Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση άδειας λειτουργίας παντοπωλείου σε εκτός σχεδίου θέση. Η οικοδομή έχει άδεια του 1999 ως γραφεία καταστήματα και απαλλαγή από κυκλοφοριακή σύνδεση. Ο δρόμος που περνάει από μπροστά, στην οικοδομική άδεια χαρακτηρίζεται ως αγροτικός και πρακτικά είναι ένας δρόμος που ξεκινάει από παλαιά εθνική οδό (δεν υπάρχει κάποιος κόμβος...) ενώ το  τμήμα του που είναι στο πρόσωπο της ιδιοκτησίας είναι εντός απαλλοτριωμένης ζώνης της π.εθν.οδού και μετά κατευθύνεται προς αγροκτήματα. Το πρόσωπο της ιδιοκτησίας σε σχέση με τη συμβολή του δρόμου αυτού  με την π.εθν.οδό είναι πάνω από 70 μ και το πλάτος του μικρότερο από 7 μ. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξείς: Θεωρείται αγροτικός δρόμος ή παράπλευρος; Και το αν θα χρειαστεί κυκλοφοριακή σύνδεση τύπου Δ πως θα καθοριστεί; Από το κατα πόσο η χρήση (παντοπωλείο) αυξάνει το φόρτο σε συνδυασμό με το τι δρόμος είναι αυτός; Το γεγονός ότι έχω υφιστάμενη οικοδομή, σε περίπτωση που χρειάζεται να γίνει τύπου Δ, μπορεί να διαμορφωθεί προσαρμοζόμενη στις "δυνατότητες" του γηπέδου κάτι σαν παρέκκλιση δηλαδή; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλημέρα,

για κατασκευή νέου συνεργείου αυτοκινήτων, εκτός πόλεως σε επαρχιακή οδό σε γωνιακό οικόπεδο, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την είσοδο έξοδο του συνεργείου?

ποια νομοθεσία ισχύει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΠΔ-118/06   (ΦΕΚ-119/Α/16-6-06) 

Για το πρωτεύον επαρχιακό δίκτυο χρησιμοποιείται ο τύπος Γ, και για το δευτερεύον ο τύπος Δ

Επίσης, αν το γεωτεμάχιο δεν είναι άρτιο κατά τον κανόνα, ελέγχονται οι παρεκκλίσεις

Επίσης, βλέπεις και αυτό:   Αποφ-ΔΜΕΟ/ε/0/907/96  (ΦΕΚ-715/Β/20-8-96)

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα.. θέλω να υποβάλω διάγραμμα κυκλοφοριακής σύνδεσης για οικόπεδο σε εντός σχεδίου περιοχή, το οποίο έχει πρόσωπο σε εθνική οδό και δε δύο άλλες δημοτικές οδούς (γωνιακό).

Στο οικόπεδο, θέλουμε να εκδώσουμε οικοδομική άδεια για κτίριο στο οποίο θα στεγάζονται ένα κατάστημα ΚΥΑ και 10 χώροι γραφείων. Στην περίπτωσή μας, απαιτείται όντως τέτοια μελέτη σύνδεσης( τύπου απότμησης πεζοδρομίου)  ή παίρνουμε κάποια απαλλαγή (και πώς) ????

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα OLINAPAL.

Στη πολεοδομία Θήβας, ζητάνε οπωσδήποτε έγκριση Εισόδου - Εξόδου για όλα τα εκτός σχεδίου, και σε αγροτική οδό.

Θεωρώ λοιπόν πως χρειάζεται, απλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις την αρμόδια πολεοδομία της περιοχής που υπάγεται το έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ στην σελίδα 16, πριν δύο χρόνια, ανέβασα κάποια σχέδια σε .dwg  σχετικά με τους κόμβους εισόδου - εξόδου. Για όσους δεν τα έχουν ας τα αναζητήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα!

Κάνω είσοδο-έξοδο επί αγροτική οδόυ που συμβάλει σε πρωτεύον επαρχιακό δρόμο. Από τεχνική υπηρεσία επειδή δεν έχω 80 μέτρα μεταξύ εισόδου-εξόδου και της συμβολής με επαρχιακή οδό ζητάνε μελέτη κυκλοφοριακών επιπτώσεων. 
Σημείωση : επί του αγροτεμαχίου θα βγει άδεια 15 τ.μ γι αγροτική αποθήκη 

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 2/8/2020 at 5:17 ΜΜ, Dudu1993 said:

Καλησπέρα στην ομάδα!

Κάνω είσοδο-έξοδο επί αγροτική οδόυ που συμβάλει σε πρωτεύον επαρχιακό δρόμο. Από τεχνική υπηρεσία επειδή δεν έχω 80 μέτρα μεταξύ εισόδου-εξόδου και της συμβολής με επαρχιακή οδό ζητάνε μελέτη κυκλοφοριακών επιπτώσεων. 
Σημείωση : επί του αγροτεμαχίου θα βγει άδεια 15 τ.μ γι αγροτική αποθήκη 

Χαίρεται σε όλους..

Κατέθεσα για άδεια οικοδομής, ανέγερση Χώρου Συνάθροισης Κοινού το σε οικόπεδο το οποίο είναι εντός οριοθετημένου οικισμού και έχει πρόσωπο σε Δευτερεύον Επαρχιακό Δίκτυο και μου ζήτησαν κυκλοφοριακή σύνδεση... Τι ακριβώς ισχύει; διαβάζοντας το Π.Δ. 118/2006 είμαι στην κατηγορία Α (ασχολίαστο θα γίνει καφενείο σε ένα χωριό στο πουθενά) χρειάζομαι κυκλοφοριακή σύνδεση όντως; πως μπορώ να πάρω απαλλαγή ή έστω να κάνω είσοδο - έξοδο.. γνωρίζει κανείς... Νόμιζα στα εντός οικισμού δεν απαιτείται..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.