρώσεις και .....δεν βρήκα τίποτα.

 

 

υγ. το οικόπεδο και το ακίνητο ειναι ηλεκτροδοτουμενο  εκτός σχεδίου στην περιοχή της Λάρισας.

Link to comment
Share on other sites

με λίγο ακόμη ψάξιμο βρήκα οτι το πρόβλημα για άδεια εισόδου-εξόδου το έχουν μόνο όσοι θέλουν 

να λειτουργησουν το ακίνητό τους 

σαν επιχείριση που χρειάζεται κάποιου τύπου αδείας πχ υγειονομικης σημασίας ή βιομηχανικού τύπου εκει σου αφαιρούν την άδεια λειτουργίας...

 

για αποθήκες και οικίες το πολύ να σου βάλουν κάποιο πρόστιμο αυθαίρετου.

 

 

 

αν ξέρει κάποιος κατι περισσότερο σίγουρα θα βοηθηθούν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

θα χρειαστώ την βοήθειά σας γιατι δεν βγάζω άκρη.

Κεντρο αναψυχής με οικοδομική αδεια του 1994 και κατασκευασμένο με τις τοτε διατάξεις κομβο με προσωπο σε επαρχιακή οδό (τυπος Γ?) σταματαει να λειτουργει. τωρα εκ νεου χρειάζομαι αδεια λειτουργίας.μπορω να βασιστώ καπου στην νομοθεσία και να απαλλαγω απο την διαδικασία εγκρισης? αν ναι που το γραφει ακριβως ? αν όχι υπαρχουν αλλαγες που πρεπει να κατασκευασω με το  ΠΔ 118/2006? εχω μπρδευτει λιγο

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία.

Η είσοδος και έξοδος οχημάτων στο κέντρο αναψυχής πως γινόταν όταν λειτουργούσε;

Υπήρχε κάτι που να θυμίζει κυκλοφοριακή σύνδεση τύπου "Γ" (λωρίδα επιβράδυνσης, επιτάχυνσης, διαγραμμισμένη ζώνη, νησίδα πρασίνου κλπ)?

Δες στο παράρτημα του ΠΔ 116/2006 για τους τύπους σύνδεσης.

Για πρωτεύων επαρχιακό δρόμο η κατηγορία σύνδεσης για εγκαταστάσεις κατηγορίας Α-β (στην οποία ανήκουν και τα κέντρα διασκέδασης ή αναψυχής) είναι ο τύπος Γ, για δευτερεύων επαρχιακό δρόμο, ο τύπος Δ.

Χωρίς σύμφωνη γνώμη της υπηρεσίας για έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης δεν μπορείς να ξεκινήσεις καμία άλλη διαδικασία άδειας. Ενδέχεται η σύνδεση να μην επιτραπεί, αν δεν τηρούνται τα αναγκαία γεωμετρικά στοιχεία, η ορατότητα στην ευθυγραμμία κλπ.

Αν δεν κάνω λάθος η έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης για το επαρχιακό δίκτυο, θα δοθεί από την δ/νση τεχνικών υπηρεσιών της Περιφερειακής Ενότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στην Υπηρεσία και μου είπαν να δω την νομοθεσία 116/2006 γιατι άλλαξε.Στην νομοθεσία εγω καταλαβαίνω ότι έχω τυπου Γ και απο τα σχέδια της αδείας φαίνεται ότι υπάρχει τυπου Γ όπως το παραρτημα. το ερώτημα μου είναι απο το 1994 που βγήκε η αδεια δεν μπορω να καταλάβω αν εχει προστεθεί και κάτι άλλο που θα πρέπει να κατασκευάσω (δηλ από την προηγούμενη νομοθεσία που βγήκε η άδεια.είναι πολυ μπερδεμένη). Από την άλλη δεν βρίσκω κάπου στην νομοθεσία να με απαλλάσει λόγω του ότι είχα και πριν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο της άδειας υπάρχει η εγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης; Αν υπάρχει  και έχει κατασκευαστεί σωστά, ενδέχεται να σου δώσουν νέα έγκριση (ανανέωση). Κάνε μια κουβέντα με τη Δ.Τ.Υ της Περιφερειακής Ενότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.