Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

Συνάδελφοι, αν γνωρίζει καποιος.

Για την περίπτωση συνεργείου σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου με είσοδο-έξοδο σε δημοτική εδιέξοδη οδό πλάτους τριών μέτρων και με απόσταση 50 μ από διασταύρωση τύπου Τ, δεν καλύπτεται ο περιορισμός της ορατότητας 70μ λόγω μήκους του δρόμου, υπάρχει κάποια πρόβλεψη για να δωθεί άδεια εισόδου -εξόδου?

post-34033-131887267341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αναφορικά με το ερώτημά μου, τώρα που το ξανακοιτάζω, μοιάζει περισσότερο φιλοσοφικό παρά τεχνικό, κατα συνέπεια αγνοήστε το.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,

 

έχει ο πελάτης μου ένα γωνιακό άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που εφάπτεται σε δευτερεύων οδικό δίκτυο (πρόσωπο 48μ) και αγροτική οδό (πρόσωπο 85μ).

 

ο πελάτης μου θέλει να βγάλω άδεια για κατοικία (202τ.μ. - πλήρης κάλυψη συντελεστή). Η πρόσβαση στο αγροτεμάχιο είναι από την παράπλευρη αγροτική οδό, στα 95 μέτρα από τον άξονα της οδού.

 

Θα χρειαστώ πρόσβαση ή άδεια εισόδου εξόδου ή απαλλακτικό? Σε ποιό ΦΕΚ μπορώ να ανατρέξω για να το προσκομίσω στην πολεοδομία Τρίπολης? Επισκέφτηκα τη ΔΕΣΕ στην Τρίπολη και ... μόνο ξύλο δεν έφαγα που τους ρώτησα ... Συγκεκριμένα μου είπανε ότι απορία έχω να τους την στείλω γραπτώς...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις εισοδο-εξοδο απο την πλευρα του αγροτικου δρομου.

 

έτσι το έχω αλλα μήπως υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να γράφει οτι σε περίπτωση αγροτεμαχίου όπως το περιγραφόμενο, η είσοδος - έξοδος απαλλάσετε από τον δευτερεύον επαρχιακό και μπορεί να γίνει στον παράπλευρο αγροτικό?

 

Ο παράπλευρος αγροτικός μέχρι τα 80μ από τον άξονα δεν θεωρείται δευτερεύων επαρχιακός?

Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμένο να ζητήσουν διαμόρφωση συμβολής για κατοικία.

Εδώ για εμπορικές χρήσεις με μικρούς θεωρητικά φόρτους δεν ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν ζητησει για φυτωριο..

15τμ κτισμα και 3 στρεμματα ελευθερο οικοπεδο....

ΔΕΝ ειχα καν προσωπο σε επαρχιακο, εθνικο δρομο...

απλα ο αγροτικος που ειχα προσωπο κατεληγε στα 50μ σε επαρχιακο..

 

Για κατοικια οντως δεν μου εχει τυχει αλλα εχει τυχε σε συναδελφο σε αλλη περιοχη της Ελλαδας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, διάβασα συζητήσεις σχετικά με την κυκλοφοριακή σύνδεση ή όχι και την έγκριση εισόδου-εξόδου ή όχι... καθώς και σχετική νομοθεσία και ομολογώ ότι έχω λιγάκι μπερδευτεί...

Έχω περίπτωση ιδιοκτησίας εντός οικισμού, με πρόσωπο στην επαρχιακή οδό και κατάστημα (καφενείο). Σε ποια κατηγορία από όλες είμαι????

Αν καταταχθεί σε εγκαταστάσεις Β κατηγορίας ξεμπερδεύω με άδεια εισόδου-εξόδου?

Μήπως μετά το 118/06 επειδή είμαι εντός οικισμού δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά?

Αν λέω "πατάτες" δείξτε επιείκια δεν έχω ξαναχειριστεί κάτι ανάλογο!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω για εντός οικισμού, είτε είναι κάτω των 2000 κατοίκων είτε είναι προ του 1923 δεν απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση, τουλάχιστον για τέτοιου είδους καταστήματα. Εξαίρεση είναι τα πρατήρια υγρών καυσίμων (έχουν δικό τους ΦΕΚ).

Υποτυπώδη σήμανση ζητά και ο ΕΟΤ αλλά για τα πάρκινγκ στα καταστήματα ενοικίασης μοτοποδηλάτων και αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.