Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

Στα συνεργεία (από τη νομοθεσία τους) απαιτείται κόμβος μόνο επί εθνικού δικτύου. Στις λοιπές περιπτώσεις απαιτείται άδεια εισόδου-εξόδου σύμφωνα με το Β.Δ.465/1970. 

Για την είσοδο-έξοδο, βέβαια, κάθε Τεχνική Υπηρεσία ζητάει και διαφορετικά πράγματα. Κάποιες ζητάνε σηματοδότηση (stop κ.λ.π.), διαγράμμιση, υδραυλικά (για τη μη διακοπή του ερείσματος/δικτύου ομβρίων του δρόμου) κ.λ.π.

Edited by Elec Sakis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Έχω μια περίπτωση κι εγώ άδειας λειτουργίας εργαστηρίου παρασκευής κατεψυγμένων πιτών και αρτοσκευασμάτων σε ακίνητο με ήδη υπάρχουσα άδεια λειτουργίας επιχείρησης μαζικής εστίασης πλήρους γεύματος - εστιατόριο - αίθουσα εκδηλώσεων. Είναι σε εκτός σχεδίου περιοχή με  πολεοδομική άδεια του 2004 με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο διπλής κατεύθυνσης πλάτους 5,00μ (χωματόδρομος). Για την νέα άδεια λειτουργίας φυσικά ζητήθηκε έγκριση εισόδου - εξόδου, και εγώ βλέποντας την παλιά γνωστοποίηση εγκατάστασης, της οποίας τελευταία τροποποίηση έγινε το 2017, ότι "ναι" υπάρχει έγκριση εισόδου - εξόδου ησύχασα. Πολύ κακώς διότι τελικά αποδείχτηκε ότι δεν υπάρχει καμία έγκριση, μάλιστα βρέθηκε εκ των υστέρων ένα χαρτί που έκανε η Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου μας το 2015 στο υπουργείο για δυνατότητα παρέκκλισης από τη διαδικασία έγκρισης εισόδου- εξόδου, η οποία απαντήθηκε αρνητικά από ότι μου λέει η τεχνική υπηρεσία (περιμένω το εν λόγω έγγραφο καθώς ο πελάτης μου το έχασε).

Ήθελα να ρωτήσω, αν όντως ισχύει η παραπάνω κατάσταση (που προφανώς κάποιος βεβαίωσε ψευδώς ότι υπάρχει έγκριση για τη γνωστοποίηση λειτουργίας), τί μπορώ να κάνω για να βγει η νέα άδεια λειτουργίας?

Προφανώς η εκ νέου έγκριση εισόδου - εξόδου δεν είναι επιλογή καθώς δεν πληρούνται προδιαγραφές. Οπότε δηλώνω ίσως αληθώς ότι δεν υπάρχει έγκριση και στην αλλαγή χρήσης που θα κάνω στην πολεοδομία τοποθετώ περίφραξη χωρίς είσοδο- έξοδο οχημάτων? Υπάρχει κάποια άλλη λύση? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, μια ερώτηση και απο μενα.  Εντός οριών οικισμού κατω των 2000, χωρις ΓΠΣ και χωρίς ρυμοτομικο , επι β Εθνικού δικτύου , έχω οικόπεδο με υφιστάμενο κτίσμα (με οικοδομική άδεια). Για συνεργείο θα χρειαστεί εγκριση εισόδου εξόδου ? Και αν όχι (υπάρχει απαλλαγή? )σε ποιον νομο αναφέρεται αυτο για να το παω στον αρμόδιο υπάλληλο που με ταλαιπωρεί..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, καλή χρονιά. 

Για κατοικία επί επαρχιακού ζητείται έγκριση εισόδου εξόδου.

Και ζητάω έγκριση εισόδου εξόδου από την δνση τεχνικών υπηρεσιών , και θέλει η υπάλληλος εγγυητική από τον ιδιοκτήτη καλής εκτέλεσης, 6000€ (έξι χιλιάδες!!!Το γράφω και ολογράφως για να μην υπάρξει παρεξήγηση. ) Δηλαδή αν φτιάξει το σπίτι μετά από 4 χρόνια; Και η απάντηση είναι, ας φτιάξει την είσοδο έξοδο, να την ελέγξω, καθώς και την περίφραξη επί του δρόμου, και θα πάρει πίσω την εγγυητική...

Link to comment
Share on other sites

Η "εγγυητική καλής εκτέλεσης" δεν πληρώνεται έτσι όπως το εννοείς. 

Κόβεται η "εγγυητική" από κάποιο, ας πούμε, τραπεζικό κατάστημα και απλά τρέχουν, για όσο καιρό κρατάει το έργο ή μελέτη, οι εισφορές, επί του καθορισμένου ποσού που αναγράφει η "εγγυητική επιστολή". Μόλις υπάρξει περάτωση του έργου επιστρέφεται η επιστολή αυτή και έτσι σταματάν & οι εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω για ακόμα μια φορά το θέμα.

Μελετώντας την σχετική νομοθεσία και συγκεκριμένα την εγκύκλιο ΔΜΕΟ/ο/2879/11/18-4-07 Εγκ-11/07  διαπιστώνουμε "οι διατάξεις του ΒΔ-465/70 , όπως τροποποιούνται με τις διατάξεις του ΠΔ-118/06 εφαρμόζονται πλέον μόνο στις εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και στις εκτός των ορίων νομίμως υφιστάμενων οικισμών περιοχές". 

Αν δεκτούμε αυτό τότε τι ισχύει για έγκριση εισόδου- εξόδου σε ξενοδοχείο εντός οικισμού, τί ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

ηθελα να ρωτήσω. Σε περίπτωση κυκλοφοριακής σύνδεσης τύπου Γ έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με τον Πδ 118/2006;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.