Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, sofia f. said:

Χαίρεται σε όλους..

Κατέθεσα για άδεια οικοδομής, ανέγερση Χώρου Συνάθροισης Κοινού το σε οικόπεδο το οποίο είναι εντός οριοθετημένου οικισμού και έχει πρόσωπο σε Δευτερεύον Επαρχιακό Δίκτυο και μου ζήτησαν κυκλοφοριακή σύνδεση... Τι ακριβώς ισχύει; διαβάζοντας το Π.Δ. 118/2006 είμαι στην κατηγορία Α (ασχολίαστο θα γίνει καφενείο σε ένα χωριό στο πουθενά) χρειάζομαι κυκλοφοριακή σύνδεση όντως; πως μπορώ να πάρω απαλλαγή ή έστω να κάνω είσοδο - έξοδο.. γνωρίζει κανείς... Νόμιζα στα εντός οικισμού δεν απαιτείται..

 

Αυτοί που σου το είπαν αυτό είναι "άσχετοι"

Το Π.Δ.118/06 ισχύει αποκλειστικά για τις εκτός σχεδίου περιοχές (δες συνημμένη εγκύκλιο)

Λογικά είσοδο-έξοδο χρειάζεσαι ή απλά υποβιβασμό στάθμης πεζοδρομίου

1.doc

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, giorgos1974 said:

Αυτοί που σου το είπαν αυτό είναι "άσχετοι"

Το Π.Δ.118/06 ισχύει αποκλειστικά για τις εκτός σχεδίου περιοχές (δες συνημμένη εγκύκλιο)

Λογικά είσοδο-έξοδο χρειάζεσαι ή απλά υποβιβασμό στάθμης πεζοδρομίου

1.doc 75 kB · 1 download

και γω αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το νόμο, αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Για τον υποβιβασμό πεζοδρομίου (έχω ένα κράσπεδο ύψους 20 cm και πάχους 10 cm) παίρνω έγκριση από την Τεχνική Υπηρεσία; σε ποια νομοθεσία να ανατρέξω; Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, sofia f. said:

και γω αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το νόμο, αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη. Για τον υποβιβασμό πεζοδρομίου (έχω ένα κράσπεδο ύψους 20 cm και πάχους 10 cm) παίρνω έγκριση από την Τεχνική Υπηρεσία; σε ποια νομοθεσία να ανατρέξω; Ευχαριστώ πολύ...

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία, θα υποβάλλεις το τοπογραφικό σου και θα σχεδιάσεις τον υποβιβασμό

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την υπηρεσία πως το θέλουν

Εξηγεί σε τους πρώτα ότι δε χρειάζεται κυκλοφοριακή σύνδεση και μετά ρώτα τι να υποβάλλεις...

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, giorgos1974 said:

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία, θα υποβάλλεις το τοπογραφικό σου και θα σχεδιάσεις τον υποβιβασμό

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την υπηρεσία πως το θέλουν

Εξηγεί σε τους πρώτα ότι δε χρειάζεται κυκλοφοριακή σύνδεση και μετά ρώτα τι να υποβάλλεις...

Ευχαριστώ πολύ.. και καλές γιορτές..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και Καλή Χρονιά.
Όντας και εγώ ιδιαίτερα μπερδεμένος από την νομοθεσία που αφορά την είσοδο- έξοδο κτλ. θα χρειαστώ την βοήθεια των εμπειρότερων.

Στα πλαίσια αδειοδότησης μηχανολογικής εγκατάστασης παροχής υπηρεσιών πλυσίματος και σιδερώματος ρούχων (οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού με πρόσωπο σε δευτερεύουσα επαρχιακή οδό) μου ζητήθηκε από την αδειοδοτούσα αρχή (Τμήμα Βιομηχανίας) μεταξύ άλλων το εξής :

"Έγκριση απότμησης - υποβιβασμού στάθμης πεζοδρομίου ή έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης ή έγκριση εισόδου-εξόδου από την αρμόδια για την συντήρηση της οδού (ή των οδών) έμπροσθεν της μονάδας Υπηρεσία συνοδευόμενη από υπεύθυνη δήλωση αρμόδιου κατά νόμο μηχανικού ότι η κυκλοφοριακή σύνδεση ή η είσοδος - έξοδος της εγκατάστασης (σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ 118/2006, ΦΕΚ 119Α) εκτελέστηκε σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια. Σε περίπτωση που δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης ή εισόδου - εξόδου οχημάτων, να διαμορφωθεί μόνιμη εγκατάσταση από την οποία δεν θα επιτρέπεται η είσοδος έξοδος οχημάτων  στην δραστηριότητα."

Κατ' αρχάς η διατύπωση με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι διαλέγω εγώ ότι με βολεύει, δηλαδή μπορώ απλά να πάρω μια έγκριση υποβιβασμού του πεζοδρομίου και να τελειώνω. Ισχύει αυτό; Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές που πρέπει να τηρούνται;

Ακόμα σε περίπτωση που ζητήσω άδεια εισόδου - εξόδου, θα πρέπει όντως να τηρούνται τα όσα αναφέρει το Π.Δ. 118/2006 ή ισχύει κάτι διαφορετικό για τα εντός οικισμού (αφού σύμφωνα με την εγκ 11 το Π.Δ. ισχύει για τα εκτός οικισμού)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

Κάτι γρήγορα για αρχή, μίλησες με την Τεχνική Υπηρεσία πως έχει χειριστεί ανάλογες περιπτώσεις??

Όσον αφορά την Είσοδο - Έξοδο ή Απότμηση, που μου έχει τύχει, σε Εκτός Σχεδίου περιοχή - Αγροτική Οδός, θα πρέπει η Απότμηση να είναι όση και το μισό του μήκους του Φορτηγού που θα έρχεται στην εγκατάσταση, ώστε εάν τυχόν πρέπει να περιμένει, να μην είναι εντός του δρόμου (αυτό ακολουθούν στην τεχνική υπηρεσία που έχω συνεργαστεί), και όχι μικρότερο από 4μ.

Επομένως κάνε οπωσδήποτε μια επικοινωνία με την Τεχνική Υπηρεσία να δεις τι κάνουν και αυτοί, γιατί παλιά (πριν 3 χρόνια νομίζω) έδιναν αυτοί την Βεβαίωση καλής εκτέλεσης!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Ioannis-geo7 said:

μίλησες με την Τεχνική Υπηρεσία

Είχα μιλήσει σε κάποια φάση πριν λάβω γραπτώς τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την άδεια λειτουργίας. Τότε είχα ζητήσει κάποιες διευκρινίσεις για τις προδιαγραφές που απαιτούνται για είσοδο - έξοδο. Απλά τώρα αναρωτιέμαι αν επιλέξω υποβιβασμό του πεζοδρομιου αν θα πρέπει να τηρούνται αντίστοιχα μέτρα (όπως ορατότητα) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, για άδεια λειτουργίας βιοτεχνίας επίπλων σε αγροτεμάχιο ζητήθηκε άδεια εισόδου-εξόδου. Το πρόβλημα είναι το εξής, το αγροτεμάχιο είναι τυφλό, στην πράξη η πρόσβαση γίνεται από το όμορο αγροτεμάχιο το οποίο έχει κανονικά πρόσωπο σε ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

θα ζητησεις δουλεια διοδου  διέλευσης  απο την ομορη διοκτησια

[Για τον κόμβο, σαν πρωτη απάντηση, θεωρω οτι,  ο  κομβος θα ειναι και προς εξυπηρετηση και της όμορης....

Το συζητάμε]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.